Reklam
  • Reklam
Silifke’de Andrey Karlov anısına müze açıldı

Silifke'de Andrey Karlov anısına müze açıldı

Özel Moskova Milletlerarası Okulu Silifke Şubesinde 19 Aralık 2016’da Ankara’da düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki Eski Büyükelçisi Andrey Karlov anısına bir müze açıldı.

12 Şubat 2020 - 11:53 - Güncelleme: 13 Şubat 2020 - 10:50

Müzenin açılış törenine, Büyükelçinin eşi Marina Mihailovna Karlova, Özel Moskova Milletlerarası Okulu Müdürü Lyubov Dukelskaya, okulun öğrencileri ve öğretmenleri, Silifke Belediye Başkan Yardımcısı Emine Can, Silifke Eğitim Müdürlüğü Temsilcisi Cafer Selvi, Akkuyu Nükleer  A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov katıldı.

Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksei Yerhov, Özel Moskova Milletlerarası Okulu’nda anıt müzesinin açılışı vesilesiyle tebrik mesajı gönderdi.

Marina Karlova ise açılış töreninde şu ifadeleri kullandı:

“Bu müzenin sadece Andrey Karlov’un anısını yaşatma amacını taşımadığını düşünüyorum. Rusya ve Türkiye’nin dostluk müzesi olması ve çocukların ünlü diplomatların yaşamlarını ve çalışmalarını öğrenebilmesi benim için önem arz ediyor. Bu müzede, halklarımızın dostluğunu pekiştirecek çok sayıda etkinlik düzenlenecek, birbirimiz hakkında daha fazla şey öğrenmeliyiz! Çocukların ve ebeveynlerinin burayı sık sık ziyaret edeceklerini umuyorum.”

Müzede, Marina Karlova’nın müzeye verdiği Rus Büyükelçiye ait kişisel eşyaları bir araya getirildi. Müze, Andrey Karlov’u sadece bir devlet adamı yönü ile değil, aynı zamanda onu ilgi alanları ve hobileri bulunan sıradan bir kişilik olarak da anlatmaktadır. En sevdiği kitaplar, fotoğraf makinesi, masa takvimi, gözlükleri, gardırop eşyaları ve Sovyetler Birliği Kahramanı Rus kozmonot Yuriy Gagarin de dâhil olmak üzere ünlü kişilerle olan fotoğrafları yer alıyor.

Bu haber 549 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otellerde doluluk oranı yüzde 10,6
Otellerde doluluk oranı yüzde 10,6
MP Hotels Belek'teki otelini açtı
MP Hotels Belek'teki otelini açtı