Reklam
  • Reklam
Turizm Bakanlığı 1960 model araba gibi

Turizm Bakanlığı 1960 model araba gibi

Türkiye Turizm Yatırımcı Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, ''Bugünkü koşullarda  herkes turizmden çok memnun. Çok iyiyiz diyoruz. Ortak akıl yaratmalıyız.  Turizm Bakanlığının elinde imkan yok. Yapısal imkan yok.  Neticede Turizm Bakanlığı 1960 model araba gibi... Turizm Bakanlığı turizm sektörünün ihtiyaçlarına cevap verecek duruma gelmeli'' dedi.

11 Eylül 2019 - 11:17 - Güncelleme: 12 Eylül 2019 - 10:55

Antalya İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2019 Sonbahar dönemi, TTYD ve TÜSİAD Turizm Çalışma Grubu Başkanı Oya Narin'in katılımıyla başladı. Narin, Antalyalı iş insanlarına ''Turizmde Değişim'' hakkında bilgi verdi.

turizmdays.com'dan Fikri Cinokur'un haberine göre, Narin, TTYD üyelerinin konaklama sektöründe 200 bin nitelikli yatağa havayolunda 15 bin koltuğa, 14 bin yat bağlama kapasitesine ulaşan  marinalara ve 200 bin istihdam ile  50 milyar dolarlık bir ticaret hacmine  sahip turizm yatırımcılarının 3'te 2'sine sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'nin turizme İspanya'nın 20 yıl gerisinde başladığını ifade eden Oya Narin, 1970'li yıllarda Dünya Bankası ve İsveç'li yatırım bankalarının hazırladığı ''Güney Antalya Turizm Projesi'' ile başladığını anlatan TYYD Başkanı Oya Narin, şöyle devam etti.

''Güney Antalya Turizm projesi bugün gelişerek dünyanın gıpta ile baktığı bir destinasyon haline geldi. Şidi turizmi yüzde 20 büyüyerek herkesin merceği altındayız. Bu yatırımları kim yaptı? Elbette ki Tür müteşebbisi gerçekleştirdi. Turizmde yeni bir hamle ile artık gelir artırıcı bir döneme girmeliyiz.''

TTYD'de 2016 yılında göreve geldiklerinde turizmin büyük bir kriz içinde olduğunu anımsatan Narin, ''Krizin tam ortasında göreve geldik. Herkes krize çözüm arıyordu'' dedi.

2033'DE 100 MİLYAR DOLAR GELİR

Bu dönemde turizmcilerin ihracatçı sayılmasını, imar barışının sağlanmasını, istedikleri gibi olmasa da tahsislerin uzatılması konusunda çalıştıklarını ifade eden Oya Narin, şöyle konuştu.

''Turizmde kısa, orta ve uzun vadeli projeler yaratılması için TTYD olarak Turizmde Dönüşüm Raporu hazırlıyoruz. 2033 yılına kadar Türkiye turizmi ne olacak diye... Türk turizmi bu halde giderse 75 milyar dolar gelire ulaşması mümkün. Ancak bizim hazırladığımız rapora göre,  Sağlık Turizminde, 3. Yaş turizminde, tanıtım atağı ile  yapısal reformlarla Trakya'dan Mersin'e kadar olan kıyı şeridini yeniden rehabilite edelim. Sürdürülebilir turizm için istihdamı artırarak büyümeyi sağlarsak 2033 yılına kadar  100 milyon turist 100 milyar dolar gelire ulaşabiliriz.''

Türkiye'de başta konaklama olmak üzere turizm piramidinin ters olduğuna dikkat çeken Oya Narin, şöyle devam etti.

''Beş yıldızlı 4 yıldızlı oteller yaptık. Ama fiyatları bir ve iki yıldız fiyatına...İspanya'da toplam 295 adet beş yıldızlı otel var. Bizde ise sadece Antalya'da 400'den fazla olmak üzere ülkemizde 895 adet beş yıldızlı otelimiz var.  İtalya'da aynı İspanya gibi.. İş böyle olunca katma değer yaratamıyoruz. Piyasa ekonomisine ters olgu yaratıyoruz.

Yeni dönemde devreye girecek, sırada bekleyen 225 bin yatak kapasiteli tesisiler var. Artık yatak kapasitesi yeniden belirlenmeli. Yeni yapılacak tesisler 3 ve 4 yıldızlı olmalı.

Turizm rezidansı adı altında otel hizmeti verilen ve otel markaları tarafından işletilen konut karakterli konut sayısı ise 500 bin civarında...''

Sürdürülebilir turizm yapılmak isteniyorsa yeni dönemde  yeni yöresel bir yaşam alanları yaratılması gerektiğini ifade eden Narin, ''TTYD olarak bizim önerimiz Antalya'nın yatak kapasitesinin yüzde 20'sini rezidansa çevirmeli. Bu rezidanslar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almak isteyenlere satılabilmeli. Antalya'da yeni bir yaşam alanları oluşturulmalı. Antalya'nın benzeri turizm bölgesi Cannes'de 500 adet restoran var. Her restoran da kişi başı 150 Euro harcama var. Yatak kapasitelerini artırarak değil, değiştirerek  yeni bir planlama ile yenibir doku ve yeni bir yaşam alanı yaratılabilinir'' dedi.

OTELLERDE RENOVASYON

Sadece MAS turizm sisteminin Türk turizmini  bir yere getirmeyeceğini belirten Oya Narin, şöyle devam etti.

''Yeni ürünler yaratmalıyız. Kemer ve Göynük'de yeni yaşam alanları yaratmalıyız. Gastronomi, doğa,  at çiftlikleri ve golf alanları gibi yaşam alanları oluşturulmalı. Mevcut tesislerin yüzde 20'sinin dönüşümü halinde ek 12 milyar dolar  gelir ortaya çıkar.

Artık otellerin renovasyon yapması gerekiyor.  İnşaat Sanayicileri Derneği ile renovasyon konusunda çalışmaları yapıyoruz. Sağlık turizmi ve 3. yaş gruplarına yönelik çalışmalar ile tanıtım atağı ile  Türk turizmi ekonomiye büyük katkı koyar. Kat irtifakı sorunu giderilir ve önerilerimiz kabul görürse 2033 yılına kadar 100 milyar dolar döviz geliri hayal olmaz. Bunu yapamaz ise değişimi sağlayamaz isek  Antalya MAS turizmi içinde kalacak. Belki bir miktar fiyatlar yükselir ama dönüşüm olmayacaktır. ''

DÜNYADA BÜYÜK REKABET VAR

Dünya da ekonomide olduğu gibi turizmde de büyük rekabet yaşandığına dikkat çeken TYYD Başkanı Narin, ''Dünyada 35 yaş altı gruplara da büyük önem vermeliyiz. Çünkü bu yaş grubu gittikleri ülkenin kültürüyle entegre olmak istiyor.  Artık ınclusive sistemini, Herşey Dahil sistemini yeniden düşünmek zorundayız. Miami de 16,5 milyon turist ağırlıyor. Antalya'ya benziyor ama 18 milyar dolar geliri var. Cannes de çok fazla turist ağırlıyor.  Burada da 130 otel, 500 restoran ve 700 mağaza var. Yani yeni yaşam alanları yaratmalıyız, sadece otel değil. gastronomiden, marinasına kadar... Böyle olursa ABD'yi geçemeyiz ama bir çok ülkeyi geçeriz diye düşünüyoruz'' dedi.

Bütün bu değişimi yapabilmek için öncelikle  sabırlı ve planlı olunması gerektiğini vurgulayan Narin, şunları kaydetti.

''Birincisi sabırlı ve planlı olacağız. Ne biz ne siz yapabilirsiniz. Hep birlikte yapacağız. Bunu yapabilmek için de örgütsel yapı olmalı. Bugünkü koşullarda  herkes turizmden çok memnun. Çok iyiyiz diyoruz. Ortak akıl yaratmalıyız.  Turizm Bakanlığının elinde imkan yok. Yapısal imkan yok.  Neticede Turizm Bakanlığı 1960 model araba gibi... Turizm Bakanlığı turizm sektörünün ihtiyaçlarına cevap verecek duruma gelmeli. Bu fiyatlarla kişi başı 650 dolar harcama ile Antalya'ya yabancı yatırımcı gelmez.  Antalya uluslararası bir marka getiremedi.''

TURİZM AJANSI'NDA ÇOK MÜNAKAŞA ETTİK

Turizm Ajansı'nın kurulmasının doğru bir karar olduğunu, ancak pay konusunda çok münakaşa yaptıklarını dile getiren TTYD Başkanı Oya Narin, sözlerini şöyle sürdürdü.

''Turizm Ajansı kurulması konusunda kendi içimizde çok münakaşa yaptık. bu ajansın turizm sektörünü ayağa kaldıramayacağını ilettik.  Ama karşısında da kalacak değildik. Ajans çok doğru bir karar. Ancak pay oranları bizim için çok yüksek. Sektör (ajans sisteminin çalışmasını görsün) dedik. Ajans yönetimindeki arkadaşlarımızın her biri çok değerli arkadaşlarımız Yanlış bir durum olacağını da düşünmüyoruz. Yönetmeliğin çıkmasını bekliyoruz. 1-2 yıl içinde sonucunu göreceğiz. O zaman tur operatörlerine desteği azaltacağız  ve Ajansa destek vereceğiz.''

FANTAZİ OLARAK KALMAYACAK YATIRIMLARA İHTİYAÇ VAR

Türkiye'nin fantazi olarak kalmayacak yatırımlara ihtiyacı olduğunu dile getiren Oya Narin, sözlerini şöyle tamamladı.

''Köylerimizi, kültürümüzü ve tarihimizi ön plana çıkarmalıyız. Yörelerin Kalkınma Ajansları, Valilikleri, STK'ları ve belediyeleri  bu konuda çalışmalı. Phaselis gibi antik kenti sahil turizmi olarak kullanıyoruz.  Mevcut antik kentlerimize sahip çıkmalıyız. Bunları ayağa kaldırmak için kaynak yaratmalıyız.

Bodrum Yarımadası ülkemiz için marka haline geldi. Çünkü burada yaşam var.  Bodrum'da 4 hata yapıldı diye Bodrum'u çizmeyiz.

Sentetik yapıdan özgün yapıya dönmeliyiz. Alan yönetimi Kapadokya da başlayacak. Antalya'ya da alan yönetimi gelecek. 2033 planlaması için pilot bölgeler yaratılmalı. Gastronomi özendirilmeli, ınclusive sistemi yeniden yapılandırılmalı ve geçici ruhsat uygulaması ortadan kaldırılmalı. Yapısal düzenleme, vizyon, strateji ve kaynak şart... Taklit satışından da kurtulmalıyız.''

Toplantıya Gençlik ve Spor eski bakanlarından Ersin Taranoğlu da katıldı.

ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, TTYD Başkanı Oya Narin'e konuşmasının ardından günün anısına plaket takdim etti.

 

Bu haber 600 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pinokyo otel icradan satılık
Pinokyo otel icradan satılık
Ticaret Bakanlığı'ndan otel rezervasyonu uyarısı
Ticaret Bakanlığı'ndan otel rezervasyonu uyarısı