Şen, ’’Turizm bölümü öğrencileri Pamukkale’yi görmeden...

Şen, ''Turizm bölümü öğrencileri Pamukkale'yi görmeden mezun oluyor''

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, ''Üniversitemiz turizm bölümü öğrencileri dahi, yaş sınırından dolayı Pamukkale’ye ücretsiz girememekte, çoğu Pamukkale’yi hiç görmeden mezun olup, gitmektedirler. Bu genç turizmciler, iş hayatlarında Pamukkale’yi nasıl anlatacaklar?'' dedi.

28 Eylül 2018 - 15:00 - Güncelleme: 30 Eylül 2018 - 11:44

Şen, yaptığı açıklamada, 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren 205 müze ve ören yerinin 41 tanesine fiyat uyarlaması yapıldığını anımsattı. Uyarlama yapılan müze ve ören yerlerinin toplam müze ve ören yerlerinin girişlerinin ve gelirlerinin %90'ına sahip olduğunu ifade eden Şen, şunları kaydetti:

''Yani müze ve ören yerlerine 5 yıl önce değil son fiyat ayarlaması 2 yıl önce yapılmıştır. Pamukkale giriş fiyatları bu son zamdan sonra 35 TL den  50 TL olmuştur. Her ne kadar Sayın Bakan, “Sadece hayatında bir kere müzeye gidene göre karar veremem, benim amacım, Türkiye’ye gelen yabancı turisti müzeye çekebilmek” demiş olsa da, kabul etmeliyiz ki turizm yerel halk ile başlar. Yerel halkın yaşam kalitesi, buna bağlı olarak yerel halkın kalite algısı, turizmin kalitesini belirler. Yerel halkın mutlu olma potansiyeli, turistin mutlu olma potansiyelini arttırır. Yerel halkın içinde yaşadığı çevreye, doğaya, tarihe duyduğu saygı, gösterdiği özen, üretilen turizm hizmetinin saygınlığını ve sürdürülebilirliğini belirler. Yerel halkın turizm ile uyumu, bütünleşmesi zaten bölgeye turisti kendiliğinden getirecek ve turist de kendi yolunu, arzu ettiği hizmeti en iyi şekilde bulacaktır. Yerel halkın müze ve ören yerlerine girişi teşvik edilmelidir. Yerel halk görerek, dokunarak, yaşayarak, yani deneyimleyerek çevreye, doğaya ve tarihe olan saygısına daha da özen gösterecektir.

Bakanlığımızın adında da geçen Kültür ise, tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan araçların bütünüdür. Düşünce ve sanat eserlerinin tamamıdır.  Yerel halk, kültürü yaşayarak tanıyacak, deneyimleyecek, sonraki nesillere iletecektir.

Doğal olarak turizm de, kültür de en önce deneyimdir. Gerek bu deneyimi üreten turizmciler, gerek bu deneyimi yaşayan turistler için en önemlisi de, bu deneyimin sürdürülebilirliğidir.

Denizli özelinde, Pamukkale’deki kültür turizminin sürdürülebilirliği için yerel halkın Pamukkale’ye sahip çıkması çok ama çok önemlidir. Peki, kapısından dahi giremediği Pamukkale’ye yerel halk nasıl sahip çıkacak?.. Kişi başı giriş ücretinin bu kadar yüksek olmasının yanında, ne yazık ki yerel halkın büyük bir kısmı müze kartının varlığından da haberdar değildir. Kaldı ki, üniversitemiz turizm bölümü öğrencileri dahi, yaş sınırından dolayı Pamukkale’ye ücretsiz girememekte, çoğu Pamukkale’yi hiç görmeden mezun olup, gitmektedirler. Bu genç turizmciler, iş hayatlarında Pamukkale’yi nasıl anlatacaklar?

Yabancı turistin ülkemizdeki müze ve ören yerleri gezisinin sayısının artırılması hedefinin sonuna kadar arkasındayız.  Bakanlığımızdan beklentimiz, müze ve ören yerleri ile yerel halkın, yerli turistin buluşturulmasıdır. Gelecek nesillere iletilecek kültürümüz için, aidiyet duygusu ile, tarihi ve doğal değerlerimize sahip çıkabilmek için, sürdürülebilirlik için bu buluşmayı gerçekleştirmeye zorunluyuz.''

Bu haber 6869 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Naci Polat
    6 ay önce
    Gazi Bey önemli bir konuya parmak basmış ama Turizm öğrencilerinin Pamukkale'yi ziyaret etmeden mezun oldukları bilgisi ne yazık ki yanlış. Bir gün gelip fakültemizi ziyaret ederlerse kendilerine etraflıca bilgi verebiliriz. (http://www.pau.edu.tr/turizmfakultesi/tr)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazipaşa Havaalanı'na operasyonlar sürecek
Gazipaşa Havaalanı'na operasyonlar sürecek
Hitit’in Pakistan Ofisi Açıldı
Hitit’in Pakistan Ofisi Açıldı