Turizmde geç sezona sertifikalı açılış

Turizmde geç sezona sertifikalı açılış

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm geç sezona hazırlanıyor. Sektör, mayıs ayı sonu itibariyle iç turizmin başlaması için gün sayıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sertifikasyon projesi ile turizmin kısmen de olsa canlanması bekleniyor.

07 Mayıs 2020 - 10:20 - Güncelleme: 08 Mayıs 2020 - 10:31

Turizm sektörü, geçtiğimiz yıl tüm zamanların rekorunu kırarak 51 milyon ziyaretçiyi ağırlamıştı. Bu yıl için hedeflerini yükselten turizm, koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektör oldu. Vaka sayılarında yaşanan azalış ile sektör açılış hazırlıklarına başladı.

İLK AŞAMA YERLİ TURİST

İtohaber'den Müge Biber'in haberine göre, bu yıl için ilk hedef, iç turizmi canlandırmak olacak. Bunun için de çok ciddi önlemler alınarak tatil beldelerindeki otellerin açılması sağlanacak. Alınan önlemlerin başında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek sertifikasyon projesi geliyor. Bu proje ile turizmin yol haritası belli oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca oluşturulan Sertifikasyon Kurulu ile konaklamanın kuralları belirlendi. Koronasız alanları sertifike eden ve uluslararası kabul gören bir sertifikasyon sistemi projesi geliştirildi. Belirlenen kurallara uymayı taahhüt eden tesislere sertifikasyon verilecek. Sertifikasyon alan tesisleri duyurarak, tatilcilere yönlendirme yapılabilecek. Sertifika alabilmek için havalimanı, transfer, konaklama ve restoranlar olarak 4 ana başlık belirlendi ve çalışmalar bu temel konular etrafında şekillenmeye devam ediyor.

SERTİFİKASYON ŞARTLARI

Sertifika için ne gerekli şartlar ise şöyle:

* Oteller mayıs sonu itibariyle kapasitelerinin yarısı tatilci kabul edebilecek.
* Otellerde açık büfe sistemi kaldırılacak.
* Plajlardaki şezlong sayıları azaltılacak ve mesafe uzatılacak.
* Mekanlarda mesafe standartlarına göre düzenleme alacak.
* Hijyen kontrolleri yapılacak.
* Sağlık kalite standartlarına uygun tesislerin içerisinde sağlık personeli ve ekipmanının bulundurulması şartı gelecek. Termal kontrol sistemleri olacak.
* Görevli personelin bağışıklık ile pandemi eğitimi belgeleri alınacak.

ULAŞIMDA HİJYEN

Otellerin açılması ile şehirlerarası seyahat ve iç hat seferleri de mayıs sonu itibariyle başlayacak. Havalimanı ve şehir merkezi transfer araçlarında maksimum kişi sınırlandırması uygulayan ve gerekli hijyen tedbirleri alan veya bunları sağlayan firmalarla çalışan oteller öncelikli olacak. Araçlarını düzenli dezenfekte eden, şoförlerinin kişisel bakım ve hijyenine önem gösteren, maksimum kişi sınırlandırması uygulayan ve gerekirse araç içi oturma düzeninde separatör kullanan, dezenfektan ya da kolonya sunan, koltuk başlıklarında tek kullanımlık kılıf uygulayan işletmeler, uçaktan inen misafirlerinin otele güvenle ulaşımını sağlayanlar, kalitelerini bir adım ileri taşıyacak.

KÜÇÜK OTELLER DESTEK BEKLİYOR

Türkiye Küçük Oteller Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Ustaoğlu, yaptığı açıklamada, küçük bir otelin temizlik ve hijyen konusunda misafir memnuniyetinin daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Ustaoğlu, küçük otellerin beklentilerini şöyle sıraladı:

* Sertifikasyon sistemini işletmelere maliyet yükü getirmemeli. 
* Küçük oteller büyük oteller ile aynı kapsamda düşünülmemeli, yapıları itibariyle sahip oldukları dezavantajlar göz önüne alınmalı. 
* Bağışıklığı yeterli olmayan personeli çalıştırmama konusunda tazminatın kimin tarafından ve nasıl ödeneceği açıklığa kavuşturulmalı. 
* Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanamayan çalışanlar için şartlar daha da esnetilmeli. 
* Devlet bankalarının verdiği desteklerin özel bankalar tarafından da verilmesi sağlanmalı. 
* KDV ve muhtasar ödemelerinin nisan, mayıs, haziran aylarına ek olarak temmuz, ağustos ve eylül ödemeleri de 6 ay ertelenmeli.
* SGK primlerinin nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayları bir defaya mahsus olarak tahsil edilmemeli. 
* Çoğu kapalı olan otellerin enerji sarfiyatları olmadığından, faturalar ortalama endeks ile değil, enerji sarfiyatına göre belirlenmeli. Fatura tutarı taksitle tahsil edilmeli.

Bu haber 1165 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aeroflot Türkiye uçuşlarını iptal etti
Aeroflot Türkiye uçuşlarını iptal etti
THY Avrupa'da liderliğini sürdürdü
THY Avrupa'da liderliğini sürdürdü