Reklam
  • Reklam
Turizmciler KÇÖ’nün yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor

Turizmciler KÇÖ'nün yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk, turizmciler olarak Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) yıl sonuna kadar uzatılmasını istedi.

21 Şubat 2021 - 09:10 - Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 11:15

Kırk, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı kararıyla kısa çalışma ödeneği dün itibarıyla 31 Mart'a kadar son kez, yine 17 Mart'ta sona erecek olan işten çıkarma (fesih kısıtı) yasağının da mayıs ortasına kadar uzatıldığını anımsattı.

İşten çıkarma yasağı ile paralel giden ücretsiz izin uygulaması kapsamında şubat ayı verilerine göre 880 binin üzerinde kişiye,ücretsiz izin kapsamında aylık bin 420 lira ödeme yapıldığını belirten Kırk, şunları kaydetti:

''Salgın önlemleri kapsamında getirilen işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Haziran 2021'e uzatma yetkisi bulunuyor.  Sosyal Destek Programı kapsamında, üç faz halinde 6.4 milyar lira,'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasından 2 milyar 69 milyon lira, kısa çalışma ödeneğinden 27.6 milyar lira,nakdi ücret desteği olarak 8.2 milyar lira,işsizlik ödeneğinden 5 milyar 81 milyon lira, normalleşme desteğinde 3.2 milyar olmak üzere sağlanan destek ve yardımlar 53 milyar liraya ulaştı''

SON UZATMA OLDUĞU AÇIKLANDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının ardından çalışma yaşamında normalleşme sürecine geçiş takviminin de netleşmeye başladığını belirten Kırk, ''Kısa çalışma uygulamasında kolaylaştırılmış dönemin nisanda bitmesi öngörülüyor.Başkan Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneğinin süresini son defa olarak mart ayı sonuna, nakdi ücret desteğinin süresinin de 31 Mart'a kadar uzatıldığını açıklamıştı'' dedi. 

SEYAHAT ACENTALARINA DESTEK NEDEN YOK?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan seyahat acentalarına destek konusunda ses seda olmadığını, TÜRSAB'ın da suskun kaldığını söyleyen Kırk, şöyle konuştu:

''Tüm meslek kurumlarına destek açıklandı bir tek seyahat acentalarına destek açıklanmadı. Turizm sektörünün lokomitifi olan milyonlarca turisti ülkeye getiren milyarlarca dolarlık dövizi ülkeye getiren seyahat acentalarına destek neden yok.

Seyahat acentaları Mart 2020 itibariyle ofislerini kapattı.Yetişmiş personelleri işssiz kaldı;hatta profesyonel seyahat acentaları sahipleri ya iflas etti yada başka sektörlere girerek evlerine ekmek götürmek için mücadeleye başladı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın umursamaz tutumu TÜRSAB'ın pandemi sürecinde üyelerine karşı hiçbir önlem ve destek olamaması ileride normalleşme sürecinde canlanacak olan turizm sektörüne ciddi anlamda negatif etkisi olacaktır. İşini kaybeden ve hiçbir destek alamayan profesyonel ve yetişmiş turizmcilerin yüzde 65'i artık başka sektörlere yönelmiş durumda. Ülkemize gelecek olan turistler profesyonel hizmet alamadan ülkeden ayrılamalarının acısını ülke olarak turist kaybederek yaşayacağız

KÇÖ YIL SONUNA KADAR UZATILMALI

Seyahat acentalarına 1 yıl geri ödemesiz 250'şer bin lira kredi desteği sağlanmalıdır.Bu kredi diliminin yüzde 50'sini özellikle İncoming yapan seyahat acentalarına tanıtım fuar work shop desteği olarak hibe edilmelidir. Seyahat acetaları turizm sektörünün damarlarıdır bu damarlar kurur ise ülkemiz ciddi anlamda turist kuraklığı yaşayacaktır. Seyahat acentaları çalışanlarına 31 aralık 2021 tarıhıne kadar kısa çalışma ödeneğinin artırılarak ödenmesine devam edilmesi gerekmektedir.''                                                                                        

Bu haber 683 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İki otel yatırımı iptal edildi
İki otel yatırımı iptal edildi
SunExpress'ten ''Korona Garanti Paketi''
SunExpress'ten ''Korona Garanti Paketi''