Reklam
  • Reklam
Turizmcilere 10 milyar TL’lik destek paketi

Turizmcilere 10 milyar TL'lik destek paketi

Türkiye Bankalar Birliği tarafından turizm sektörü için destek paketi hazırlandı. 10 milyar liralık destek paketinden turizm şirketlerine cirolarına göre 100 bin lira ile 40 milyon TL arasında kredi sağlanacak.

16 Ekim 2020 - 14:52 - Güncelleme: 17 Ekim 2020 - 14:16

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)  tarafından turizm sektörü için destek paketi hazırlandı.  10 milyar liralık destek paketinden turizm şirketlerine cirolarına göre 100 bin lira ile 40 milyon TL arasında kredi sağlanacak. TBB'den konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

''Salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacak.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacak. Krediler, 01 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacaktır. Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF + 200 baz puan olarak belirlendi. Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olaca. Kredi ve kefalet limitleri ciro aralıklarına göre aşağıdaki şekilde belirlendi. 

Uygulama esaslarına ilişkin detaylar Kredi Garanti Fonu’nun www.kgf.com.tr adresli internet sitesinde yer alıyor.

Türkiye Bankalar Birliği *Turizm Destek Paketini kullandıracak bankalar:

Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası.

Bu haber 698 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TUI'nin Türkiye otelleri, ödüllere doymuyor
TUI'nin Türkiye otelleri, ödüllere doymuyor