Reklam
  • Reklam
Turizme ve sağlığa siyaset üstü bakılmalı

Turizme ve sağlığa siyaset üstü bakılmalı

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Genel Sekreteri Mehmet Gem, salgınla ilgili verilerin açıklama şeklinin turizm sektörünün geleceği için çok önemli olduğunu açıkladı.

23 Kasım 2020 - 10:28 - Güncelleme: 24 Kasım 2020 - 10:40

Gem, yazılı açıklamasında,  2021 turizm sezonu hazırlıklarına başlanıldığı bir döneme girildiğini hatırlattı. Bu dönemi erken rezervasyon açısından çok önemli bir dönem olduğunu belirten Gem, şunları kaydetti:

''Ülke turizmi açısından 2021 yaz sezonun nasıl geçeceği önümüzdeki aylar içinde korona virüs salgını ile yapacağımız mücadeleye bağlı olacağı aşikârdır.

Başta devletimiz olmak üzere bütün tarafların salgınla mücadelede gereken özeni göstererek vaka sayılarının artması engellenmeli ve turizm sezonunun başlayacağı mart ayına kadar kontrol altına alınması gerekmektedir.

Turistler açısıda çok önemli

Aynı zamanda Türkiye’nin salgın sürecine yönelik açıkladığı verilerin korona virüsle olan mücadelemize inanıp gelecek sezon ülkemizi tercih etmeyi planlayan turistler açısından çok önemlidir. Sağlık Bakanlığımızın salgınla ilgili verileri açıklama konusunda uluslararası kriterlere uygun davranarak hem ülkemizde ve hem de yolcu karşıladığımız pazarlarda güven yaratacak ortamı sağlamalıdır.

Önümüzdeki dönemde Sağlık Bakanlığımızın paylaşacağı verilerin dünya sağlık örgütünün kriterlerine uygun şekilde açıklama yapması hiç kuşku yok ki hedef pazarlarda kaybettiğimiz güveni tekrar geri kazanma ve erken rezervasyon döneminde ülkemize yönelik satışlara ciddi katkı sağlayacaktır. Aksi durumda hedeflenen erken rezervasyon satışlarımız olmayacağı gibi önümüzdeki turizm sezonunun başlangıç tarihi gecikecektir.

Geçen yaz başında olduğu gibi önümüzdeki sene nisan ayında yolcu beklediğimiz ülkelerin hükümetleriyle masaya oturup sınırların açılması konusunda tekrar birtakım pazarlıklar yapmak zorunda kalacağız. Bu tarz pazarlıklar yeni sezonun açılmasını geciktireceği gibi belki de 2021 yaz turizm sezonunu kaybetmemize sebep olacaktır.

Turizme ve sağlığa siyaset üstü bakılmalı ve sektöre zarar verecek politikalardan kaçınılmalıdır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın sağduyusu ile turizm ve sağlık konusunda hassasiyet ile gereken özenin gösterilecek adımların atılacağına ve salgın sürecinden turizm sektörü olarak daha fazla yara almadan çıkacağımıza inanıyoruz.''

Bu haber 810 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
4 ülkeye daha uçuş izni verdi
4 ülkeye daha uçuş izni verdi
Tur operatörleri kargo taşımacılığına yöneldi
Tur operatörleri kargo taşımacılığına yöneldi