Turist rehberlerine e-Devlet duyurusu

Turist rehberlerine e-Devlet duyurusu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turist rehberliği ile ilgili iş ve işlemlere ilişkin hizmetler, 24 Ocak 2019 tarihi itibariyle e-Devlet Kapısı üzerinden verilmeye başlandığını duyurdu.

02 Şubat 2019 - 07:32 - Güncelleme: 04 Şubat 2019 - 12:12

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü'nden yapılan duyuru şöyle:

Genel Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen turist rehberliği ile ilgili iş ve işlemlere ilişkin hizmetler, 24 Ocak 2019 tarihi itibariyle e-Devlet Kapısı üzerinden verilmeye başlanmıştır.

Rehber ve rehber adaylarımız aşağıda detayları bulunan hizmetlere https://www.turkiye.gov.tr/  adresi üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı altında yer alan kurum hizmetlerden ve https://erehberbasvuru.kultur.gov.tr/ web adresinden ulaşabilirler.

Turist rehberi ve rehber adaylarının e-Devlet üzerinden yapabilecekleri işlemler aşağıda yer almaktadır.

Turist Rehberliği İlk Ruhsatname Başvurusu : İlk kez turist rehberi ruhsatnamesi başvurusunda bulunmak isteyen turist rehberi adayları e- Devlet üzerinden kolaylıkla ruhsatname başvurusunda bulunabilecek; hazırlamaları gereken Adalet Bakanlığı Adli Sicil Belgesi, İçişleri Bakanlığı Kimlik Bilgileri ve Adres Bilgileri, YÖK Öğrenim Durum Belgesi, Banka Dekont Bilgileri, ÖSYM Dil Puanı, TUREB Dil, Bölge, Rehberlik Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Dil Ekletme Başvurusu : Turist rehberleri ruhsatnamelerine dil ekletmek için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken Banka Dekont Bilgileri, ÖSYM Dil Puanı, TUREB Dil, Bölge, Rehberlik Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Bölge Ekletme Başvurusu : Turist rehberlerimiz ruhsatnamelerine bölge ekletmek için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken Banka Dekont Bilgileri ve  TUREB Dil, Bölge, Rehberlik Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Diploma Ekletme Başvurusu : Turist rehberlerimiz ruhsatnamelerindeki diploma bilgilerini güncellemek için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken YÖK Öğrenim Durum Belgesi ve Banka Dekont Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Kimlik Değişikliği Başvurusu : Turist rehberlerimiz ruhsatnamelerindeki kimlik bilgilerini güncellemek (soyadı değişikliği gibi) için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken Banka Dekont Bilgileri ve İçişleri Bakanlığı Kimlik ve Adres Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Bilgi Güncelleme Başvurusu : Turist rehberlerimiz kimlik ve iletişim bilgileri ile fotoğraflarını güncelleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatname Başvuru Takibi : Turist rehberlerimiz yaptığı başvurunun sonucunu takip edebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatname Doğrulama : Turist rehberlerimiz sahip oldukları ruhsatname üzerinde yer alacak barkod ile Turist Rehberi Ruhsatname Doğrulama Belgesine ulaşabileceklerdir. 

Bu haber 882 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY'den 600 kokpit personeline ücretsiz izin bildirimi
THY'den 600 kokpit personeline ücretsiz izin bildirimi
2 otelini sağlık çalışanlarına açan Doğuş Grubu'ndan dev bağış
2 otelini sağlık çalışanlarına açan Doğuş Grubu'ndan dev...