Reklam
  • Reklam
Suudi Arabistan’ın ambargosu en çok turizmi vuracak

Suudi Arabistan'ın ambargosu en çok turizmi vuracak

OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk, ''Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Morallerimiz Turizm sektörünün çöküşü ile zaten bozuk. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında iş yapan küçük ve orta ölçekli Seyahat Acentaları an itibariyle batık durumda. Ticaret bir nebze yapılıyordu şimdi yapılamayacak’’dedi.

28 Eylül 2020 - 12:24 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 00:06

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği (OTSAD) Başkanı Kırk, yazılı açıklamasında,  Suudi Arabistan ile siyasi ilişkilerdeki bozulmanın ekonomiyi de etkisi altına aldığını iddia etti. Kırk, Suudi krallığının gayri resmi olarak başlattığı ambargoyu bu ayın sonunda Made in Turkey menşeli malları almayacağını açıklayarak resmi hale getirdiğini bildirdi. 

“Suudi Arabistan en önemli pazarımız. Ama Suudi müşterilerimiz artık mal alamıyor'' diyen Kırk,  ''Çünkü hükümeti uyardı, korkuyolar; Bu ayın sonunda ticaret duruyor. Son yüklemeleri yapıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Morallerimiz Turizm sektörünün çöküşü ile zaten bozuk. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında iş yapan küçük ve orta ölçekli Seyahat Acentaları an itibariyle batık durumda. Ticaret bir nebze yapılıyordu şimdi yapılamayacak’’dedi.

Hüseyin Kırk, kısa sürede kurduğu KIRKZÂDE KAHVECİSİ adı altında Türk Kahvesi,Filtrekahve  ve Espresso kahve çekirdeklerini Suudi Arabistan'a ihraç ettiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

‘’Turizm sektöründe kaybettiğimiz pazar ile azda olsa ihracat yaparak forse etmeye çalışıyorduk ay sonuna kadar ihraç ettiğimiz binlerce kahve kutularını artık gönderemeyeceğiz.

Bugünlerde Suudi Arabistan pazarına mal satan binlerce ihracatçı gibi çaresiz durumdayız. Suudi Arabistan en fazla ihracat yaptığımız 15’inci ülke. Türkiye’nin 3.3 milyar dolar ihracatı, 3 milyar dolar da ithalatı var. Türkiye’den giden ürünlerde ilk sırada mobilya var. Otellerin tüm ihtiyaçları Türkiye’den karşılanıyor. Yaş meyve sebze, gıda, tekstil de önemli ihracat ürünleri arasında.

Suudi Arabistan dan yıllık 750 bin turist geliyordu bunların birçoğu milyarlarca dolarlık gayrimenkul yatırımı ve fabrikalar kurarak Türk ekonomisine ciddi katkılar yapmış durumdalar.

Fabrikası ve şirketi olanlar çaresiz

Gayrimenkul arsa arazi alanlar şimdi satmak için uğraşıyor. Önce Türkiye’nin Körfez politikaları, Suriye’ye yönelik operasyon, ardından da gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti, iki ülke arasında suları bir süredir ısıtmış durumda. Siyasetteki gerilim turizm ve  ekonomiyi huzursuz etmişti. Siyasî kriz iki yıldır üstü örtülü bir ambargo yapılarak sürüyordu.

Örneğin; Suudi Arabistan Türk ürünlerine katma değer vergisini yüzde 5’ten 15’e çıkarmış,Türk menşeli ürünler gümrüklerde olumsuz muamele görmeye başlamış, limanlarda aylarca bekletilmiş hatta  yaş meyve ve sebze gibi ürünler gümrüklerde bekletilerek ciddi sıkıntılara neden olmuştu.

Ayrıca hükümet, Türkiye’den mal alan Suudi ithalatçılara bir taahhütname imzalatıyor. İmzalamak istemeyene ise yaptırım uygulayacağını ifade ediyordu.

Suudi Arabistan’da fabrikası bulunan Ülker’e de hammaddeyi Türkiye’den getirmemesi isteniyordu.

 Ancak bu üstü örtülü engeller yerini artık açık bir ambargoya bıraktı. Açıklamalara göre Made in Turkey damgalı ürünler, ekim ayından itibaren Suudi Arabistan’a giremeyecek. Süre ise üç gün sonra doluyor. Bölgede  yıllardır iş yapıyoruz Suudi hükümetinin ithalatçılara Türkiye’den mal almayacaklarına yönelik taahhütname imzalatmasından sonra talepler durdu.

Müşterilerimiz Türk ürünlerine alıştı, memnun. Ancak alamıyorlar. Bize üçüncü bir ülke üzerinden gönderin diyorlar.  Özellikle Hatay, Gaziantep, Diyarbakır gibi güneydoğu illerinden yapılan ihracatın durma noktasına gelmesi nedeniyle bu bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmeler çok tedirgin.

Ortadoğu turizm pazarının ciddi müşterisi Suudi Arabistanlı turistler fakat artık gelemiyorlar. Tanıtım yapılmadı; Turizm Bakanlığı 2018-2019 yıllarında tanıtım takviminden Suudi Arabistan’ı çıkartmıştı.

İhracatçıların sorunu  büyüyor ancak resmi makamların çözüm için hiçbir adım atmıyor. Özellikle Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin sadece bir yazıyla tepki gösterdi  sorunu yeterince anlatamadığına inanıyorum. Olayın siyasi olduğu ve kısa zamanda bir çözümün olmadığı ortada. Ancak binlerce işçiyi istihdam eden KOBİ’lerin beklentisi, bu durumu nasıl atlatacaklarının tartışılması, çözüm aranması gerekmektedir.’’

Turizm sektörünün kovid-19 ile çöktüğünü söyleyen Hüseyin Kırk, ‘’Yıllardır Ortadoğu Turizm pazarında faaliyet gösterdik salgın nedeniyle turizm pazarı çökmüş durumda. Turizm pazarında kaybetmiş olduğumuz pazarı ticaret yaparak ihracata yöneldik buda siyasi kriz nedeniyle kesilmek üzere’’ dedi.

Bu haber 790 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Taksim'de otelde yangın
Taksim'de otelde yangın
Otellerde üretim fiyatları pandemide ne oldu?
Otellerde üretim fiyatları pandemide ne oldu?