Turizm sezonunun Nisan’a ertelenmesi doğru bir strateji

Turizm sezonunun Nisan'a ertelenmesi doğru bir strateji

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs salgınının ekonomik ve sosyal hayatı olumsuz etkilediğini, ancak paniğe kapılmanın yararının olmadığını kaydederek “Antalya, örnek ve kararlı bir mücadeleyle güçlü ve güvenli bir turizm destinasyonu olduğunu dünyaya gösterecektir” dedi.

14 Mart 2020 - 12:00 - Güncelleme: 15 Mart 2020 - 21:39

Çetin, Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.Çetin, “Korona virüs salgını ülkemizde de günlük sosyal ve ekonomik yaşamı etkilemeye, hatta bazen panik derecesine ulaşan tutumlara yol açmaya başlamıştır'' dedi. Çetin, şunları kaydetti:

Turizm sezonunun Nisan’a ertelenmesi doğru bir strateji

Korona virüs turizm sektörüne etkisi nedeniyle Antalya için ayrı bir öneme sahiptir. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ersoy, basın toplantısında ve kendileriyle yaptığımız görüşmede turizm sezonunun açılışının Nisan sonuna ertelendiğini açıklamışlardır. Yaklaşık 40 günlük sürede alınacak önlemlerle salgının önlenmesi ve böylece yaz sezonunun kazanılması doğru bir stratejidir. Kuşkusuz bu mücadele yalnızca turizm sektörünün çabasıyla kazanılamaz; başarı için bütün Antalya seferber olmalı, işbirliği ve dayanışmayla hareket etmelidir. Karşı karşıya olduğumuz riskleri ve önlemlerimizi dünya kamuoyu ile paylaşarak güven yaratmalıyız. Mayıs ayından itibaren yoğun bir tanıtım kampanyasıyla yüksek sezonu en iyi performansla kazanacağımıza inanıyorum.

Komitelerimizle birlikte üyelerimizin yanında olacağız

Küresel ekonomideki artan riskler ve virüs nedeniyle ekonomideki durgunluğun, işletmelerimize etkisi üzerinde durduğumuz bir başka önemli konudur. Üyelerimizin sıkıntılarının aşılması için komitelerimizle birlikte sahada, üyemizin yanında olacağız.

Hükümetin ekonomiye destek önlemlerini açıklamasını bekliyoruz

Korona virüs ve dünya ekonomisindeki sorunlardan etkilenecek sektörlere dönük olarak Hükümet KGF kredi paketi gibi çeşitli destek önlemleri hazırlığı içerisindedir. 170 milyar TL tutarında KGF destek kararı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçmiştir. Bu tutarın artırılması ve öncelikli sektörlerin belirlenmesi de yararlı olacaktır. Ayrıca acil ihtiyaç içindeki bütün sektör ve işletmelere vergi, SGK prim ödemelerinde erteleme gibi desteklerin de sağlanması gereklidir. 

Turizm destek paketi bütün Antalya ekonomisi için önemlidir

Turizmin ve turizme bağlı hizmet, ticaret ve sanayi sektörlerinin desteklenmesi Antalya için hayati önem taşımaktadır. Turizm Bakanlığımız sektöre yönelik destek paketini önümüzdeki günlerde açıklayacaktır. Nisan ve Mayıs ayındaki rezervasyon düşüşleri acenta ve konaklama şirketlerini ve tedarikçi sanayi ve ticaret işletmelerini etkileyecektir. Bu nedenle geçici sıkıntıları aşacak desteklerin sağlanması, ayrıca Mayıs ayından itibaren güçlü bir tanıtım ve pazarlama kampanyası hazırlanması gereklidir.

Havayolu taşımacılığı yapan şirketlere destek acil ve önceliklidir

Uçak destekleri yüksek sezonda güçlü performansın garantisi olacaktır. Havayolu taşımacılık şirketlerinin sezona güçlü girmeleri şu aşamada öncelikli konuların başında gelmektedir. Bu şirketlere destek verilerek uçak filolarını korumaları sağlanmalıdır. Bu nedenle ilk aşamada en acil destek sert talep düşüşü yaşayan havayolu taşımacılığı şirketlerine verilmelidir.

Bu önlemlerle birlikte Mayıs ayından itibaren ekonomide ve turizmde daha iyi bir gelişme göreceğimize inanıyoruz. Antalya, örnek ve kararlı bir mücadeleyle güçlü ve güvenli turizm destinasyonu olduğunu dünyaya gösterecektir."

 

Bu haber 931 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
THY iç hat devre ödemesine erteleme
THY iç hat devre ödemesine erteleme