Turizm sektörü yeni strateji için gelecek iki haftayı izleyecek

Turizm sektörü yeni strateji için gelecek iki haftayı izleyecek

Geçen yıl turizmde tüm rekorları altüst eden Türk turizm sektörü Dünyayı etkileyen koranavirüs salgının etkisinin sona ermesini beklerken iç pazar için hazırlık yapıyor. Sektör yeni strateji geliştirmek için gelecekteki iki haftaya odaklandı.

30 Mart 2020 - 15:33 - Güncelleme: 01 Nisan 2020 - 08:47

Fikri Cinokur - Geçen yıl turizmde tüm rekorları altüst eden Türk turizm sektörü Dünyayı etkileyen koranavirüs salgının etkisinin sona ermesini beklerken iç pazar için hazırlık yapıyor. Sektör yeni strateji geliştirmek için gelecekteki iki haftaya odaklandı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı Türk turizmcinin deneyimleri ile bu süreci aşacağını belirtti.

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) toplumsal sağlığın yanı sıra dünya ekonomisini ve küresel turizm faaliyetlerini de  etkilediğini belirten Yağcı, şunları kaydetti.

''Tüm dünya ülkeleri ekonomik ve sosyal anlamda tarihi bir süreç geçiriyor. Küresel ölçekte yaşamış olduğumuz bu süreçte, önceliğimiz, başta çalışanlarımız, misafirlerimiz, tedarikçilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızın sağlığını ve güvenliğini korumaktır.''

-İç Pazar

AKTOB  ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜROFED  olarak mevcut durumun  turizm sektörüne kısa, orta ve uzun vadede etkilerini görüşüp, çözüm önerilerini bakanlığı sunduklarını ifade eden Erkan Yağcı, şöyle devam etti.

''Turizm sektörümüz bugüne kadar çok büyük fedakarlıklarla en büyük rekabet avantajımız olan tekrar misafir oranını düşürmedi. Bugüne kadar edinilen kriz yönetimi tecrübeleri ile bu süreçte aşılacaktır. Stratejik bir sektör olan turizm sektörümüzün, ülkemiz istihdamının ve ekonomisinin çok önemli bir payını işletmelerimiz oluşturmaktadır. Geleceğe dair stratejiler geliştireceğiz. ''

Otel hijyeninin tüm zamanlarda uygulanması gereken kurallar içerdiğini anlatan Yağcı, sözlerini şöyle tamamladı.

''Var olan süreçte işletmelerimiz ve çalışanlarımız için alınması gereken her türlü önlem ve destek, Kültür ve Turizm Bakanlığımızla paylaşılmakta kesintisiz ve yoğun çalışmalarımız devam etmektedir. iç pazar her dönemde olduğu gibi, yine en büyük ana pazarlarımızdan birisi olacak. Bu kapsamda şunu da ifade etmek gerekecektir. Dünya konjonktüründe en hızlı geri dönüş yaşanacağı ve yaşayacağımız pazar İç Turizmolacaktır.''

-POYD: Virüsün gitmesini bekliyoruz

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca da, şu anda her şeyin Koronavirüsüne bağlı olduğunu söyledi. Yeni alınan kararlarla, hava, kara ve deniz ulaşımının durdurulduğunu ifade eden Atmaca, ''Şu anda beklemek zorundayız. En azından önümüzdeki 14-15 günü beklemeliyiz. Beklemek zorundayız. Ne olacak ne gidecek. Avrupa'da ölümler devam ediyor'' dedi.

Koronavirüs salgının kontrol altına alınamadığını vurgulayan Atmaca, en azından önümüzdeki bir ayın sessiz sakin takip edilmesini ve virüsün gitmesini beklediklerini belirtti. Atmaca, ''Virüs salgını biter ve herşey kontrol altına alınırsa turizmi kimse durduramaz'' diye konuştu.

-TÜROFED: Şu an yapacağımız bir şey yok

Türkiye Otelciler federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır da, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de morallerin iyi olmadığını söyledi. Şu aşamada sektörün yapacak herhangi bir durumunun bulunmadığına dikkat çeken Çorabatır, ''Şu anda tüm dünyaya yağmur yağıyor. Herkes ıslanacak. Turizmci ne kadar az ıslanırsa ve ne kadar çabuk kurursa  Türkiye ekonomisine o kadar hızlı katkı koyabiliriz. Yeni plan yapmak için zaman daha erken. Önümüzdeki en az iki haftayı geçirmemiz lazım'' dedi.

Bu haber 751 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eresin: ''2020 konaklama sektörü için  kayıp yıl''
Eresin: ''2020 konaklama sektörü için kayıp yıl''
Boeing yaklaşık 7 bin çalışanını işten çıkarıyor
Boeing yaklaşık 7 bin çalışanını işten çıkarıyor