Tekne turu yapan işletmeler yasağın kaldırılmasını istiyor

Tekne turu yapan işletmeler yasağın kaldırılmasını istiyor

Mavi tur ve günü birlik tur tekne ve yat sahipleri tam kapanma sürecinde Antalya’da denize açılma yasağının kaldırılarak, turizm sezonu başlangıcında paskalya tatilini değerlendirmek istiyor.

09 Mayıs 2021 - 10:48 - Güncelleme: 10 Mayıs 2021 - 20:56

Fikri Cinokur - Ajans Bizim - Mavi tur ve günü birlik tur tekne ve yat sahipleri tam kapanma sürecinde Antalya’da denize açılma yasağının kaldırılarak, turizm sezonu başlangıcında paskalya tatilini değerlendirmek istiyor.

Antalya’nın Kemer ilçesinde faaliyette bulunan S.S Mavideniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Kara, tam kapanma döneminde Antalya sahillerinde denize açılmanın yasaklandığını, ancak Muğla sahillerinde ise günübirlik tur teknelerinin serbest olmasına anlam veremediklerini belirtti.

Tam kapanma döneminde Muğla sahillerindeki günü birlik tur tekne ve özel ticari yatların yolcu taşıdığını ve para kazandığını anlatan Kara, ‘’Ancak Antalya’da Gazipaşa’dan Kaş-Kalkan’a kadar olan sahilde bulunan 730 günübirlik ve özel ticari yatın ticaret yapamıyor. Bu haksızlık giderilmeli. Şu anda Avrupa’da paskalya tatili var. Biz bunu iyi değerlendirmeliyiz. Paskalya dönemi sektörün nasıl geçeceğinin bir habercisidir. Sezona başlarken tüm günü birlik ve özel ticari yatlar büyük yatırım yaptı’’ dedi.

Kara, Antalya ve kemer sahillerinde açık olan otellerin su sporları işletmelerinin ticari faaliyetlerini sürdürdüğünü, ancak günü birlik ve özet ticari yatların faaliyet sürdüremediğini ve sektör olarak çok mağdur olduklarını kaydetti.

Pervaneler dönmüyor

Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin de tüm çabalara rağmen İçişleri Bakanlığının verdiği bu kararı geri aldıramadıklarını söyledi. Konuyu ilgili herkesi ilettiklerini anlatan Çetin, tam kapanma sürecinin de sonuna gelindiğini belirtti.

Ticari yat ve günü birlik tekne faaliyetlerinin Antalya’da yasak, Muğla’da ise serbest olmasına bir anlam veremediklerini ifade eden DTO Şube Başkanı Çetin, üyelerine bu konuda yaptıkları çalışmalar hakkında mesaj gönderdi. Ahmet Çetin, mesajında şu görüşlere yer verdi:

‘’Antalya Valiliğince, ilimizdeki gezinti/tenezzüh tekneleri ve ticari yatların faaliyetlerine 17 Mayıs’a kadar getirilen yasak kararıyla, uzunca bir aradan sonra pervanelerimizi döndürüp üç beş kuruş kazanmaya başlayacağımız günlerde bundan mahrum kaldık. Ben de iki tekne sahibi olarak aynı mağduriyeti yaşıyorum. Bizleri en çok rahatsız eden ise komşu il Muğla Valiliğinin bu izni vermesi oldu. 

Kararın ardından yasağın kaldırılması için yoğun uğraş verdik. İlk olarak Antalya Valimiz Ersin Yazıcı ile görüştüm, Muğla Valiliğinin kararını da hatırlatarak, yasağın kaldırılmasını talep ettim. Valimiz, 'Aman ayın 17’sine kadar sabredelim, daha sonra tamamen açacağız. Vaka sayılarını azaltalım, 2021 yılını da kaybetmeyelim' yanıtını verdi. Hatta Valimiz, kapanma tarihlerinde Antalya’da olacak turist sayılarını da vererek, 'Bu kadar düşük sayılar için riske girmeyelim' dedi. Bunun üzerine Antalya Ak Parti milletvekilleri Mustafa Köse, Atay Uslu ve AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’a talebimizi aktardım ve ilgili yerlere yazılarımızı da yazdık. Maalesef ısrarlarımıza rağmen talebimiz kabul görmedi.’’ 

Bu haber 368 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi