Sektörümüzü ayakta tutmak için mücadele ediyoruz

Sektörümüzü ayakta tutmak için mücadele ediyoruz

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, seyahat acentaları olmadan ne tesislerin ne de hava yollarının dolacağını belirterek, ''Sektörümüzü ayakta tutmak için mücadele ediyoruz'' dedi.

14 Nisan 2020 - 21:26 - Güncelleme: 16 Nisan 2020 - 10:03

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, yaptığı açıklamada, ''İnsanlığın, tarihe geçecek büyük bir sıkıntıyla baş etmeye çalıştığı bu dönemde;  bizler de önce sağlığımızı sonra da işimizi korumak, bu hengâmeden sağ salim çıkmak için çalışıp çabalıyoruz'' ifadelerini kullandı.

''Hedefimiz, sağlıklı günlere ulaşıldığında, işimize kaldığımız yerden devam edebilmektir. Bu kadar masum ve makul bir hedefe bile kolay ulaşılamayacağının bilincindeyiz'' diyen Bağlıkaya, şunları kaydetti:

''Sağlıklı ve güçlü ekonomi için turizmin ve turizmin lokomotifi olan seyahat acentalarının, yani mesleğimizin,  ülkemizin geleceğinde önemli bir yer tutacağını görüyoruz.

İstihdamı hızlıca harekete geçirebilmek, bankacılık sisteminde hareketi sağlamak, turizm tesislerini bir an önce açabilmek, turizmin doğrudan etkilediği elliden fazla sektöre hayat vermek; öncelikle seyahat acentalarının etkin ve verimli çalışabilmesine bağlıdır.

SEYAHAT ACENTALARI OLMADAN...

Seyahat acentaları olmadan ne tesisler dolar ne de havaalanları… Bu gerçeğin görülmesini ve gereken desteğin verilmesini sağlamak, en önemli, hatta tek hedefimiz…

TÜRSAB olarak, Birliğimize, Vakfımıza ve yönetim görevi üstlenen bizlere yönelik güçsüzleştirme çabaları karşısında tepkimizi daha şiddetli ortaya koymak yerine  bu can pazarı dönemde ülkemizi ve mesleğimizi geleceğe taşıyacak konularla ilgilenmeyi daha doğru buluyoruz.

Bu nedenle hepimizin büyük sıkıntılarla boğuştuğu bu günlerde herkesin; tüm kurumların ve kişilerin, emek ve gayretlerini kişisel çıkar, duygu ve hedeflerden ziyade seyahat acentalarının ve mesleğimizin ayakta kalması yolunda harcaması gerektiğini düşünüyoruz.

Biliyoruz, mal ve hizmet piyasalarına sağlanan; kısa dönem çalışma ödeneği, SGK ve vergi benzeri yükümlülüklerde öteleme, KGF kapsamında kredi, kısa dönem çalışma gibi genel destekler, çok değerli olmakla birlikte, ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli işletmeler olan seyahat acentaları için yeterli olamamaktadır. Ancak, devletimizin mali olarak daha fazla bir destek verememesi halinde bile yapılabilecek işler olduğunu düşünüyoruz.

Bu nedenle taleplerimizi devletimize mali yük getirmeyen hususlarla ilgili de, seslendirmeyi doğru buluyoruz.

TALEPLER HALLEDİLEBİLECEK NİTELİKTE

Bu kapsamda hazırladığımız ve ilgili makamlara ulaştırdığımız çalışmalarımızı, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Seyahat acentalarının 2020 yıllık aidatlarının ödenmemesi;

Seyahat acentası işletme belgelerinin devrinin mümkün olması ve işletme rehni ile kredi imkanı.

Tüketici iptallerindeki gayrı adil uygulama ve düzenlemelerin değiştirilmesi.

Havayolu, otel gibi işletmelerle olan sözleşmelerin kriz dönemine uygun hükümlere tabi olmasının sağlanması.

Krizin süresini uzatmamak, her şeyin daha kısa sürede normale dönmesini sağlamak için pazarlama teşvik ve desteklerinin verilmesi

Bu taleplerin bir kısmı kısa sürede halledilebilecek niteliktedir.

TÜRSAB olarak bu taleplerimizi ilettiğimiz kurumlara bu konulardaki tüm çalışmalarımızı aktardık. Sizlere taleplerimiz ile ilgili detayları vermeye devam edeceğim.  Gün uyumadan, yorulmadan çalışma günüdür. Hepinize sevgi ve saygı ile selamlıyorum.''

Video için tıklayın.

Bu haber 6184 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Necati ÇALIŞKAN
    1 yıl önce
    Sayın Başkan mevcut bakanla aranız neden bozuldu bilemiyorum.Taleplerinizin çoğuna sektörü çok iyi bilmesine rağmen maalesef bakan çözüm bulamıyor yada bulmak istemiyor. Takip ettiğim kadarıyla Bakan ısrarla Türsabı muhatap olarak bile almıyor kısacası yok sayıyorsa benden size nacizane tavsiye sizde bundan sonra kendisinden sorunları çözmesi için bir talepte bulunmayın. Artık sorunlarınızda direkt Sn. Cumhurbaşkanımızı muhatap alın ona seslenin ve ondan çözüm isteyin.Çözümü Sayın Cumhurbaşkanımızın bulacağına ben inanıyorum. Gerçekten seyahat acentaları yaz otel rezervasyon iptal ve iadelerinde buyuk sıkıntılar yaşıyorlar. Eski bir sektör yöneticisi olarak söylüyorum gerçekten bu taleplere hiçbir acente cevap veremez ve dayanamaz. Acenteler müşteriyle büyük kaoslara doğru sürüklenmeden seyahat acentalarına o*** güven daha fazla zedelenmeden dünyada uygu***maya başlayan tatil kuponu işinin biran önce uygu***ması için Sn.c.başkanından yardım isteyin.Yoksa sektör ayakta kalamaz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mutfak sanatları turizmin hizmetinde
Mutfak sanatları turizmin hizmetinde
Türkiye'de 7 milyon Rus turist tatil yapabilir
Türkiye'de 7 milyon Rus turist tatil yapabilir