Turizm Tanıtım Ajansı illere koordinatör atadı

Turizm Tanıtım Ajansı illere koordinatör atadı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Tanıtım Ajansından illere pay verilmesi talebini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a tekrar ilettiğini belirterek, ''Kendileri de illere koordinatör atandığını, illerden gelecek proje ve önerileri de dikkate alacaklarını ifade etti'' dedi.

25 Kasım 2020 - 10:30 - Güncelleme: 26 Kasım 2020 - 12:31

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Süleyman Özer’in başkanlığında elektronik ortamda gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, toplantıda Oda faaliyetleri, ekonomi ve gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı  Mehmet Nuri Ersoy tarafından başkanlık edilen Türkiye Tanıtım Ajansı Danışma Kurulu’nu toplantısını gerçekleştirdiklerini anımsatan Çetin, şunları kaydetti:

Ben toplantıya Odalar ve Borsalar Birliğimiz adına katıldım. Sayın Bakan, Tanıtım Ajansı bu yıl bütçeden finansman sağlayarak özellikle alternatif turizme dönük çalışmalar başlattığını söyledi. Bakanımıza sektörümüzün beklentilerini, seyahat acentelerinin sıkıntılarını aktardım. Turizm taşımacılığı, hediyelik eşya, tekstil, deri, kuyum gibi turizme bağlı sektörlerin de sorunlarını söyledim. Ayrıca Tanıtım Ajansından illere pay verilmesi talebimizi tekrar dile getirdim. Kendileri de illere koordinatör atandığını, illerden gelecek proje ve önerileri de dikkate alacaklarını ifade etti. Ajansla işbirliği projelerine önem vereceğiz.''

Pandemiyle ilgili yeni kısıtlamalar üzerine konuşarak sözlerini sürdüren Başkan Davut Çetin, şunları söyledi;

“Bildiğiniz gibi, geçen hafta restoranlar paket servis dışında kapandı, bütün ticari hayatı etkileyen saat sınırlamaları geldi. Her şeyden önce pandemiyle mücadelenin daha kararlı bir şekilde sürdürülmesi gerektiği hususunda kimsenin itirazı olduğunu sanmıyorum. Artık vaka sayısı gibi bilgiler açıklanmalı ve halk durumun ciddiyetini görmelidir. İstanbul Belediye Başkanı kayıp sayılarını söyleyerek daha katı önlem istiyor.

Pandeminin ilk başladığı dönemde Valilik ile birlikte mesai saatleri üzerinde çalıştığımız için bir tecrübem var ve baştan beri Valiliklere yetki verilmelidir diyorum. Valilikler pandeminin durumuna göre daha isabetli karar alıp uygulayabilirler.Bizdeyse önce Hükümet kararı açıklanıyor, gazete ve televizyonlar farklı saat açıklamaları yapıyor. Ertesi gün Bakanlık arka arkaya genelgeler yayınlanıyor ve uygulama karışıyor.

Kapanan işyerlerine mutlaka nakdi, hibe desteği yapılmalı

Genelgede market yazdığında bakkallar, büfeler belirsiz kalıyor. Restoranlar kapanıyor, otel altı restoranlar açık kalıyor, tartışma çıkıyor. Büfeler alkollü içki satan ve satmayan diye ayrılıyor. Günlerimiz insanlara açıklama yapmakla geçiyor.  Oysa kararları biz burada bütün kurumlar birlikte alsak çok daha başarılı sonuç alırız. Şimdi, 3 gün önce karar alıp restoranları, kafeleri kapattık.  Bu işletmeler daha önce aylarca kapalı kaldılar, şimdi paket servis dışında kapattık. Komitelerimiz saat 22 sınırlamasından şikayet ederken tümüyle kapanma geldi. Paket servis ile ilgisi olmayan yüzlerce işyerimiz var. Durumun buraya geleceği haftalar öncesinden belliydi, önümüzde Avrupa ülkeleri örnekleri var. Önceden uyarı yapsaydık herkes önlemini alırdı.

En önemli husus ise bu işyerlerine mutlaka nakdi, hibe desteği yapılmasıdır. Bu işletmelerin zor duruma düşmesine, insanların işsiz kalmasına izin verilmemelidir. Sadece kredi desteği yeterli değildir, mutlaka kira, genel gider desteği de sağlanmalıdır.”

Bu haber 759 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lufthansa uçak filosunu modernleştiriyor
Lufthansa uçak filosunu modernleştiriyor
Air France ilk çeyrekte 1,5 milyar avro zarar etti
Air France ilk çeyrekte 1,5 milyar avro zarar etti