Reklam
  • Reklam
Turizmciler; ’İşe devam kredi paketindeki şartlar...

Turizmciler; 'İşe devam kredi paketindeki şartlar güncellensin'

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seyahat acentasi, tur operatörü ve diğer rezervasyon hizmetlerini oluşturan 45.Grup Meslek Komitesi nisan ayı toplantısını online olarak yaptı. Komite üyeleri İşe devam kredi paketinde şartlarının güncellenmesini istedi.

28 Nisan 2020 - 00:00 - Güncelleme: 29 Nisan 2020 - 10:14

ATSO 4. Grup Meslek Komitesi Başkanı Işıl Kuluy, yaptığı açıklamada, toplantıda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından küçük ölçekli seyahat acentalarına finansman desteği sağlanması amacıyla çıkarılan işe devam kredisi paketi içeriği ve krediden yararlanma şartları hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu belirtti.

Kredi yararlanma şartlarında; seyahat acentasının 2019 yılı cirosunun en az 500.000 (beşyüzbin) Türk Lirası veya üzeri olması gerektiğini belirten Kuluy,  ayrıca seyahat acentasının, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) tabi en az iki personel  çalıştırıyor olması ve kredi süresi boyunca da çalıştırmaya devam edecek olması gerektiğini ifade etti.

Üyelerin, birinci maddede belirtilen ciro miktarının çok fazla olduğu, nakit sıkıntısı yaşayan pek çok seyahat acentasının 2019 yılında 500.000 TL ciroyu sağlayamadığı, 2. maddede belirtilen SGK’ya tabi en az iki personel çalıştırıyor olma koşulunun da COVİD-19 salgının işleri durma noktasına getirmesi nedeniyle sağlanmasının imkansız olduğunu dile getirdiklerini ifade eden Kuluy , krediden yararlanma şartlarının güncellenerek, cironun düşürülmesi ve SGK’ya tabi en az bir personel çalıştırılmasını istediklerini bildirdi.

Kuluy, toplantıdan çıkan sonucu TOBB aracılığıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletilmesi amacıyla ATSO yönetimine ilettiklerini kaydetti.

Bu haber 6958 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizm sektörü olarak bu yıl amacımız ayakta kalabilmek
Turizm sektörü olarak bu yıl amacımız ayakta kalabilmek
TÜRSAB'tan Ticaret Bakanlığı'na ziyaret
TÜRSAB'tan Ticaret Bakanlığı'na ziyaret