Seyahat sınırlaması 1 Haziran itibariyle kaldırıldı

Seyahat sınırlaması 1 Haziran itibariyle kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehirlerarası seyahat kısıtlamasının 1 Haziran itibariyle kaldırıldığını açıkladı.

28 Mayıs 2020 - 20:00 - Güncelleme: 29 Mayıs 2020 - 16:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ormalleşme takvimlerinde yer alan hususları yakından takip ederek açıkladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerarası seyahat sınırlamasının 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırıldığını belirterek, ''Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve bakımevleri 1 Haziran'da açılacak'' dedi.

Restoran ve kafeler 1 Haziran'da açılacak

Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumlarının kurumlarınca takip edileceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  ''65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek. İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecek'' diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı diğer kararlar şunlar:

20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indirildi. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba- Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmlayacak.

1 Haziran restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışında.

Turizm tesisleri saat sınırlamasına tabi değil

Turizm tesislerinin bünylesinde işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati ayrıca değerlendirecek.

Plaj, müze ve ören yerleri de 1 Haziran'da açılacak

Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran'da faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri de 1 Haziran'da açılacak. Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran'da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırıldı.

Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı. Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren, kütüphaneler, gençlik merkezleri, kampları, kıraathaneler 1 Haziran'dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecek.

Bu haber 660 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ünlü otel grubu Kahramanmaraş'ta otel açıyor
Ünlü otel grubu Kahramanmaraş'ta otel açıyor
THY'de iade edilen biletin değeri yüzde 15 artacak
THY'de iade edilen biletin değeri yüzde 15 artacak