Reklam
  • Reklam
Turizm şurası şimdi toplanmalı

Turizm şurası şimdi toplanmalı

Antalya Kent Konseyi Turizm grubu Başkanı ve NBK Touristik genel Müdürü Recep Yavuz, geniş katılımlı bir Turizm Şurasının toplanmasının turizmciye ışık tutacağını ve yol göstereceğini söyledi.

16 Ekim 2020 - 11:22 - Güncelleme: 17 Ekim 2020 - 13:01

Antalya Kent Konseyi Turizm grubu Başkanı ve NBK Touristik genel Müdürü Recep Yavuz,  Antalya'nın turizmde 2020 yılına yüzde 79 kayıpla devam etmesine rağmen yılbaşından bu yana 3 milyon yabancı misafir ağırladığını ifade etti. Yavuz, kentin, geçen sene aynı zamanda 14 milyon civarında turist ağırladığını anımsattı.

Bu rakamların aynı zamanda Dünya Turizm Örgütünün (UWNTO) Akdeniz destinasyonları için öngördüğü oran olduğunu vurgulayan Yavuz, ''Dünyanın bütün turizm ülkeleri önümüzdeki yıllarda bu sendromu bir an önce atlatmaya çalışacak. turizm, dünya nüfusunun 5 te 1 ini doğrudan etkileyen bir sektör. Bu zorlu süreçte sektör motoru stoplamamaya çalıştı'' dedi. 

Yavuz, bu koşullarda süreçte ne turisti binbir zorlukla bulup getiren tur operatörü, ne uçağını bir uçurup üç yatıran havayolu şirketi, ne otelini yarı kapasite ile açan otelci ne de hergün işsiz kalabileceğinin tedirginliğini yaşayan turizm emekçisinin mutlu olabildiğini, Bu şartlarda tatil yapan turistin ise şaşkın ve tedirgin olduğunu, zira hergün kendi hükümetinin alabileceği yeni kararlarla tatilinin yarıda kesilebileceğini bildiğini kaydetti. 

Yavuz, turistin Türkiye’ ye geldiğinin ertesi günü ülkesine geri dönmek zorunda olan İngilizlerin yaşadığı şok gibi, binlerce insan havalimanlarından, tren istasyonlarından, otoyollardan evine geri dönmek zorunda kaldığını, bunun tek bir yararı olduğunu, bu yaşananaların: önümüzdeki yıllara hazırlıklı olmak gerekliliğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Turizm şürası turizmciye ışık tutar

Her ülkenin Korona sezonuna dair kapsamlı bir çalışma yapacaklarına dikkat çeken Recep Yavuz, şunları söyledi:

''Kriz yönetiminin ne kadar önemli olduğu korona sürecinde ortaya çıktı. Birisi tüfekle havaya ateş açtı bizler de dört bir yana kaçışan kuşlar gibi dağıldık. Krizde ayakta durabilmek, sağlıklı kararlar alabilmek ve uygulayabilmek için sektörün bütün birimleri ile iştişare yaparak Kültür Turizm Bakanlığına sektör temsilcilerine bunları rapor edecek ve takibini sürdürecek objektif bir Kriz Yönetim ekibi bütün turizmcilerin adresi , kılavuzu olmalıydı. Sektörün tüm paydaşlarının tek bir çatı altında korunabilmesi ancak bunu sağlayabilecek kuvvetli ve güçlü bir birim ile mümkün olabiliyor. Herkes kendi penceresinden bakınca çok uzağı görmek mümkün olmuyor.

Önümüzde 1 ay kaldı. Antalya’da 15 Ekim -15 Kasım dönemini de 1 milyon gelişle kapatabiliriz. Sanırım  Öngördüğümüz 3,5-4 milyon misafir sayısı ile  sezon bitecek. Fal bakmadan, kafadan atmadan, günlük gelişler ve ülkelerdeki durumlardan yola çıkarak bu öngörüde bulunuyorum. Zira Avrupa ikinci Lockdown a girmek üzere. Rusya ve Ukrayna’nın gidişatını dikkatle izliyoruz.

Her ne olursa olsun 2020 yılından çıkarılacak o kadar ders var ki... Bunun için Kasım ayı içinde -korona tedbirlerini alarak- geniş katılımlı bir Turizm Şurasının toplanmasının hepimize ışık tutacağını ve yol göstereceğini düşünüyorum. Bu tarz toplantılar rekorlar kırılırken değil, krizler yaşanırken daha çok önem taşıyor.'' 

Bu haber 526 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TUI'nin Türkiye otelleri, ödüllere doymuyor
TUI'nin Türkiye otelleri, ödüllere doymuyor