Reklam
  • Reklam
Turizm ülkeyi, seyahat acentaları turizmi ayağa kaldırır

Turizm ülkeyi, seyahat acentaları turizmi ayağa kaldırır

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, seyahat engeli kalkınca seyahat acentalarının, her türlü pazarlama aracını kullanarak turizm hareketini başlatması için desteğe ihtiyacının olduğunu söyledi.

20 Nisan 2020 - 15:56 - Güncelleme: 21 Nisan 2020 - 16:25

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, seyahat acentalarına verilmesi gereken desteklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Turizmin, organize bir faaliyet olduğunu belirten Bağlıkaya, ''Konaklama olanağı, güzel bir doğa, misafirperver hizmetin varlığı turizm hareketi için ne yeterli ne de önceliklidir. Bu hususların her biri önemli ve değerlidir. Olmazsa olmazdır. Ancak, insanları seyahate ikna edecek, sabit yatırımları onların ayağına organize ürün olarak götürüp sunacak olanlar seyahat acentalarıdır'' dedi. Bağlıkaya, şunları kaydetti:

''Yaşadığımız küresel felaket sonrasında insanları yeniden seyahate ikna ve teşvik etmek, ülkemizi, ülkemizdeki tesisleri, kültürümüzü, tarihimizi, doğamızı anlatıp, onları buraya getirmek bugünden yarına ve kendiliğinden olacak bir şey değildir. tesislerin bir an evvel dolması, uçakların tam kapasite çalışması krizden çıkıp toparlanma süresinin kısaltılması, seyahat acentalarının pazarlama atağı ile mümkündür.

Seyahat engeli kalkınca seyahat acentalarının, her türlü pazarlama aracını kullanarak turizm hareketini başlatması için desteğe ihtiyacı vardır. 

TEŞVİKLER ŞİMDİDEN İLAN EDİLMELİ

Bizim için kriz, seyahat engelinin kalkması ile değil; turizmin yeniden başlayıp verimli sayılara ulaştığında bitecektir. Bunun için turizme ilişkin desteklerin şimdilik değil, felaket sona erdikten sonra da sürmesi çok önemlidir. Hatta belki de şimdikinden daha da önemlidir.

Turizm, ülkemiz için en verimli ve etkin sektörlerin başında gelmektedir. Felaketin yaralarını turizmle sarmak, sahip olduğumuz en akılcı ve pratik yoldur. Seyahat acentalarına, kriz sonrasında pazarlama atağına kalkabilmeleri için destekler, teşvikler verilmeli ve bunlar şimdiden ilan edilmelidir.

Seyahat acentalarımızın ürünlerine, bu ürünleri oluşturan hizmetlere uygulanan KDV’nin düşürülmesi ilk akla gelen teşviktir. Paket tur KDV’sinin 2020 için %1’e ve kalıcı olarak %8 e, seyahat ürünü olarak uygulanan tarifesiz turistik karayolu taşımacılığının KDV’sinin 2020 için %1’e, kalıcı olarak %8’e düşürülmesi önemli bir katkı sağlayacaktır.

TÜKETİCİLERE CAZİP TATİL KREDİSİ SAĞLANMALI

Pazarlama faaliyeti kapsamındaki yurt dışı harcamalarının tanıtım teşvikleri ile desteklenmesi, Yurt içinde paket tur sözleşmelerinden damga vergisi alınmaması, Seyahat acentası olmayan internet sitelerinin turizm ürünü pazarlaması kapsamındaki faaliyetlerinin engellenmesi, Seyahat acentası ürünleri ile ilgili tüketicilere cazip tatil kredisi sağlanması, kredi kartı taksit sayılarının artırılması ciddi fayda sağlayacak teşviklerdir.

Bu alana yapılacak bir birimlik yatırım kısa sürede on birim olarak ekonomiye geri dönecektir.

Gün çalışma günüdür.

Sevgiyle kalın….   

Video için tıklayın.

Bu haber 4377 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Haydar Dursun
    2 ay önce
    bu memleket sizin gibilerin yaptığı turizm ile her gün geriye gider anlamadığım hiç kinsemi bunların gerçek yüzünü görmüyor. firuz bağlıkaya en badit tabirle hanutçudur. varsa verecek cevabı çıksıninkar etsin ben iddialarımı kanıtlayabilirim..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ersoy,  ''Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu''
Ersoy, ''Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu''
Paris kırmızı bölge ilan edildi
Paris kırmızı bölge ilan edildi