Türkiye ve KKTC’de 164 yerli otel zinciri ve grubu bulunuyor

Türkiye ve KKTC'de 164 yerli otel zinciri ve grubu bulunuyor

Turizm & Yatırım Dergisi tarafından gerçekleştirilen, iki ve daha fazla sayıda, 4 yıldızlı, 5 yıldızlı ve butik oteli bulunan yerli otel zincir ve gruplarının baz alındığı “İller bazında yerli otel zincirleri” araştırmasının bulgularına göre, Türkiye’nin 41 şehri ve KKTC’de toplam 164 adet yerli otel zinciri bulunuyor.

19 Şubat 2021 - 14:16 - Güncelleme: 21 Şubat 2021 - 09:42

Ulaşabilen ve bilgi alınabilen  gruplardan elde edilen verilere göre, tüm zincirlerin toplam otel sayısı ise 701 olarak tespit edildi. Yerli gruplarda resort otellerin ağırlığı görülürken, en yüksek sayıda yerli zincir otel, Antalya’da yer alıyor. Ayrıca, 2021 ve sonrasında faaliyete girecek, yerli zincirlere bağlı 21 adet otel projesi bulunuyor.

“İller bazında yerli otel zincirleri” araştırmasına göre, Türkiye’nin 41 şehrinde ve KKTC’de yerli bir otel zincirine bağlı toplam 701 adet otel yer alıyor. İki ve daha fazla sayıda, 4 yıldızlı, 5 yıldızlı ve butik oteli bulunan yerli otel zincir ve gruplarından yola çıkarak gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye ve KKTC’de toplan 164 yerli otel zinciri bulunuyor.

Antalya, 402 otel ile ilk sırada yer alıyor

Türkiye genelinde ev sahipliği yaptıkları yerli markalı otel sayısı bakımından iller sıralaması yapıldığında ilk sırada 402 otel ile turizmin başkenti Antalya geliyor. Onu takip eden ise, 81 zincir otel ile Türkiye turizminin diğer kalesi olan Muğla… Diğer önemli turizm kentlerinden İzmir’de 21, Aydın’da ise 18 adet yerli zincire bağlı otel yer alıyor. Başkent Ankara 15 adet yerli zincir otele ev sahipliği yapıyor. Turizmin en büyük gelir kaynaklarından biri olduğu Kuzey Kıbrıs’ta ise bir zincire bağlı 12 adet yerli otel tatilcileri ağırlıyor. Sıralamanın devamında; Bursa’da ve Konya’da 7, Bolu’da 6, Sakarya’da 5, Eskişehir, Hatay ve Nevşehir’de 4’er adet, farklı zincirlere bağlı otel bulunduğu görülüyor. Adana, Balıkesir, Denizli, Gaziantep ve Kocaeli’de 3’er adet, Diyarbakır, Erzurum, Kayseri ve Manisa’da 2’şer adet, Afyonkarahisar, Elazığ, Isparta, Kahramanmaraş, Kırşehir, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak’ta ise birer adet yerli zincire balı otel yer alıyor.

 

İller Bazında Yerli Zincire Bağlı Otel Sayıları*

İller

Otel Sayısı

Antalya

402

Muğla

81

İstanbul 

73

İzmir

21

Aydın

18

Ankara

15

KKTC

12

Bursa

7

Konya

7

Bolu

6

Sakarya

5

Eskişehir

4

Hatay

4

Nevşehir

4

Adana

3

Balıkesir 

3

Denizli

3

Gaziantep

3

Kocaeli

3

Diyarbakır

2

Erzurum

2

Kayseri

2

Manisa

2

Afyonkarahisar

1

Elazığ

1

Isparta 

1

Kahramanmaraş

1

Kırşehir

1

Malatya

1

Mersin

1

Ordu

1

Samsun

1

Sinop

1

Sivas

1

Şanlıurfa

1

Şırnak

1

Tekirdağ

1

Tokat

1

Trabzon

1

Van

1

Yalova

1

Zonguldak

1

*İşletmedeki otelleri gösterir.

Kilit Group, 20 otel ile en geniş otel grubu

Grup ve zincirlerinde bulunan otel sayısı bakımından ele alındığında Kilit Group, çatısı altındaki 20 otel ile en geniş yerli otel zinciri olarak öne çıkıyor. Onu 17 otel ile Anemon Hotels, 15’er otel ile Armas Hotels, Divan Otelleri, Kaya Hotels & Resorts ve Oti Hotels & Resorts International takip ediyor.  Listenin devamında Dedeman Hotels & Resorts International’ın 14, Barut Hotels’in 13, Larissa Hotels’in 12 otele sahip olduğu görülüyor. Diğer büyük gruplardan ATG Hotels, Rixos Hotels, The Green Park Hotels & Resorts ve Titanic Hotels’in 9’ar adet, Elite World Hotels, Etsgroup, Limak International Hotels & Resort ve Paloma Hotels ise 8’er adet oteli çatısı altında bulunduruyor.

Yeni otel projeleri yolda

Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz “Yeni otel yatırımları” araştırmamız, yerli otel zincirlerine ilişkin de bilgi veriyor. Edindiğimiz bilgilere göre, 2021 ve sonrasında 21 adet yeni yerli otel faaliyete girecek. Anemon Bakırköy, Anemon Aydın, Selectum Dreams, Divan Talya, Dosso Dossi Mid Town, Park Dedeman Kastamonu, Eftalia Blue Hotel, Maxx Royal Bodrum Hotel, Hattuşa Vacation Thermal Club çatısı altında Göynük Bolu, Saray Tekirdağ ve Havza Samsun, Kaya Palazzo Hotel & Offices, Limak Hotel, Limak Hotel + golf sahası, NG Phaselis Bay, Orka World Hotel

Titanic Hotels (Luxury Golf Oteli), Vonresort Parla Hotel, Vonresort Bien Hotel, Xperia Mountain Resort Erciyes Ski Sport&Spa ile Yalıhan Aspendos Hotel, önümüzdeki dönemde faaliyete girecek yerli zincir oteller…

Bu haber 775 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
THY iç hat devre ödemesine erteleme
THY iç hat devre ödemesine erteleme