Reklam
  • Reklam
Turist taşıyan sürücüler tam anlamıyla dinlenemiyor

Turist taşıyan sürücüler tam anlamıyla dinlenemiyor

Turizm sezonuna büyük umutlarla giren Türkiye'de turist sayısı bakımından yüzler gülerken, ağır çalışma koşulları altında kalan, örgütsüz ve tamamen işverenin iki dudağı arasında olan tur şoförlerinin içler acısı durumu da her geçen gün artıyor.

24 Haziran 2019 - 12:42 - Güncelleme: 25 Haziran 2019 - 12:54

Turist taşıyan sürücülerin çalışma koşullarının ağır olması nedeniyle tur araçlarının karıştığı kazalar ürkütücü boyuta gelmeye başladı. Son 4,5 ayda tur otobüslerinin karıştığı trafik kazalarında 7 kişi öldü, 180 kişi yaralandı.

Turizm sezonuna büyük umutlarla giren Türkiye'de turist sayısı bakımından yüzler gülerken, ağır çalışma koşulları altında kalan, örgütsüz ve tamamen işverenin iki dudağı arasında olan tur şoförlerinin içler acısı durumu da her geçen gün artıyor.

Turizm Days'den Fikri Cinokur'un haberine göre, büyük bölümü Antalya'da olmak üzere Denizli, Balıkesir, Nevşehir ve Kastamonu olmak üzere 1 Mart - 22 Haziran 2019 tarihleri arasında tur yapan sürücülerin karıştığı 12 trafik kazasında 7 kişi öldü, 180 kişi yaralandı.

TUR SÜRÜCÜLERİ ÜZERİNDE DENETİMLER YOĞUNLAŞTIRILMALI

Merkezi Antalya'da bulunan Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, Türkiye'de trafik kazalarının özellikle de turist taşıyan araçların yol açtığı kazaların çözülemeyen sorun ve kanayan yara haline geldiğini söyledi.

Tur şoförlerinin uzun süreli çalışmak zorunda bırakıldığını ve mesai almadan görev yaptıklarını belirten Akduman, ''Antalya'da ikamet eden şoförler bazen 10-15 gün evine gidemediği zamanlar oluyor. Turist taşıyan sürücüler tam anlamıyla dinlenemiyor. Çalışma koşulları çok ağır. Ağır koşullarda sürücülerin dikkat yetersizliğine yol açıyor'' dedi.

Turist taşıyan şoförlerin günde en fazla 9 saat çalışması gerektiğini anlatan Ümit Akduman, şunları kaydetti.

''Tur şoförleri 4 saat çalıştıktan sonra 30-45 dakika mola vermeli. Trafik denetimlerinde mutlaka şoförlerin takometreleri ve çalışma saatleri mutlaka denetlenmeli. Belirlenen süreleri aşan sürücüler trafik polisleri tarafından mutlaka uyarılmalı ve trafikten men edilmeli. Uzun süre çalışanlar tespit edilmeli. Denetimler yoğunlaştırılmalı. Tüm turizm sektöründe çalışanlar gibi tur şoförlerinin ücretleri de asgari yaşam düzeyinin altında kalıyor.''

KILIK KIYAFETE BAKMAKLA OLMUYOR

Denetimlerde mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye ve ilgili Bakanlıklara bağlı müdürlük yetkililerinde yer alması gerektiğine dikkat çeken Akduman, şöyle devam etti.

''Denetimlerde sadece şoförün kılık kıyafetine bakılmamalı. Sigortalı çalışıp çalışmadığına da bakılmalı. Takometre ve çalışma süresine de bakılmalı. Tur şoförleri en az 12-14 saat çalışmak zorunda kalıyor. Hatta 24 saat otobüsünün başından ayrılmadan kalanlar da var. Tur şoförlerine psikolojik danışmanlık hizmeti verilmeli, yolculara, turistlere davranış  eğitimi verilmeli. Yabancı dil ve iletişim öğretilmeli. Sadece şoförün kılık kıyafetine bakmakla olmuyor. Turistlerin ulaşım güvenliğini tur şoförleri sağlıyor.''

SORUNLAR TÜM BİLEŞENLERLE ÇÖZÜLMELİ

Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, turizm sektörünün çalışanlar bakımından sorunlarının çok yoğun olduğunu kaydetti. Akduman, turizm sektörlerindeki sorunların sektördeki tüm bileşenlerin bir araya gelerek çözüm bulunabileceğine dikkat çekti.

TÜRKİYE'DE 2018 TRAFİK KAZALARI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı trafik kazaları istatistik verilerine göre, Türkiye'de geçen yıl meydana gelen trafik kazası sayısı, 2017 yılına göre yüzde 2,2 arttı. Trafik kazalarında 6 bin 675 kişi öldü, 307 bin 71 kişi yaralandı.

Buna göre, geçen yıl meydana gelen trafik kazası sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 2,2 artışla 1 milyon 202 bin 716'dan 1 milyon 229 bin 364'e yükseldi.

Bu haber 701 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otel odasında fuhuş düzeneği
Otel odasında fuhuş düzeneği
Uludağ'daki otelini kiraya verdi
Uludağ'daki otelini kiraya verdi