Turistler Türkiye’nin kapısını Temmuz’da çalacak

Turistler Türkiye'nin kapısını Temmuz'da çalacak

NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, turistlerin temmuz ayından itibarenTürkiye'nin kapısını çalmaya başlayacaklarını söyledi.

10 Mayıs 2021 - 10:12 - Güncelleme: 11 Mayıs 2021 - 11:06

Recep Yavuz, kendi bloğunda turizmle ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Mayıs ayı ile birlikte neredeyse bütün Avrupa ülkelerinin açılma sürecine girerken, İspanya’da 6,5 aylık olağanüstü dönemin sona erdiğini, insanların sabaha kadar sokaklarda kutlamalar yaptılğını, bir çok ülkenin haftalardır bu geçişi yaşadığını belirten Yavuz,, ''En geç Mayıs sonunda önemli bütün turizm destinasyonları kapılarını iç ve dış turizme açmış olacak. Zaten turizm sektörünün boş geçirebileceği bırakın sezonu aya ve günlere bile tahammülü kalmadı'' dedi.

Bir çok ülkenin farklı tanıtım ve reklam hamleleri ile turist çekmeye çalıştığına dikkat çeken Yavuz, şunları kaydetti:

''Dubai Almanların iptal ettikleri ‘ oktobersfest’i çölde yapmaya karar verdi. En az 5 milyon Avrupalıyı bununla ülkelerine çekmeyi planlıyorlar. Malta ülkesine gelen turistlere 200 € vererek farklı bir yol izliyor. Bu paranın yarısını otel yarısının da tatil esnasında harcama koşulu var. İtalya bazı tatil destinasyonlarını ‘koronasız bölge’ olarak öne çıkarıyor.
Yunanistan bütün turizm personelini aşılama sözü verdi. -ama henüz gerçekleşmekten uzak, zira bir çok adaya  dağılmış olması lojistik zorluklar getiriyor. İspanya, dün gece dünyaya ‘ biz açıldık’ mesajını verdi. Mısır mumyaları naklen yayınla bir oraya, bir buraya taşıyor.

Avrupa Birliği ve özellikle Almanya’dan ‘artık seyahat edebilirsiniz ‘ sesleri yükselmeye başladı. Hatta aşı pasaportu olmasa da bunun mümkün olacağı dillendiriliyor.''

Türkiye'deki durum

Yavuz, Türkiye'nin durumunun  yurt dışındaki ve yurt içindeki gelişmelere paralel ilerleyeceğini ve sezonun 3 aşamalı bir süreçten süzüleceğini öngördüğünü ifade ederek, öncelike mayıs-haziran aylarında herkesim kendi ülkesine yoğunlaşacağını,  ardından mayıs-haziran-temmuzda  AB ülkelerine gidilmesinin ve  oraların dolmasının önünün açılacağını, temmuzda da Türkiye'nin kapısının çalınacağını bildirdi.

''Bir kaç gündür gerçekleşen ikili görüşmeler ve ülkeler arası sürdürdüğümüz diplomasiden bunlar çıkıyor'' diyen Yavuz, '' Eğer istisnai bir olayla  karşılaşmazsak ve salgında kontrolü sağlarsak Rusya temmuzda, AB ülkeleri Temmuz sonunda Türkiye’ye yönelir'' diye konuştu. 

30 MİLYON TURİST GELİR Mİ?

Dünya sağlık örgütünün simulasyonunda 2021 yılı için 2019 yılının yarısı kadar bir hareketlilik öngörüldüğüne işaret eden Recep yavuz, şöyle konuştu:

''Yani yaklaşık 700 milyon insan şartlar oluşursa seyahat edebilir. Uzakdoğu kapılarını kapadı ve pek açmayacak gibi. Amerika’da kısa dönemde yurt dışı uzak seyahat hareketi beklemiyor. Bu bağlamda konsantre olmamız gereken yer yine Avrupa olacak. Rusya ve Ukrayna büyük bir olasılıkla yine sadece Türkiye, Mısır, Tanzanya ve belki biraz Yunanistan ve Kıbrıs’a yoğunlaşacak. Temmuzda sıcaklıklardan dolayı sadece Yunanistan ve Türkiye seçeneği kalır. Normal şartlarda en az 500 milyon seyahatin gerçekleştiği Avrupa’dan günümüz koşullarında yıl sonuna kadar yüz ile ikiyüz milyon seyahat gerçekleşebilir. Uzak destinasyonlar pek tercih edilmeyeceği için Akdenizdeki ülkeler ön plana çıkacaktır. Yunanistan ve Adalar, İtalya, Portekiz, İspanya, Hırvatistan, Türkiye , Mısır ve Bulgaristan en güçlü adaylar. Bu ülkeler 4 ay içinde 100-200 milyon turisti ağırlayabilir mi? Türkiyesiz çok zor. O yüzden bu ülkeler içinde yatak kapasitesi ve uçak bağlantıları en güçlü ülke olan Türkiye’ye ihtiyaç var. 

Tahmin bu yıl gerçekten çok zor , zira tahmin yapabilecek veriler her an değişiyor. “5-6 milyon Rus gelir”dediğimiz gün Rusya uçuşları durdurdu.”  İngiliz patlaması olacak” diye sevinirken İngilizler Türkiye’yi kırmızı listeye aldılar. Her şey her an değişirken tahmin çok zor, 6 milyon da olur, 30 milyon da. Bu artık biraz bizim diplamatik başarımıza bağlı. Herşey yukarıda özetlediğim haliyle seyir ederse, 2020 yılının biraz üstünde sezonu kapatabiliriz ki , bu bile büyük başarı olur. ''

PCR TEST VE AŞI HALKA VE TURİSTE GÜVEN VERİYOR

Türkiye'nin jest olarak 16 ülkeden gelişlerde Pcr test zorunluluğunu 15 mayısta kaldıracağını hatırlatan Recep Yavuz, ''Bu ülkelerin çoğu uzak doğuda ve bu yıl oralardan bir hareketlilik zaten beklenmiyor. Ayrıca bu ülkelerden ülkemize önemli bir trafikte yok. Mesela Hong Kong’tan 2019 yılında Antalya’ya sadece 9 kişi geldi. Ayrıca Hong Kong’un Korona ve aşılanma sürecindeki verileri de pek şeffaf değil. Tayvan, Tayland, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Vietnam Türkiye için olmazsa olmaz ana pazarlar değiller. Hepsi bir Polonya etmiyor. Japonya ve Çin kısa vadede zaten yurt dışını kapadı. Ukrayna ve İngiltere önemli pazarlar ve mutlaka gelmeliler ama test ya da aşı yapılarak gelmeleri ülkemizdeki turizm hareketini azaltmayacağı gibi , diğer ülkelerden gelecek turistleri de rahatlatacaktır.

Unutmayalım, başından beri ısrarla üstünde durduğumuz ‘güvenli turizm’ ile yola devam etmeliyiz. Ayrıca halk arasında korona süreci ile turiste ve turizme karşı oluşan yanlış algıyı da göz ardı etmemek gerekiyor. Hem dünyada hem Türkiye’de halk hiç bir zaman korona sürecindeki turizme bu kadar uzak , kızgın ve kırgın değildi. 

Dünyada testsiz ya da aşısız bir turizm hareketi en azından 2021 yılında neredeyse hiç yok. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesini ümit ediyorum.''

Bu haber 557 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 yeni otel projesine teşvik
6 yeni otel projesine teşvik
AOSB'ye otel yaptırılacak
AOSB'ye otel yaptırılacak