Reklam
  • Reklam
Turizm Bakanlığı e-tahsilat uygulaması başlattı

Turizm Bakanlığı e-tahsilat uygulaması başlattı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sertifika ve isteğe bağlı kayıt-tescil hizmetlerinde “e-Tahsilat” uygulamasını başlatıyor.

01 Aralık 2020 - 08:41 - Güncelleme: 02 Aralık 2020 - 13:25

Bakanlık Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan iş birliği sonucunda, “e-Tahsilat” kapsamına alınan hizmetler için artık başvuru sahibi vatandaşlardan ödemeyi kanıtlayıcı dekont istenilmeyecek.

İşlemler bundan sonra daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleşecek.

Uygulama; isteğe bağlı kayıt-tescilde 1 Aralık’ta, sertifika işlemlerinde ise 15 Aralık’ta başlayacak.

Artık Sisteme Dekont Yüklenmeyecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sertifika ve isteğe bağlı kayıt-tescil işlemlerinde “e-Tahsilat” uygulamasını “Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında başlattı.

Kamu hizmetlerinin hızlı, kaliteli, basitleştirilmiş ve düşük maliyetli bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak üzere yürürlüğe konulan yönetmelik ile kamu idarelerinin hizmetlerine ilişkin başvurular elektronik ortamda da yapılabiliyor.

Sürecin başvuru sahibince izlenebilmesine ve sonucun ilgilisine elektronik ortamda iletilmesine yönelik tedbirlerin alınmasını sağlayan yönetmelik ile hizmetin “e-Devlet” entegrasyonunun sağlaması gerekiyor.

Bakanlık Telif Hakları Genel Müdürlüğü de yürütmekte olduğu isteğe bağlı kayıt-tescil ile sertifika işlemlerine başvuruları bu yönetmelik gereğince, 2018 yılından itibaren “e-Devlet” üzerinden kabul etmeye başladı. 

Artık “e-Tahsilat” kolaylığını getiren Bakanlığa daha önce yapılan başvurularda, vatandaşlar işlem ücretinin yatırıldığını gösteren dekontu tarayıp sisteme aktarmaları gerekiyordu. (Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı)

Bu haber 944 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rezervasyonları yüzde 250 arttı
Rezervasyonları yüzde 250 arttı
Eresin yeni  3 yıldızlı otelini açıyor
Eresin yeni 3 yıldızlı otelini açıyor