Reklam
  • Reklam
THY yurtdışındaki personelin maaşlarında kesintiye gitti

THY yurtdışındaki personelin maaşlarında kesintiye gitti

THY'nin yurt dışı istasyonlarında görev yapan personelin maaşında yüzde 55 oranında kesinti yapması sonucu Hava-İş Sendikası'ndan tepki geldi.

16 Nisan 2020 - 13:20 - Güncelleme: 17 Nisan 2020 - 14:17

Hava-İş Sendikası, maaşlardaki kesintinin ardından THY yönetimine yazı göndererek tepkisini dile getirdi. Sendika'nın THY yönetimine gönderdiği yazı şöyle:

Sayın İlgili;

Yurt dışı teşkilatında görevli sendika üyesi çalışanlarınızın 1-30 Nisan 2020 tarihleri arası yıllık izinli sayılacakları bildirilmiş ve yine bu süreçte üyelerimizin 2020 Mart Dönemi maaşlarının %45’i yatırılarak mart dönemi için maaşlarında %55 oranında kesintiye gidilmiştir. Her ne kadar bu kesintinin tasarruf tedbirleri kapsamında yapıldığı söylense de uygulamaya konulan bu kesinti İş Kanunu Md 22’ye ve 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne aykırılık teşkil etmektedir.

Maaş kesintisi yapılmak suretiyle meydana gelen esaslı değişikliğe sendikamızın hiçbir koşulda rızası olmadığı gibi üyelerimizden de kanunun emrettiği şekilde 6 iş günü içerisinde herhangi bir yazılı rıza alınmamıştır. Ortaklığınızca herhangi bir yazılı rıza alınmadan  mart ayı için yapılan bu kesintinin hukuka aykırılığı sonradan fark edilmiş olacak ki;  üyelerimize 12.04.2020 tarihinde aşağıdaki şekilde mail atılarak yeni bir hukuksuzluğa imza atılmıştır.

“Yurt dışı ücretinizin %55 oranında azaltılması ile 1 Mart 2020 tarihinden geçerli olacak şekilde yeniden belirlenen bu yeni ücret teklifini, bu elektronik postanın tarafınıza ulaştığı tarihten itibaren 6 işgünü yasal süre içerisinde (18.04.2020 Cumartesi günü mesai bitimine kadar) kabul veya reddettiğinize ilişkin YURTDISIPERYON@THY.COM elektronik posta adresine dönüş yapmanız beklenmektedir.

Şahsıma yukarıda tebliğ edilen 1.03.2020 tarihinden geçerli yeni yurt dışı ücreti kabul ediyorum.

Şahsıma yukarıda tebliğ edilen 1.03.2020 tarihinden geçerli yeni yurt dışı ücreti kabul etmiyorum.”

Üyelerimizin maaşından hukuka aykırı olarak yapılan kesintiyi bugün hukuka uygun hale getirmek için geçmişe dönük olarak istenen rıza bambaşka bir hukuksuzluktur. İş Kanunu Md 22/2 uyarınca; Çalışma koşullarındaki değişikliğin geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamayacağı hüküm altına alınmıştır. 12 Nisan itibariyle mart ayına ilişkin yapılan kesintiye ilişkin rıza istenmesinin iyi niyetli bir tutum olmadığı ve hukuka aykırı olduğunu belirtmek isteriz. Hukuka aykırı olarak yapılan kesinti ve devamında adeta üyelerimizi rızaya zorlayan mail metninin kabulü mümkün değildir.

Covid-19’un meydana getirdiği olumsuz şartlar ve sektörde yaşanan daralmanın sonuçları herkesin malumudur. Ancak her ne şartta olursa olsun hukukun çizdiği sınırlar dışına çıkılmaması ve yapılacak her türlü tasarrufun hukuk çerçevesinde olması gerekmektedir. Bu nedenle hukuka aykırı olarak yapılan maaş kesintisinden geri dönülmesi gerektiği hatırlatarak;

1-)Üyelerimizden yapılan kesintinin aynen kendilerine iadesini, 

2-)Maaş kesintilerinin geçerlik taşımaması nedeniyle 1-30 Nisan tarihleri arasında yıllık izne ayrılan üyelerimizin maaşlarının da tam olarak yatırılması ve kesinti yapılmamasını,

aksi halde karşı karşıya kalacağınız hukuki sonuçların daha ağır olacağı hususunu hatırlatılarak, gereğinin ifasını arz/rica ederiz.

Saygılarımızla

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası

Bu haber 1483 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Safranbolu'daki su tünelleri turizme kazandırılacak
Safranbolu'daki su tünelleri turizme kazandırılacak
Turizm Servis Taşımacılığı Belgesi verilmesi teklifi reddedildi
Turizm Servis Taşımacılığı Belgesi verilmesi teklifi reddedildi