Seyahat acentalarına sıfır faizli kredi talebi 

Seyahat acentalarına sıfır faizli kredi talebi 

OTSAD Genel Başkanı Hüseyin Kırk, “Hiçbir engel ve prosedür olmaksızın talepte bulunan her seyahat acentalarına  sıfır faizli, en az bir yıl geri ödemesiz, minimum 150 bin TL kredi imkanı sağlanmalı” dedi.

23 Mart 2020 - 15:45 - Güncelleme: 24 Mart 2020 - 14:29

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği  (OTSAD) Genel Başkanı Hüseyin Kırk, korona virüsten en çok etkilenen Turizm sektörünün lokomotifi olan seyahat acentaları  için özel paket hazırlanması gerektiğini söyledi.

“Korona virüs sebebiyle binlerce seyahat  acentası  faaliyetlerine ara verirken Personel,kira, stopaj, elektrik, su, doğal gaz gibi enerji maliyetleri, sosyal güvenlik primleri gibi ödemeleri devam ediyor'' diyen Kırk, ''Bu sebeple, korona virüs sebebiyle ticari faaliyetlerine geçici süre ile ara verilen Seyahat Acentalarına başta olmak üzere Türsab üyelerine özel bir paket hazırlanmalı. Hiçbir engel ve prosedür olmaksızın talepte bulunan herbacentaya sıfır faizli, en az bir yıl geri ödemesiz, minimum 150 bin TL kredi imkânı sağlanmalı” dedi.

“ACENTALARA  SIFIR FAİZLİ KREDİ ALABİLMELİ”

Turizm sektörünün lokomotifi olan  seyahat  acentalarının rahatlatılması ile turizm sektörünün ve bağlı oldukları  piyasanında rahatlayacağını dile getiren Kırk, şunları kaydetti:

“Korona virüs sebebiyle tüm dünya ülkeleri ile uçuşların durdurulması incooming yapan seyahat acentalarının tur ve paket tur iptallerinden dolayı yaşanan iadelerin acentalara  verdiği mali yük ağırlaşmış durumda. Milyonlarca  turist getiren acentalara vefa burcunu devlet ödemelidir.

İncooming yapan seyahat acentalarının ülkeye milyonlarca turist ve döviz kazandırmıştır BAĞ-KUR, SGK, gibi tüm vergiler borçlarını geriye dönük af getirilmesi 2020 yılı vergilerinin 6 ay ileriye ötelenmesi gerekmetedir. 

Bugün yaşadığımız bu biyolojik savaş sadece insan hayatına etkileri olmayacağı ekonomik hayatın belkide yeniden düzenleneceği dönemin olabileceği gerçeğini görmeliyiz.

TURİZM SEKTÖRÜ UZUN YILLAR TOPARLANAMAZ

Turizm sektörüne ciddi ve uzun vadede hasar bırakacak "koronavirüs"turizm sektörünün en önemli aktörleri olan seyahat acentalarını ayakta tutmak gerekir. Seyahat Acentalarına yönelik yapılacak yeni bir özel paket ile başta seyahat acentaları  olmak üzere turizm  piyasasında psikolojik açıdan büyük bir rahatlama meydana gelecektir.''

Kırk, son olarak seyahat acentalarına  verilen her türlü destek ve teşvikin doğrudan turizm ekonomisine  yansıyarak turizm sektörünü diri ve hazır tutup rahatlatacağını sözlerine ekledi.

Bu haber 2073 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Huzurlu tatilin adresi ''Samsun karavan Parkı''
Huzurlu tatilin adresi ''Samsun karavan Parkı''
Pandeminin turizme etkisi sadece Antalya'nın meselesi değil
Pandeminin turizme etkisi sadece Antalya'nın meselesi değil