Reklam
  • Reklam
Selçuklu Av Köşkü turizme kazandırılıyor

Selçuklu Av Köşkü turizme kazandırılıyor

Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarının başında yer alan Kemer’de yer alan Selçuklu Av Köşkü’nün turizme kazandırılması için çalışmalar başladı.

19 Ocak 2020 - 10:15 - Güncelleme: 20 Ocak 2020 - 15:28

Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Başkan Yardımcısı Emin Gül, Kemer Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Kemer’in yerel tarihçisi Ramazan Kar ve Simena Otel Sahibi profesyonel avcı Abdullah Ceylan, Selçuklu Av Köşkü’nde incelemelerde bulundu.

1230-1248 tarihleri arasında yapıldığı tahmin edilen ve bölgenin tek Selçuklu yapısı ve Türk-İslam sanat geleneğinin tek örneğini taşıması bakımında ayrı bir öneme sahip Selçuklu Av Köşkü’nün turizme kazandırılması için gerekli çalışmalara bir an önce başlanılacağı bildirildi.

Bazı restorasyon ve çevresinde temizlik çalışmalarının yapılmasından sonra av köşkü tamamen ortaya çıkarıldı. Kaymakam Dayanç ve Başkan Topaloğlu’nun girişimleriyle av köşkünün turizme kazandırılması için çalışmalar başladı.

Av köşkünde inceleme yapan Kaymakam Dayanç ve BaşkanTopaloğlu, av köşkünün tarihi dokusuna zarar vermeden müze veya galeri tarzında bir yapıya dönüştürülmesi için gerekli adımları attı.

Köşkün içerisi, Selçuklu dönemine en uygun şekilde düzenlenerek ülke turizmine kazandırılacak.

BaşkanTopaloğlu, üç Selçuklu Av Köşkünden birinin Kemer’de olduğunu belirterek, “Bölgemiz Türkiye’nin en önemli turizm yerlerinden birisi. Selçuklu Av Köşkü şu anda belediyemizde görünüyor. Buranın çevresinde temizlik çalışması yaptık. Köşkün içerisine giren kaynak suyunun tahliyesini sağlayacağız. Kemer artık kültür turizmi ile de ön plana çıkacak. Kemer’e ve ülke turizmine katkı sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Bu haber 1042 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TUI'nin Türkiye otelleri, ödüllere doymuyor
TUI'nin Türkiye otelleri, ödüllere doymuyor
İGA'nın yolcu karşılama yasağına mahkemeden ara karar
İGA'nın yolcu karşılama yasağına mahkemeden ara karar