Reklam
  • Reklam
Turizm yatırımcılarına ’’Şanlıurfa’ya otel yapın’’...

Turizm yatırımcılarına ''Şanlıurfa'ya otel yapın'' çağrısı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, ''Yatırım konusunda şehrimizin planlamalarında otelcilik alanlarının olduğu ve yine sur içi tüm yapılarımızın butik otel yapılabileceği ve başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere hep birlikte tüm yatırımcıları ilimize davet etmemiz lazım'' dedi.

06 Ocak 2019 - 03:36 - Güncelleme: 08 Ocak 2019 - 13:04

Karacadağ Kalkınma Ajansı 2019 Yılı 1. Ekonomik Durum Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Göbeklitepe başta olmak üzere Şanlıurfa'nın turizm, sanayi ve ekonomik alandaki gelişmeleri ile 2019 yılında ele alınması gereken yol haritası belirlendi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı 2019 Yılı 1. Ekonomik Durum Değerlendirme Toplantısı Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Harran üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Recep Çiğdem, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Mehmet Açıkgöz, Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, Karacadağ Kalkınma Ajansı Başkanı Hasan Meral, kaymakamlar, belediye başkanları, kurum amirleri, Büyükşehir Belediyesi yönetim kadrosu ve özel sektör temsilcilerinin katılımı ile düzenlendi.

2018 yılı içerisinde yapılan yatırımların ele alındığı değerlendirme toplantısında 2019 yılı için izlenmesi gereken yol haritası hakkında fikir alış verişinde bulunuldu. Şanlıurfa'da özellikle Göbelitepe başta olmak üzere turizm, sanayi, ekonomi gibi konularda görüşlerin sunulduğu toplantıda Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 4 proje için de protokoller imzalandı.

Protokole göre ajans tarafından Büyükşehir Belediyesi'nin hazırlamış olduğu  'Hz. Eyüp Peygamber Makamı Rehabilitasyonu', 'Edessa'dan Fırat'a Turizm Yolu Projesi', 'Şanlıurfa Fuar Merkezi'nin Teknik Donanım ve Tefrişatı' ve 'Viranşehir - Ceylanpınar Katı Atık Entegre Tesisinin Fizibilite Çalışmalarının Yapılması' konularında maddi destek sağlandı.

Programda ayrıca; Şanlıurfa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının 'Kültür Adası Restorasyon ve İşlevlendirme Projesi', Ticaret ve Sanayi Odasının 'Şanlıurfa Teknoloji Geliştirme ve Eğitim Merkezi Projesi' ile Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu ve İşletici A.Ş’nin 'Şanlıurfa Tekno-İŞGEM ve Şanlıurfa Tekno-Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi Projeleri' için de protokoller imzalandı.

Konaklama kamu yatırımları ile olmaz

Protokollerin imzalanmasının ardından bir değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi,  şöyle konuştu:

"Turizm anlamında konaklama dünyanın hiç bir yerinde sadece ve sadece kamu yatırımları ile olmaz. Şuan toplantımızda özel sektör temsilcilerinin hepsi var.

Yatırım konusunda şehrimizin planlamalarında otelcilik alanlarının olduğu ve yine sur içi tüm yapılarımızın butik otel yapılabileceği ve başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere hep birlikte tüm yatırımcıları ilimize davet etmemiz lazım. Çünkü otelcilik hizmetinin kaliteli bir şekilde yapılabilmesi için özel sektörün bu işin içerisinde mutlak suretle olması gerekir.

Esnaf Sanatkarlar Birliği ile Büyükşehir Belediyemiz arasında ve yine aynı şekilde Tarım İl Müdürlüğümüz hijyen konusundaki denetimlerini sürdürmelidir. Birlikte hareket ederek esnafımızın denetlenmesi ve hususların belirtilmesi gerekiyor.

Göbeklitepe hikayesi ve yine yazılı, görsel ve film hususunda çalışmaların sürdürülmesi çok önemlidir. Bu değerimizin sınır ötesine taşınması tartışılmaz bir husus. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de yapılacak çalışmalar konusunda hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

Turizm rotaları konusunda zaten hazırlanmış olan projelerden bir tanesidir. Şuan protokolünü de imzaladık. Rotalar doğru bir şekilde belirlenmeli. Gerek tüm levhalar ve işaretlemeler uluslararası standartlara uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Eski Urfa'nın trafikten arındırılmasının Ulaşım Koordinasyon Merkezi olarak şu an gündemimizde. Bu konuda kesinlikle şehirden destek gelmesi lazım. Bir sokağı bir bölgeyi trafiğe kapatmanız sosyal duyarlılığa yol açıyor. Onun için şehrin tümünün bu konuda karar alması lazım. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak alınan kararları anında uygularız. Ancak şehrin bu noktadaki yaklaşımı, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum kuruluşları, meslek grupları ve siyaset camiasının üzerindedir.

Tüm tanıtım unsurlarında Göbeklitepe tanıtım logosunun kullanılması da faydalı olur. Bu konuda da Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli adımları atacağız.Bakanlık noktasında da Kültür İl Müdürlüğümüzün bakışı doğru. Top yekün bir tanıtım yapmamız lazım. Göbeklitepe, diğer ülkeler tarafından Türkiye'de en çok merak edilen bir yer. Onun için bizler devlet adamlarını da şehrimize davet etmemiz gerekiyor. Böylelikle dikkatler tamamıyla Göbeklitepe üzerinde olur. Tüm değerlendirmelerimiz bunlar. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak tüm bu konular üzerinde hassasiyetle duracağız.''

Bu haber 3738 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünyaca ünlü sahildeki aykırılıklar kaldırıldı
Dünyaca ünlü sahildeki aykırılıklar kaldırıldı
THY'nin ilk 'rüya' uçağı İstanbul'a indi
THY'nin ilk 'rüya' uçağı İstanbul'a indi