Turistlerin yaya olarak Sur içinde gezmeleri sağlanmalı

Turistlerin yaya olarak Sur içinde gezmeleri sağlanmalı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya Sur ilçesindeki Gazi Caddesi, Melik Ahmet, İzzet Paşa, Hz.Süleyman ve İnönü Caddesi esnaflarıyla bir araya gelerek, istişare toplantısı düzenledi.

17 Eylül 2019 - 11:15 - Güncelleme: 18 Eylül 2019 - 11:54

Alaaddin Değirmen evinde düzenlenen kahvaltılı istişare toplantısına Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Üyelerimiz, DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal ve çok sayıda Sur Esnafı katıldı.

Burada konuşan Kaya, “Sur esnafının yaşadığı sorunları dinlediklerini belirterek. Yönetime geldiğimizde Sur’un yeniden yapılanma sürecine müdahale ederek, İl Valimiz öncülüğünde Sur’daki yanlış uygulamaları düzeltme çabası içinde olduk. Sur’daki mevcut yanlış uygulamaları dile getirmeye devam ediyoruz.  Bu tür toplantıları daha sık yapıp doğrudan Surdaki esnafın görüşlerini alarak ilerliyoruz” dedi.

Kaya, kente gelen tur araçlarının park yeri sorunlarını çözmeye yönelik  Trafik Şube ile ortak çalışma içinde olduklarını belirtti. Kaya, temel amaçlarının kente gelen turistlerin yaya olarak Sur içinde gezmelerini sağlamak olduğunu belirterek, bu durum esnafın da daha çok satış yapmasını sağlayacağını dile getirdi. Gazi Caddesinin tümden trafiğe kapatılmasını doğru bulmadıklarını belirten Kaya, bu bölgede yaşanan  park sorununun da çözülmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca Sur esnafına yönelik  KOSGEB üzerinden kredi verilmesine yönelik çalışma yürütüldüğünü aktaran Kaya, bu konuyu ilgili makamlarla yoğun bir şekilde görüştüklerini söyledi

Daha sonra konuşan DİSİAD Başkanı Burç Baysal, turizmin gelişmesini önemsediklerini, kentin kalkınması için turizm ve istihdamın önemine dikkat çekerek, bu alandaki yatırımları teşvik ettiklerini söyledi. Baysal, “Sur içinde turizm açısından yapılacak her organizasyon oldukça önemlidir. Esnaf ile birlikte yöresel ürün satışı organizasyonu oldukça önemlidir. Buradaki doğal alanı değerlendirmemiz lazım” diye konuştu.

 

Bu haber 466 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mısır 78 otele sertifikalarını verdi
Mısır 78 otele sertifikalarını verdi
Bozcaada’da oteller 22 Haziran'a kadar kapalı
Bozcaada’da oteller 22 Haziran'a kadar kapalı