Tüketici hakem heyeti toplantıları durduruldu

Tüketici hakem heyeti toplantıları durduruldu

TÜRSAB'ın Seyahat iptallerine bağlı olarak tüketiciler tarafından tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların durdurulması yönündeki başvurusu üzerine Tüketici hakem heyetlerinin toplantıları 30 Nisan tarihine kadar durduruldu.

11 Nisan 2020 - 06:20 - Güncelleme: 12 Nisan 2020 - 10:21

TÜRSAB'dan yapılan duyuruda, Covid 19 salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında gelen turizm sektörünün ve seyahat acentalarının bu süreçte karşılaştığı her türlü sorun ve taleplerinin ilgililere ulaştırılması ve takibini sağlama konusundaki çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü belirtildi

Bu kapsamda, seyahat iptallerine bağlı olarak tüketiciler tarafından tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların durdurulması ve bu sürelerle ilgili Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması amacıyla T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketici’nin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğü’ne 01 Nisan 2020 tarihli yazı ile başvuruda bulunulduğu hatırlatıldı.

Başvurnun olumlu yönde sonuçlandığı ve 10 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete ile Tüketici Hakem Heyeti Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e geçici madde eklendiği belirtildi.

Buna göre; Tüketici hakem heyetlerinin toplantılarının yapılması 10 Nisan 2020’den itibaren 30 Nisan 2020 tarihine kadar durduruldu.

Yönetmelik’in 12 inci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca uyuşmazlık konusunun aydınlatılması için hakem heyetleri tarafından istenen bilgi ve belgelerin sunulması için verilen sürelerin, 21 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca; bilirkişilere raporlarını hazırlamaları için verilen sürelerin ve 25 inci maddesinin birinci fıkrası ile 27 nci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca; tüketici hakem heyetleri kararlarının taraflara tebliğ edilmesi için belirlenen sürelerin 13 Mart 2020’den itibaren bu tarih de dahil olmak üzere 30 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulduğu belirtildi.

Yönetmelik’in 12 inci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca bilgi ve belgelerin sunulması için verilen sürelerin bitimine 13 Mart 2020 tarihi itibarıyla on beş gün ve daha az kalmış ise, bu süreler durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden başlamak üzere on beş gün uzamış sayılacak.

Resmi Gazete yazısı için tıklayın.

Bu haber 2902 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İngiliz turiste koridor açıldı
İngiliz turiste koridor açıldı
Avrupa'nın en iyi şehir oteli İstanbul'da
Avrupa'nın en iyi şehir oteli İstanbul'da