Reklam
  • Reklam
Turizm destek paketi hazırlanmalı

Turizm destek paketi hazırlanmalı

MATSO, 7 bin üyesi ile yapılan telefon görüşmesi sonrasında üyelerinden gelen sorunlarını 5 maddelik rapor haline getirilerek TOBB aracılığı ile hükümetten destek talebinde bulundu.

02 Ağustos 2020 - 00:00 - Güncelleme: 04 Ağustos 2020 - 08:41

Manavgat ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından Koronavirüs (Covid 19) salgını sonrasında üyelerin ekonomik sorunları ve normalleşme dönemindeki son durumlarını tespit etmek amacıyla 17 meslek grubundaki 7 bin üye ile telefonla görüşülerek sorunları ve talepleri alındı.

MATSO tarafından üyelerden gelen sorun ve talepler doğrultusunda 5 maddelik rapor hazırlandı.  Turizm bölgelerinde bulunan çarşılardaki kapalı işyeri de fotoğraflanarak rapora eklendi. 10 sayfadan oluşan rapor, ilgili mercilere iletilmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  gönderilerek destek talebinde bulunuldu.

Pandemi sonrası süreç turizm bölgelerinde çok ağır geçiyor

MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş, özellikle turizm bölgelerindeki işletmelerin büyük sıkıntı içerinde olduğunu dile getirerek, pandemi sonrasındaki normalleşme sürecini turizm bölgelerindeki üyelerinin ülkenin diğer bölgelerindeki işletmelere göre çok ağır bir şekilde geçirdiğini söyledi. Başkan Boztaş turizm bölgelerini kapsayan bir destek paketinin açıklanması gerektiğini kaydetti.

 Verilecek destekler üyelerimizin sıkıntılarını azaltacaktır

Pandemi sonrasında beklenen turizm hareketliliğinin olmadığını vurgulayan Başkan Boztaş, üyelerin 2020 yılını kayıp bir yıl olarak gördüğünü ve turizm bölgelerine yönelik verilecek desteklerin üyelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıların azalabileceğini söyledi. 

Üyelerimiz bu yılı e en az hasarla atlatmak istiyor

Üyelerinin 2021 yılından itibaren turizmin yeniden ivme kazanacağına inançları tam olduğunun altını çizen Boztaş, “Üyelerimiz bu yılı devletimizin destekleri ile en az hasarla atlatarak 2021 yılı turizm sezonunun başlayacağı zamana umutla bakmaktadırlar. Ancak bu süreci sağlıklı ve sağlam bir şekilde atlatarak içinde bulunduğumuz bu durumdan çıkılması gerekmektedir.

 Turizm destek paketi hazırlanmalı

Gerek istihdamın maksimum ölçüde korunması gerekse de taahhütlerin yerine getirilerek ekonominin çarklarının işlevini sürdürmesine destek olunması için bölgemiz gerçeklerinin dikkate alınarak hazırlanacak “TURİZM DESTEK PAKETİ” ile mümkün olabilecektir. Bu paketin içeriğinde üyelerimizin talepleri ağırlıkla hayat bulmalı ve hızla hayata geçirilerek işletmelerimizin 2021 yılı turizm sezonuna ulaşmaları sağlanmalıdır. Taleplerimizin değerlendirilmesi noktasında verilecek destekler için Manavgat İş Dünyası adına şimdiden teşekkür ederim” dedi.

MATSO raporunun özeti şu maddelerden oluşuyor;

1 -KGF teminatlı kredi paketi ve krediye erişimin Kolaylaştırılması

 2-  Mayıs 2021’den itibaren başlamak üzere tüm ödemelerinin ötelenmesi

3- Vergi ve sicil affı

4- Kısa çalışma ve işsizlik ödeneğinin 2021 yılı Mayıs ayına kadar uzatılması.

5- kira ödemelerinde devlet desteği verilmesi.

Bu haber 743 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY yine zirvede
THY yine zirvede
Ünlü otel grubunun 4'üncü çeyrek geliri 391 milyon avro oldu
Ünlü otel grubunun 4'üncü çeyrek geliri 391 milyon avro oldu