Trenle 2,5 saatte gidilen yerlere uçak seferleri kaldırıldı

Trenle 2,5 saatte gidilen yerlere uçak seferleri kaldırıldı

Parlamentoda kabul edilen yasaya karşı çıkan çevreciler, yolculuk süresinin 4 saat olmasını talep ediyor. Hükümetin sunduğu tasarı aslında mevcut durumu yasal hale getiriyor.

12 Nisan 2021 - 08:57 - Güncelleme: 13 Nisan 2021 - 10:59

Fransa Parlamentosu, hararetli tartışmalar sonunda, trenle iki buçuk altında bir sürede gidilebilecek kentler arasındaki iç hat uçak seferlerinin kaldırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

İklim değişikliğini önleme ve çevre tedbirleri çerçevesinde dün akşam kabul edilen yasa, Paris Orly havaalanı ile Nantes, Lyon ve Bordeux arasındaki uçuşları ilgilendiriyor ancak aktarmalı uçuşları hariç tutuyor.

Yurttaşlar Konvansiyonu, trenle alternatifi olması halinde 4 saatlik iç hat seferlerinin kaldırılmasını istemişti.

Hükümet tasarısı, aslında mevcut olan uygulamayı yasalaştırdı. Devlet yardımı alabilmesi karşılığında bayrak taşıyıcı Air France, ilgili seferlerden Mayıs 2020’de vazgeçmişti.

Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Djebbbari, rakip havayollarının da yasa kapsamında olduğunu belirtti.

Ancak yasa, ülkenin güneyindeki illerini, özellikle de Airbus tesislerinin bulunduğu Toulouse ve çevresini temsil eden soldan ve sağdan parlamenterlerin tepkisini çekti.

Karşı çıkan milletvekilleri, bu yasanın havacılık sektöründe işsizliğe yol açmasından çekindiklerini bildirdi.

Çevreciler ise Yurttaşlar Konvansiyonunun çevre ve iklim açısından istedikleri 4 saatlik yolculuk eşiğine geri dönülmesini talep etti. Çevresi Milletvekili Danièle Obono, 4 saatlik yolculuk eşiğinin kabul edilmesinin Paris-Nice, Paris-Toulouse, Paris-Marsilya gibi daha fazla sera etkisi yaratan gaz emisyonu olan seferlerin kaldırılmasını sağlayacağını söyledi. (ajansbizim)

Bu haber 785 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ukrayna Turizm Fuarı kapılarını açtı
Ukrayna Turizm Fuarı kapılarını açtı
18 STK'dan sektörel çığlık
18 STK'dan sektörel çığlık