Turizmin kurtarıcısı: İnovasyon

Turizmin kurtarıcısı: İnovasyon

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Atar, inovasyon konusunda bugün gelinen nokta, sadece turizm değil hangi sektörde olunursa olunsun başarı ve süreklilik için inovasyonun hayati önem taşıyan, sürdürülebilir bir kavram olduğunu gösterdiğini söyledi.

27 Ekim 2020 - 00:00 - Güncelleme: 28 Ekim 2020 - 08:16

 Atar, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAMER) tarafından hazırlanan Turizm e-Bülteninin ikinci sayısındaki yazısında, d değişmeyen tek şeyin değişim olduğu günümüzde, hangi sektör olduğu farketmeksizin bütün sektörlerin varlıklarını sürdürebilmek, rekabet güçlerini ve pazar paylarını artırmak en önemlisi aynılaşmaktan kurtularak sahip oldukları farklılıklarla dikkat çekmek adına inovasyonu tercih ettiklerini söyledi.

''Turizmde inovasyon denilince akla genellikle tanıtım, reklam, halkla ilişkiler konusunda yapılan veya yapılmaya çalışılan geleneksel görsel, hizmet ve ürünler gelmektedir'' diyen Atar, şunları kaydetti:

'' Özellikle turizmde bir ülke, bölge, destinasyon veya işletme olarak lider konumda olunmak isteniyorsa bilinmesi gereken konu alışılmış, klişeleşmiş turistik görsel veya hizmetlerin yerine küresel dünyada kabul görecek kadar yaratıcı fikirlerin uygulamaya geçirilmesi gerektiğidir.

Turizmin en önemli kaynağı

Bugün turizmin en önemli kaynağı olan turist üzerinde farkındalık yaratmak teknolojiyle olan uyuma da bağlı olduğu gibi mutlaka yenilikçilikten de geçmek zorundadır. Çünkü bilindiğinin aksine turizmde inovasyonun amacı, göze güzel görünen, makyajlı turistik görüntüler, bazen gerçeği yansıtamayan turizm reklamlarından ziyade farklı konsept ve uygulamalarda hizmetler sunarak ticari başarı sağlamak ve küresel pazarda sözü geçecek konuma ulaşmaktır.

Turizm inovasyonunda başka bir mesele de ürün ve hizmetin aynılaşmama durumunun ön planda olmasıdır. Çünkü ürün ve hizmetlerin aynılaşması fiyatların düşmesine paralel olarak karın da yok olmasına sebep olacaktır. Özellikle ikame edilebilirliğin kolay olduğu turizm sektöründe zamanla doyumsuz hale gelen turist istek ve ihtiyaçları karşısında talebin karşılanabilmesi inovasyon faaliyetlerinin uygulamalaya geçirilmesi ile mümkündür. Bu şekilde bakıldığında, turizm sektörü içerisinde yer alan işletmeler inovasyon aracılığıyla, bir yandan var oluşlarının en önemli sebebi olan sürdürülebilirliklerini devam ettirebilirken, diğer yandan da turist istek ve ihtiyaçlarını karşılayarak tüketicilere haz aldıkları hizmeti sunabilmektedir.

Sadece turizm değil...

İnovasyon konusunda bugün gelinen nokta, sadece turizm değil hangi sektörde olunursa olunsun başarı ve süreklilik için inovasyonun hayati önem taşıyan, südürülebilir bir kavram olduğunu göstermektedir. Teknolojinin de çok hızlı bir şekilde ilerlediği ve buna aynı hızla adapte olmanın önem arz ettiği bu zamanlarda farklılaşma sağlayacak iş modelleri, hizmet, ürün ve uygulamalar geliştirilememesi büyümenin de imkânsız olduğunu gözler önüne serecektir. Aksinin sağlanabilmesi ise küresel pazarda söz sahibi olunan bir sektörü ve sektör işletmelerini meydana getirecek, gelecek yıllar için turizmin hak ettiği noktaya gelmesine belkide ön ayak olacaktır. 

Bu haber 793 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara otelleri Pandemi sınavını başarıyla atlattı
Ankara otelleri Pandemi sınavını başarıyla atlattı
Yöneticisini görmek için otelinde konaklamaya geliyorlar
Yöneticisini görmek için otelinde konaklamaya geliyorlar