Reklam
  • Reklam
"Turist Dostu Taksici" eğitimleri devam ediyor

"Turist Dostu Taksici" eğitimleri devam ediyor

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün düzenlediği “Turist Dostu Taksici” projesi devam ediyor. İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında düzenlenen projenin üçüncü eğitimi olan Tarihi Yarımada Taksicileri Turizm Eğitim Programı açılış töreni Zeytinburnu’nda gerçekleştirildi.

21 Ocak 2020 - 05:54 - Güncelleme: 22 Ocak 2020 - 12:01

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ev sahipliği yaptığı programa Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ve çok sayıda taksici katıldı.

Programda konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmin hem Türkiye hem İstanbul için çok önemli bir sektör olduğunu dile getirdi. Sektörün içinde taksicilerin önemli rol oynadığını ifade eden Bakan Ersoy, eğitimlerin yaygınlaştırılacağını belirtti. Bu itibarla ülkemizin turizm gelirlerinin arttırılması için yürütülen çalışmalarla hedefe doğru adım adım ilerlediklerini dile getiren Bakan Ersoy, İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında düzenlenen eğitimlerle ilgili olumlu geri dönüşlerden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

“Tebessüm ve İletişim Çok Önemli”

Açılış töreninde katılımcılara hitap eden İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’un dünyanın en çok gezilmek istenen şehirlerinden biri olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasına şehirde bulunan taksi ve taksi dolmuşların günde 1 milyon 419 bin yolcu taşıdığını vurgulayarak devam etti. Cumhurbaşkanlığı’nın “70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir” hedefine ulaşmak için birlikte çalışmak gerektiğini vurgulayan Vali Yerlikaya, “Taksiciler İstanbul’da yılda 514 milyon 406 bin 545 yolcu taşıyor. Her şey bu ülkeye ilk gelindiği andan itibaren ‘hoş geldiniz’ cümlesi ve kalpten göze yansıyan o güzel gülümsemeye bağlı. Pasaport işlemlerini yapan polisimizden sonra turisti kapıdan çıktığı andan itibaren ilk gideceği yere kim götürüyor ise onun tebessüm ve iletişimi çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada duyarlılığıyla öne çıkan taksicilerin gördüğü sevgi ve böylece kamuoyunda oluşan pozitif algıyı önemsediğini belirten Vali Yerlikaya, “Bu zaman diliminde böyle bir iyilik ve jest yaparak milyarlarca yatırımdan çok daha önemli olan bir algı, bir iyilik zinciri oluşturuyorsunuz, buna çok ihtiyacımız var” ifadelerine yer verdi. Taksicilerin birer turizm elçisi olduğuna değinen Vali Yerlikaya, bu bilinçle hareket etmenin hem ekonomiye hem de olumlu algıya katkı sağlayacağının altını çizerek bu anlamda “Turist Dostu Taksici” eğitimlerinin önemini vurguladı.

Eğitimler Sadece Müşteri İlişkilerine Değil Aile İlişkilerine de Pozitif Yansıyor

Katılımcılara hitap eden İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, turistlerin en çok muhatap olduğu kişilerin başında gelen taksicilerin bu eğitim programıyla başta turistler olmak üzere kişilerle iletişimlerini geliştirme gayreti içinde olduklarını söyledi. Eğitimlerin Beyoğlu, Kadıköy, Üsküdar ve diğer bölgelerde de düzenleneceğini belirten Dr. Yılmaz, eğitime katılan taksicilerden bu eğitimlerden sonra sadece müşterilerle değil aile ve arkadaşlık ilişkilerinde de iyileşme olduğu yönünde alınan geri dönüşlerden söz etti. Eğitim programına İngilizce derslerini eklemek istediklerini de ifade eden Dr. Yılmaz, programları en verimli şekilde devam ettireceklerini vurguladı.

Programda konuşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksiciler olarak düzenlenen projeden duydukları memnuniyeti ifade ederek eğitimlerin zorunlu hale getirilmesini istediklerini belirtti.

Açılış programının ardından eğitimin ilk günü Rehber Saffet Emre Tonguç’un verdiği eğitimle başladı.

“Turist Dostu Taksici” Eğitimleri Hakkında

İstanbul’da taksi şoförlerinin turizm konusundaki farkındalıklarını artırmak ve turistlere karşı bilinçli davranışlarını pekiştirmek amacıyla, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 23 Eylül-4 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Havalimanı’ndan “Taksi Şoförlerine Turizm Eğitimi” düzenlemeye başladı. Bu kapsamda, İstanbul Havalimanı Taksi Kooperatifi’nde görev yapan 1.700 taksiciye eğitim verildi.

Eğitim programının ikinci etabı Sabiha Gökçen Havalimanı Taksi Şoförleri için 09-12 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen eğitimde 860 taksi şoförü eğitim aldı.

Eğitimin üçüncü etabı ise Tarihi Yarımada ve çevre ilçelerdeki (Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy, Eyüpsultan, Bahçelievler, Bayrampaşa, Güngören) taksi durak şoförlerini kapsayacak. 20-22 Ocak tarihlerinde düzenlenecek eğitime 800 taksi şoförü katılacak.

Kaynak: http://www.istanbul.gov.tr

Bu haber 564 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lufthansa, 1100 pilotu işten çıkarıyor
Lufthansa, 1100 pilotu işten çıkarıyor
Otel odasında fuhuş düzeneği
Otel odasında fuhuş düzeneği