Turizmde ilk hareketlenme önce iç turizmde başlayacak

Turizmde ilk hareketlenme önce iç turizmde başlayacak

Online toplantıda TÜROB üyelerine seslenen Başkan Müberra Eresin, iyi senaryo ile turizmde ilk hareketlenmenin önce iç turizm, devamında Uzakdoğu ve Ortadoğu sıralamasıyla gerçekleşebileceği, Avrupa’da hareketlenmenin ise Eylül ayı itibariyle başlayabileceğini söyledi.

09 Mayıs 2020 - 09:00 - Güncelleme: 10 Mayıs 2020 - 11:18

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Covid-19’un ülkemizde kontrol altına alınması ve diğer ülkelerdeki gelişmeler dikkate alınarak, turizm ve konaklama sektöründe haziran ayının ikinci haftası itibariyle yavaş da olsa hareketlenmenin başlamasını umut ettiklerini söyledi. Eresin, “Diğer sektörlerle mukayese edildiğinde, turizm ve konaklama sektörünün virüs etkileri geçtikten sonra en son toparlanacak sektör olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Önlem alan işletmeler tercih edilecek

TÜROB üyeleri online toplantıda bir araya gelerek sektördeki son durum ile ilgili görüş ve bilgi alışverişinde bulundu. Toplantıda konuşan TÜROB Başkanı Eresin, önümüzdeki aylara ilişkin beklentilerini şöyle sıraladı: “Havacılık alanındaki ekonomik gelişmelerin ve pandemi önlemleri kapsamında, uçak kapasitelerinin azalacağı öngörülüyor. İyi senaryo ile ilk hareketlenmenin önce iç turizm, devamında Uzakdoğu ve Ortadoğu sıralamasıyla gerçekleşeceği, Avrupa’da hareketlenmenin ise Eylül ayı itibariyle başlayacağı tahmin ediliyor. Tüketici hassasiyetinin, hijyen ve Covid-19 önlemleri konusunda artacağı, bu konularda önlemlerini alan işletmelerin öncelikle tercih edilmesi bekleniyor.”

Destekler olumlu ama yeni destekler şart

İçinde bulunduğumuz bu olağanüstü dönemde, sektöre destek amacıyla vergisel düzenlemeler, sosyal güvenlikle ilgili düzenlemelerin yanı sıra yargısal ve hukuki düzenlemelerin devreye sokulduğunu hatırlatan Eresin, şunları söyledi: “TÜROB olarak, üyelerimizin haklarının korunması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, COVID-19 sürecinin sektörümüze olumsuz etkilerinin azaltılması adına resmi makamlar başta olmak üzere ilgili tüm kesimlerle görüşmeler ve çalışmalar gerçekleştirdik. Açıklanan destek paketlerinin sektör açısından olumlu olduğunu düşünüyoruz. Ancak yeni desteklere de ihtiyaç bulunduğunu ve açıklanan erteleme sürelerinin uzatılması gereğini de özellikle belirtmek isteriz. Atılan adımlar sayesinde, sektörün istikrarı ve istihdamın korunması yolunda, salgının etkileri giderildiğinde sektörümüzün en az zararla faaliyetlerine devam edeceği umudunu koruyoruz. Bu geçici bir süreçtir ve elbette sağlıklı ve güzel günler gelecektir.”

Eresin, bu zorlu süreçte sektörden desteğini esirgemeyen başta Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus Yelmen, Valilerimiz, Belediye Başkanlarımız, Ticaret Odası Başkanlarımız, İl Kültür ve Turizm Müdürlerimiz, Ecolab, Hotel Linkage, Protel, B-rainteam, Deloitte, STR, Tripadvisor ile TÜROB üyelerine teşekkürlerini sundu. 

Bu haber 1410 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bodrum kıyıları havadan, karadan denetlenecek
Bodrum kıyıları havadan, karadan denetlenecek
Gastronomi temsilcilerine ''fıstık gibi'' sertifikası tanıtıldı
Gastronomi temsilcilerine ''fıstık gibi'' sertifikası tanıtıldı