Trabzon Rus turistlerin radarında

Trabzon Rus turistlerin radarında

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Valery Tikhonov’a iade-i ziyarette bulundu. Zorluoğlu, “Bu sene turizm alanında iyi bir yıl yaşadık. Turistlerimiz genelde Körfez ülkelerinden geliyor ama Rusya Federasyonundan da yavaş yavaş turist gelmeye başladı” dedi.

07 Kasım 2019 - 09:30 - Güncelleme: 08 Kasım 2019 - 11:42

Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu, ziyarette, Trabzon’un tarihi ile öne çıkan çok önemli bir kültür ve sanat şehri olduğunu kaydetti. Yaz mevsimlerinin Trabzon’da oldukça yoğun geçtiğini ifade eden Zorluoğlu, “Bu sene turizm alanında iyi bir yıl yaşadık. Turistlerimiz genelde Körfez ülkelerinden geliyor ama Rusya Federasyonundan da yavaş yavaş turist gelmeye başladı” dedi.

Önemli bir turizm kenti olan Trabzon’da turizm yatırımlarına önem verdiklerini ileten Zorluoğlu şunları kaydetti:

 “Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanımız Trabzon’daydı. Sümela Manastırı’nı ziyaret ettiler. Restorasyonu inşallah Mayıs ayında bitecek, 2021den itibaren tamamen ziyarete açılacak. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak orada iki kademeli bir teleferik ihalesine çıkıyoruz. Orayı turistler için çok daha cazibeli hale getireceğiz. Teleferik tamamlandığında o vadiye çok değer katacak. Sadece manastırı değil, oradaki doğal ortamı da gelen turiste sunacak. Merkezde Ayasofya Camisi var. Orası da tadilatta şuanda. O da Mayıs 2020’de tamamlanacak. Dolayısıyla 2020’de iki önemli turizm destinasyonu hizmet veremeye başlayacak. Trabzon kadim bir şehir, çok eski bir yerleşim yeri, çok kadim bir kültürü var. Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak Trabzon’un kültürel ve sanatsal faaliyetlerle daha çok anılmasını arzu ediyoruz ve bu faaliyetleri destekliyoruz.”

Başkonsolos Tikhonov, Başkan Zorluoğlu’na Trabzon’da gerçekleştirilen çalışmaların merkezi hükümetin bütçesinden mi yoksa belediye imkânları ile mi karşılandığını sordu. Zorluoğlu, “Kendi bütçemizle yaptığımız işler var, merkezi hükümetimizin bütçesi ile yapılan işler var. Mesela Sümela’nın restorasyonu Kültür Bakanlığının işi ama teleferiği biz yapacağız. Ayasofya’nın restorasyonunu Ankara yapıyor ama Boztepe’deki bir projeyi biz kendi bütçemizden yapacağız. Eğer merkezi idarenin görevi ise bakanlıkların bütçesinden karşılanıyor. Büyükşehir Belediyesinin görevi ise bizim bütçemizden karşılanıyor” diye yanıt verdi.

Trabzon Başkonsolosu Tikhonov, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu’na matruşka hediye ederken, Zorluoğlu, Tikhonov’a Sürmene bıçağı takdim etti.

Bu haber 475 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hakkari'ye termal otel
Hakkari'ye termal otel
Pegasus yurt içi uçuş noktalarını 27'ye çıkardı
Pegasus yurt içi uçuş noktalarını 27'ye çıkardı