Reklam
  • Reklam
’’Türkiye’nin Zirvesi" için turizm master planı...

''Türkiye'nin Zirvesi" için turizm master planı hazırlanıyor

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Ağrı Valiliği tarafından Ağrı Dağı ve Çevresi için turizm master planı ve fizibilitesi çalışmalarına başlandı.

20 Kasım 2020 - 13:05 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 09:24

“Türkiye’nin Zirvesi” olarak bilinen 5.137 metre rakımlı Ağrı Dağı için turizm master planı hazırlanıyor. Planın fizibilite çalışmaları için kamu kurum ve kuruluşları ile meslek örgütleri ve paydaşların katılımıyla toplantı düzenlendi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde düzenlenen toplantının açılışında konuşan SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, Ağrı Dağı’nın ulusal ve uluslararası önemine vurgu yaptı. Taşdemir, “Ağrı Dağı hem ülkemizdeki hem de yurt dışındaki dağcılar için önemli bir dağdır. Fakat özellikle kutsal kitaplara konu olması Ağrı Dağı’nı aynı zamanda kutsal bir dağ haline getirmiştir” dedi.

Turizm Master Planı ve Fizibilitesi ile ilgili bütün kurum ve kuruluşlara resmi yazıyla görüş talebinde bulunduklarını belirten Taşdemir, planın hazırlanmasında bütün paydaşların görüş ve önerileriyle katılım göstermelerinin büyük önem taşıdığını söyledi. Taşdemir, toplantıya katılan bütün kurum temsilcileri ve özellikle alan kılavuzları ve dağ rehberlerinin görüş ve önerilerini açıkça dile getirmelerini istedi. Ağrı Dağı’nın turizme açılmasının bölge turizmine büyük bir ivme kazandıracağını ifade eden Taşdemir, Ağrı Dağı ile ilgili çalışmalara Ajans olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Toplantıda konuşan Ağrı Vali Yardımcısı Ahmet Vezir Baycar ise, Ağrı Dağı Çıkış Yönergesi’nin katılımcıların görüş ve önerileri doğrultusunda yeniden düzenlenip güncelleneceğini söyledi. Baycar, toplantıya katılan dağ rehberlerinin deneyimlerini, yaşadıkları sorunları ve dağ turizminin geliştirilmesine yönelik görüş ve önerilerini dile getirmelerini istedi. Toplantıya katılan alan kılavuzları ile dağ rehberleri de, özellikle 2200 metreye kadar olan yol sorununun giderilmesi, ilk yardım eğitimi başta olmak üzere dağcılıkla ilgili çeşitli teknik eğitimlerin verilmesi, izinlerin kolaylaştırılması ve çöplerle ilgili düzenlemelerin yapılarak dağa çıkan dağcılardan belli bir miktarda çıkış ücreti alınması gerektiğini ifade ettiler. Ağrı Dağı’na Çıkış Yönergesi, toplantıda dile getirilen görüş ve öneriler doğrultusunda yeniden güncellenecek.

Bu haber 681 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'nin ilk ve tek hayvan bakım oteli
Türkiye'nin ilk ve tek hayvan bakım oteli
THY hava kargo şirketi kuruyor
THY hava kargo şirketi kuruyor