Seyahat acentaları ile ilgili hususlar halen yürürlükte

Seyahat acentaları ile ilgili hususlar halen yürürlükte

TÜRSAB, seyahat acentalarının sokak kısıtlaması günlerinde kapsamda olmayan faaliyetler yaptıkları iddiaları ile ilgili açıklama yaptı.

09 Şubat 2021 - 12:26 - Güncelleme: 10 Şubat 2021 - 16:15

TÜRSAB, seyahat acentalarının sokak kısıtlaması günlerinde kapsamda olmayan faaliyetler yaptıkları iddiaları ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı'nın 20.11.2020 tarihli “Soru-Cevap” şeklindeki yazısının 12. maddesinde konaklama içeren paket turlar ve transferlerin, 25. maddesinde yabancı turistler için düzenlenen turlar dahil seyahat acentacılığı faaliyetlerinin kısıtlamalardan istisna olacağına yer verildiği belirtilerek, belirtilen hususların halen yürürlükte olduğu ifade edildi. Açıklama şöyle:

''Değerli üyelerimiz;

Bilindiği üzere; Koronavirüs tedbirleri kapsamında T.C. İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 18.11.2020 tarihli genelgesi ile hafta içi 21.00-05.00 saatleri ile hafta sonu tüm günü kapsayacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiş, bu kapsamda seyahat acentalarının faaliyetlerinin istisna olması için yapılan başvurular neticesinde 20.11.2020 tarihli “Genelge hakkında Soru-Cevap” olarak düzenlenmiş Bakanlık açıklamaları yayınlanmıştır.

İçişleri Bakanlığı 20.11.2020 tarihli “Soru-Cevap” şeklindeki yazısının 12. maddesinde konaklama içeren paket turlar ve transferlerin, 25. maddesinde yabancı turistler için düzenlenen turlar dahil seyahat acentacılığı faaliyetlerinin kısıtlamalardan istisna olacağına yer vermiştir.

Belirtilen hususlar halen yürürlükte olmakla birlikte; bu kapsamda olmayan faaliyetler yaptıkları iddiası ile seyahat acentalarımız hakkında şikayetler ile son günlerde ve özellikle okulların yarıyıl tatili döneminde bazı Valiliklerin ceza uygulamaları yönünde duyumlar Birliğimize ulaşmaktadır.
Birliğimiz tarafından konuyla ilgili durumun anlaşılması için bazı hususları bir kez daha bilgilerinize sunuyoruz:

Kısıtlamaların uygulandığı gün ve saatlerde gerçekleşen paket turlarda tur kapsamındaki konaklama tesisine ulaşım ile ulaştırma aralarına transferler istisna kapsamında olup, paket tur programı içinde ören yeri, şehir gezisi gibi unsurların varlığı halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları istisna kapsamında değerlendirmemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için; içinde konaklama hizmeti yer almayan günübirlik turlar da birçok Valilik tarafından kısıtlama kapsamında değerlendirilmektedir.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı gün ve saatlerde konaklama veya ulaştırma hizmeti içermeyen/ günübirlik turların düzenlenmesi halinde mülki amillerce idari işlem tesis edilerek gerek tura katılanlar gerekse turu düzenleyenler için idari para cezası uygulanabileceği hususunu önemle bilgilerinize sunarız.''

Bu haber 8515 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'nin ilk butik deniz günleri Bodrum'da yapılacak
Türkiye'nin ilk butik deniz günleri Bodrum'da yapılacak
Turistler Türkiye'nin kapısını Temmuz'da çalar
Turistler Türkiye'nin kapısını Temmuz'da çalar