Türk dizileri kültür elçisi

Türk dizileri kültür elçisi

Dizi filmlerini 150’ye yakın ülkede seyirci ile buluşturan Türkiye, ABD’den sonra en fazla dizi ihraç eden ülke konumuna geldi.

16 Şubat 2021 - 00:00 - Güncelleme: 16 Şubat 2021 - 20:07

İstanbul Ticaret Odası (İTO), sektörleri mercek altına aldığı toplantılarını sürdürüyor. Film sektörü toplantısının üçüncüsü, İTO Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı yetkilileri, Komite Üyeleri, sektör temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Türk dizilerinin dünya başarısı, pandemi süreci ve etkileri ile sanal fuarların yansımaları değerlendirildi.
 
DÖRTTE BİRİ TÜRK YAPIMI

İTO Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, Türk dizilerinin dünyadaki başarısına dikkat çekerek, sektörün Türkiye’nin en önemli yumuşak gücü haline geldiğini söyledi. Kuralay, sözlerine şöyle devam etti: “Türk dizileri 150’ye yakın ülkede seyirciyle buluşarak, 500 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaştı. Dünyada gösterime giren yabancı dizilerin yüzde 25’i Türk yapımı. Dizilerde, ABD’den sonra en büyük pay sahibiyiz.”
 
TV İZLENME ARTTI
 
Toplantıda sektör temsilcileri, dizi film satış ve sözleşmelerinde artış olduğunu, buna karşın cirolarının aynı kaldığını dile getirdi. Pandemi döneminde, içerik alıcısı olarak halen ana mecra olan TV kanallarının reklam gelirlerinin düştüğünü, buna bağlı olarak da yapımcı gelirlerinin aynı kaldığını belirten yapımcılar, şunları söyledi: “Prodüksiyon tarafında ciddi bir artış var. İçerik üretimi konusunda sektör cesur davrandı. Ekipman tedariki ve kast bulmakta zorlanıyoruz. Geçtiğimiz aylar itibariyle reklam tarifelerinde ve yayın sürelerinde artış oljdu. Bunun satışlara olumlu yansımasını umuyoruz.”

Toplantıda, pandeminin başladığı mart ayından bu yana TV kanallarının izlenme oranının yüzde 23 arttığı ifade etti.
 
ONLINE FUARLAR
 
Pandemi sürecinde fuarlar da online ortamda düzenlendiği için dizi ve film sektörü de bu yeni düzene alışmaya çalışıyor. Bu noktada zaman ve maliyet açısından biraz daha avantajlı olduklarını dile getiren sektör temsilcileri, fuar düzenleyen firmaların kişisel verilerin korunmasını öne sürerek katılımcı verilerini paylaşmadığını belirtti. Konuşmacılar, bu nedenle yeni müşteri bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını anlattı. Ayrıca online fuar fiyatlarının yüksekliğine de dikkat çeken katılımcılar, sözleşme ve fiyatlandırma konusunda dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizdi. Sektör temsilcileri, online fuarcılık konusunda yeni bir iş modeline ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.
 
KORSANLA MİLLİ MÜCADELE
 
Toplantıda, telif hakları ve korsanla mücadele konusuna da değinen katılımcılar, şunları dile getirdi: “Yurt dışında dijital ortamda korsanın önüne geçmek zor. 3 site kapatılıyor, yerine 10 site açılıyor. Bazı ülkelerde TV kanalları telifsiz, korsan olarak bizim dizilerimizi ve filmlerimizi yayınlıyor. Bu ülkelerde yaptığımız hukuki mücadele ya çok masraflı ya da sonuç alamıyoruz. Yurt dışında korsanla mücadelede Dışişleri Bakanlığı ile beraber hareket edilmesi gerekiyor. İTO’dan bu konuda öncülük etmesini bekliyoruz.”
 
Toplantıda konuyla ilgili bir çalışma grubu oluşturulması kararlaştırıldı.
 
TRT DİZİLERİ PAKİSTAN’DA 1 NUMARA

Türk dizileri kaliteli içerik üreterek, dünyada daha fazla söz sahibi olmaya başladı. TRT, bunun başarılı örneklerini hayata geçiriyor. ‘Diriliş’, ‘Uyanış’, ‘Payitaht’ gibi yapımlar, özellikle gönül birlikteliğimiz olan Pakistan’da çok büyük ses getirdi. Son olarak ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisi, Pakistan yapımı ‘Mere Paas Tum Ho’ isimli diziyi geride bırakırken, ‘Money Heist’, ‘Bigg Boss 14’ ve ‘Mirzapur’ gibi uluslararası yapımların da önüne geçti. İTO Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, bu başarıların TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ve ekibinin vizyonunun bir yansıması olduğunu kaydetti. Kuralay, Türk dizilerinin sosyal, siyasal ve ekonomik ilişkilere de olumlu katkı sağladığını dile getirdi. (itohaber.com)

Bu haber 495 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aeroflot Türkiye uçuşlarını iptal etti
Aeroflot Türkiye uçuşlarını iptal etti
THY Avrupa'da liderliğini sürdürdü
THY Avrupa'da liderliğini sürdürdü