"Side’de hayallerimiz çok büyük" dedi oteli yıktı

"Side'de hayallerimiz çok büyük" dedi oteli yıktı

Antalya’nın Manavgat İlçe Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Side'de hayallerimiz çok büyük” diyerek Yalı otelin yıkımını gerçekleştirdi.

06 Mayıs 2020 - 10:45 - Güncelleme: 07 Mayıs 2020 - 11:04

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Yalı Otel'in yıkımına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Side Kentsel ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı içinde bulunan ruhsatsız yapıların Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Kararı doğrultusunda Side Mahallesi 794 Ada 4 Parseldeki Yalı Hotel’in yıkımına başlandığını anımsatan Sözen, ''Antalya 5. İdare Mahkemesinin 2020/339 E. Sayılı dosyası ile parsel maliklerinin açtığı davada mahkemece 27.04.2020 tarihinde savunmamız verilinceye kadar yıkım işleminin yürütmesi durdurulmuştur'' dedi. Sözen, şunları kaydetti:

''Side’de tarihin gün yüzüne çıkarılması amacıyla Türkiye’ye örnek olacak bir cesaret ve emekle 3 yıldır yürüttüğümüz çalışmaların devamı niteliğindeki bu yıkım çalışmamız, medyaya çarptırılarak yansıtılmış ve bazı kişilerce olumsuz yorumlanmıştır.

Yargı en doğru kararı vermiş, ilgili mahkemeye yaptığımız savunmamız üzerine işlemimizin hukuka uygun olduğu anlaşılarak 30.04.2020 tarihinde parsel sahiplerinin yürütmenin durdurulması talepleri reddedilmiş, yıkım işlemine belediyemizce kaldığı yerden yeniden başlanmıştır.

Şu hususların bilinmesini isteriz ki, Manavgat Belediyesi olarak Side Antik Kenti’nde attığımız her adım, tarihimizin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının dışında Türk turizmine, bölge esnafımıza ve içinde yaşayan halkımıza fayda sağlayacak yasal, Valilik ve ilgili kurumlarca onaylanmış, desteklenen adımlardır.

3000 yıllık tarihi geçmişe sahip Side’miz, inanarak ve değeri önemsenerek emek verilecek olan çok özel bir yerdir. Dünya değerimiz olan Side, hiç kimsenin kişisel hesapları ve hırslarına kurban edilemez. Bizim Side'deki hayallerimiz çok büyüktür ve bunun önüne hiçbir güç, hiçbir rant düşüncesi geçememiştir, bundan sonra da geçemeyecektir. 

Side'de hiçbir kimsenin rant hesabıyla kendi çıkarlarını, toplumun hakkı olan tarih ve turizm değerlerimizin önünde tutmasına izin vermedik, vermeyeceğiz.

Side, değerini sahiplenen Manavgat halkınındır, dünya ve Türkiye turizminindir, içinde özgürce yaşayan insanlarınındır.

Manavgat Belediyesi işte bu düşünceyle Side’de yürüttüğü Kentsel Tasarım Projelerine, Koruma Amaçlı İmar ve güzelleştirme çalışmalarına yasalara ve yargı kararlarına güvenerek devam edecektir.''

 

Bu haber 3425 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yavuz Abdiş
    1 yıl önce
    Yapi*** iş yerindedir .!..Side ,son yıllards gerek antik sehirde gerekse çarşısinda düzenlemeler, resterasyonlar sayesinde çök cazip görunume kavusmuş .A***ya'dan Side'ye düzenlenen turlara katılim sayısinda meydana gelen 2-3 misli artış bunun ispatı !..Sayın Sözen' i kutlarım !..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hedef 274 bin Rus turist
Hedef 274 bin Rus turist
Akdeniz çanağında rüzgar Antalya'dan yana
Akdeniz çanağında rüzgar Antalya'dan yana