Turizm rekorlarıyla birlikte güvenlik tedbirleri de artıyor

Turizm rekorlarıyla birlikte güvenlik tedbirleri de artıyor

Antalya’da turizmde kırılan üst üste rekorların ardından Antalya Valiliği harekete geçti. Günlük, aylık ve yıllık bazda yaşanan ziyaretçi rekorlarının ardından turizm güvenliğinin artırılmasına yönelik tedbirler alındı.

18 Eylül 2019 - 02:30 - Güncelleme: 19 Eylül 2019 - 16:34

2019 yılında turizmde tüm zamanların rekorlarının kırılmasının beraberinde gerçekleşen kazalarının minimize edilmesi amacıyla Antalya Valiliği turizm güvenliğini ele alan bir genelge yayınladı.

2016 yılından bu yana turizmde üst üste rekorlar kıran ve tüm zamanların en iyi sezonunu gerçekleştiren Antalya’da turizm rekorlarıyla birlikte, turizm sektöründe yaşanan kazaların minimize edilmesi ve turistlerin daha sağlıklı ve güvenli tatil yaparak ülkelerine dönebilmeleri adına Antalya Valiliği bir genelge yayınladı.

Hedef Riskleri Azaltmak

Vali Münir Karaloğlu imzasıyla Turizm tesislerinde güvenliğini konu alan genelgede Turizm alanında gittikçe büyüyen bir potansiyel sahip olan ve dünyada en çok tercih edilen turizm kentleri arasında yer alan Antalya’nın bu alandaki ulusal ve uluslararası pazar payını arttırmak, turizm gelirlerindeki artışı sürekli kılmak ve belirlenen hedeflere kesintisiz olarak ulaşabilmek için başta turizm tesisleri olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşların önemli sorumlulukları olduğu hatırlatıldı.

Havuzlara Sıkı Denetim Geliyor

İlgili genelgede özellikle konaklama tesislerinin yüzme havuzlarında gerçekleşen kazaların turistlerin sağlığını ve yaşamını tehdit etmesinin yanı sıra ülkemiz turizmine de zarar verdiği belirtilirken Antalya’ya gelen turistlerin güvenli rahat ve konforlu bir şekilde konaklayabilmesi, turizm tesislerinin niteliklerinin iyileştirilmesi, turistlerin can ve mal güvenliğinin korunması için alınması gereken önlemler yer alıyor.

Gerekli önlemleri almayan işletmelere, yapılacak denetimlerde tespit edilen aksaklıklarla ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli işlemler yapılacak. 

Genelgede Kaymakamlıklar tarafından Güvenlik Denetim Komisyonu oluşturulacağı ve denetimlerin komisyon tarafından gerçekleştireceği de belirtiliyor.

Genelgeye ulaşmak için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün internet sayfasına bakabilirsiniz. Genelge için tıklayınız...

Bu haber 457 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mısır 78 otele sertifikalarını verdi
Mısır 78 otele sertifikalarını verdi
Bozcaada’da oteller 22 Haziran'a kadar kapalı
Bozcaada’da oteller 22 Haziran'a kadar kapalı