Reklam
  • Reklam
Türkiye hedefi, 2019 yılı rakamlarının yüzde 70’ini yakalamak

Türkiye hedefi, 2019 yılı rakamlarının yüzde 70'ini yakalamak

Kilit Global Avrupa Pazarı Müdürü Levent Bekaroğlu, bu süreçte her türlü hedef ve planlama günlük bazda değişiklik gösterse de Kilit Global’in Almanya’daki partneri olan Alltours'un güncel konjonktürde Türkiye hedefinin, 2019 yılı rakamlarının yüzde 70'ini yakalamak olduğunu söyledi.

19 Aralık 2020 - 09:21 - Güncelleme: 20 Aralık 2020 - 16:07

Bekaroğlu, ''Hedeflerin pandemi döneminde kaynak ve hedef pazarlardaki aşı, hızlı test, virüsteki değişimler, pazardaki oyuncuların politikaları gibi birçok etkene bağlı olarak gerektikçe revize edildiğini göreceğiz. 2019 yılında Alltours operatörümüz üzerinden ana pazar Almanya olmak üzere Hollanda, Avusturya ve İsviçre'den 167 bin kişi gelmişti'' dedi.
 
Levent Bekaroğlu, Turizmdays.com'a yaptığı açıklamada,  Alman tur operatörlerinin aşı çalışmalarının başlamasıyla beraber bu yıl için Türkiye'ye 2019 yılı rakamlarının yüzde 70’i oranında turistin gidebileceği konusunda şimdilik hemfikir göründüğünü belirtti. 

Bekaroğlu, ''2019’a karşın düşüş beklentisinin nedenleri başında Almanya'da pandemi döneminde Türkiye'ye benzer şekilde uygulanan Kısa Çalışma Ödeneği nedeniyle tatilcilerin gelirlerin azalması, Tatil bütçelerinin düşmesi ve belirsizlikler olarak görülüyor'' diye konuştu.

Levent Bekaroğlu: ''2021 yılı için hiç bir tur operatörü garantili charter planlamasına girmez''

''2021 yılı için hiç bir tur operatörü garantili charter planlamasına girmez'' diyen Levent Bekaroğlu, ''Almanya kaynak pazarında geçmişte planlamalar garantili charter anlaşmalarına bağlı kalarak yapılırdı. Son yıllarda gittikçe azalan charter uçuşlarının yerini, hemen hemen her operatörün her uçuştan aldığı koltuk kontenjanları aldı. Artık hiçbir operatör kısmi de olsa charter işine girmiyor. Bu konu koltuk arzı bakımından sıkıntı yaratmayacaktır. Geçmiş yıllarda da olduğu gibi, talep görüldüğü anda ilave uçaklar rahatlıkla konulabiliyor. Özellikle de 2021 yılında uçak konusunda dünyada arz fazlası olacaktır diye düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

2021 yılı kesinlikle son dakika yılı

2021 yılı kesinlikle tüm pazarlarda son dakika yılı olacağına söyleyen Levent Bekaroğlu, şöyle konuştu:

''Tatile çıkacaklar tatiline 2 ile 4 hafta kala ancak rezervasyonlarını yaptırmaya karar verecekler. Bunun nedenleri arasında şunlar sayılabiliriz:

2020 yılında erken rezervasyon döneminde ödedikleri ön ödemelerin iadelerini zorlu süreçler sonunda oldukça gecikmeli olarak alabildiler. Klasik paket tur dışındaki satın alınan uçak bileti iadelerinde ise bazı uçak şirketlerinden daha henüz alamadılar bile. Bununla birlikte ödemelerinin iadesi konusunda yakın zamanda iflas eden Thomas Cook’dan kalan veya oldukça geç iade edilen ödemeler henüz hafızalarda. Riski sevmeyen Alman tüketici gelşmelerşi yakından takip ederek gerektiğinde son dakikada istediği yere, uygun fiyata gidebileceğini düşünüyor.

Yapılan araştırmalar, Almanların aşılanma ile ilgili olumlu gelişmeler olması durumunda tatilden vaz geçmeyeceğini, ancak kendi araçları ile ulaşabilecekleri yakın bölgeleri ve iç pazarı tercih eğiliminde olduğunu gösteriyor. 

Herkesin gelirleri azaldı. Aşılamada belirsizlikler hala sürüyor. Almanya'da herkesin aşılanması 2021 yılı sonunu bulacak. Almanya'da aşılama öncelikle bakım evlerinde kalan yaşlılar, sağlık personeli, güvenlik personeline yapılacak. Bu kişilerde zaten ilk etapta tatile çıkamayacak kesimi oluşturuyor. Ancak daha hızlı bir programla halkın en az %60’ını Haziran sonuna kadar aşılamayla ilgili çalışmalar da yapılıyor''

Ukrayna arttı, diğer pazarlar düştü

Levent Bekaroğlu, Almanya ve diğer orta Avrupa ülkelerinde ayrıca siyasi sorunlar ve imaj problemleri de ayrı bir sıkıntı oluşturuyor. Son yıllarda turizmdeki büyümemizin hangi ülkelerden kaynaklandığı bunun en açık göstergesi.

Sadece bu seneye bakıldığında ve tüm kesimler tarafından son derece başarılı olarak uygulanan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı neticesinde Eylül ve Ekim aylarında hangi pazardan kaç kişi geldiğine bakalım yeter. Ukrayna sayısı artarken diğer pazarlardan gelenlerin sayısının düştüğüne de değinerek, ''Örneğin 2019 yılı Eylül Ekim aylarında Antalya'ya 201 bin Ukraynalı turist gelirken 2020 yılının aynı döneminde gelen Ukraynalı turist sayısı 271 bine yükseldi. 2019 yılının Eylül Ekim aylarında gelen Alman Turist sayısı 804 bin iken 2020 yılının aynı döneminde gelen Alman turist sayısı 124 bine indi. Ruslar ise 2019 yılının aynı döneminde 1 milyon 59 bin kişi gelmişti. 2020 yılında ise 919 bin kişiye ile neredeyse 2021’in aynı dönemini yakaladı. İngiltere Türkiye’yi kısmi olarak kapattığı için yanıltıcı bir örnek olur, ancak Batı’da sadece İngiltere bu tablodan ayrışıyor. Orada da, herkesin malumu Türkiye karşıtı bir medya yok.'' diye sözlerini tamamladı.

 

Bu haber 6406 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY ve İstanbul Havalimanı yine Avrupa'nın zirvesinde
THY ve İstanbul Havalimanı yine Avrupa'nın zirvesinde
İçişleri Bakanlığı'ndan kayak otelleri ile ilgili yeni genelge
İçişleri Bakanlığı'ndan kayak otelleri ile ilgili yeni genelge