Turist rehberleri Dünya Rehberler Günü’nü kutladı

Turist rehberleri Dünya Rehberler Günü'nü kutladı

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla Anıtkabir’de Ata'nın huzuruna çıkarak saygı duruşunda bulundu. TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı, ''Turist rehberleri turizmin görünmez kahramanlarıdır'' dedi.

21 Şubat 2019 - 13:38 - Güncelleme: 23 Şubat 2019 - 09:41

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla Anıtkabir’de Ata'nın huzuruna çıkarak saygı duruşunda bulundu.  TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı, yaptığı açıklamada, yaklaşık 11 bin rehberin üst kurumu olan TUREB olarak bugün Anıtkabir’de Ata'nın huzuruna çıkarak saygı ve bağlılıklarını sunduklarını söyledi.

''Ülke turizminin görünmez kahramanları olan rehberlerin değer ve öneminin toplumda anlaşılmasıyla var olan turizm pastasının çok daha kolay ve kalıcı büyüyebileceğine inanıyoruz'' diyen Apalı, şöyle konuştu:

Rehberler, ülke turizmine hizmet veren, çeşitli ülke insanlarıyla karşılaşan ilk kişi, turistlerle ülke insanları arasında diyalog kuran ve iletişim sağlayan kişilerdir. Rehberler, Türkiye'nin imajını turistlere güven verecek, bütün insanların ziyaret ettikleri ülkelerde evlerindeymiş gibi hissettirebilecek, turistlerin ülkeye yabancı hissetmemelerini sağlayabilecek aracılardır. Rehberler, Türkiye’nin güzel yörelerini, tarihi yerlerini, şehirlerini vb unsurları gösterecek, onlara ülkemizi, ülke imajımızın oluşumuna en büyük etki eden tarihimizi, insanlarımızı, yaşam tarzımızı en iyi şekilde anlatabilecek, ülkemiz ve diğer ülkeler arasında barış ve dostluk mesajları iletebilecek kişilerdir.

Rehberlerin turiste kendi dilinde ülkemizi anlatması broşürlerden ya da diğer iletişim araçlarından daha etkili olacaktır. Rehberler, kadar turistlerle iletişim kurabilen başka bir turizm çalışanı yoktur.

Rehberler, birebir iletişim içinde bulundukları turistlere samimiyetini hissettirebilir, bu samimiyet ne televizyonlarda ne de gazetelerde oluşturulabilir. Turistler, yaşı ya da statüsü fark etmeksizin rehberi tüm dikkatleriyle dinler, söylediği ve anlattığı her şeye değer verir. Rehberler, insanların ülkemize sempati duymalarını sağlayabilecek, Türkiye dendiğinde yüzlerinde gülümseme uyandırabilecek en etkili insanlardır.Profesyonel turist rehberliği, Türkiye gibi çok sayıda medeniyeti barındıran ve uluslararası imaj sorunu olan ülkelerde stratejik öneme sahip bir meslektir.''

Etkinlikler kapsamında, TUREB Başkanı Apalı, Manisa'nın Gölmarmaralı köylüleri  ve Hacı Bayram Veli öğrencileri sohbet etti. 

 

Bu haber 914 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atlasglobal geri dönüyor
Atlasglobal geri dönüyor
Otellerin yanındaki büfeler kaldırılıyor
Otellerin yanındaki büfeler kaldırılıyor