TÜRSAB’dan acentelere gönderilen hacizlerle ilgili açıklama

TÜRSAB'dan acentelere gönderilen hacizlerle ilgili açıklama

TÜRSAB, acentelere gönderilen hacizlerle ilgili duyuru yaptı. Açıklamada, ''İstanbul 26. İcra Müdürlüğü’nden AV. Mesut Kavak tarafından haksız ve mesnetsiz alacak iddiası yollanmış olup Genel Merkezimizin gönderilen bu yazılara herhangi bir katkısı olmadığı gibi takibe konu alacağa ilişkin Genel Merkezimiz tarafından yapılmış bir takibimiz de bulunmamaktadır'' denildi.

21 Temmuz 2018 - 00:01 - Güncelleme: 24 Temmuz 2018 - 13:44

TÜRSAB, acentelere gönderilen hacizlerle ilgili duyuru yaptı.  Açıklamada, ''Üyelerimize gönderilmiş bulunan 89/1 Haciz İhbarnamesi üyelerimizce genel merkez tarafından gönderilmiş olduğu kanısı oluşmuş olup bu açıklamanın yapılması zorunluluğu hasıl olmuştur'' denildi. Açıklama şöyle:

Önemle belirtiriz ki;

İstanbul 26. İcra Müdürlüğü’nden AV. Mesut Kavak tarafından haksız ve mesnetsiz alacak iddiası yollanmış olup Genel Merkezimizin gönderilen bu yazılara herhangi bir katkısı olmadığı gibi takibe konu alacağa ilişkin Genel Merkezimiz tarafından yapılmış bir takibimiz de bulunmamaktadır. Bununla ilgili yasal itiraz yollarına başvurulduğunu üyelerimizin bilgisine sunarız.

Değerli Üyelerimiz;

İstanbul 26. İcra Müdürlüğü’nün 2018 – 9970 sayılı İcra dosyasından Birliğimiz Üyeleri olan Seyahat Acentalarına, Birliğimizin eski hukuk müşaviri ve sözleşmeli avukatlarından Mesut Kavak’ın hiçbir yazılı sözleşmeye dayanmayan ve şirket müdürlerinin istifasının yanı sıra hukuk ofisimizin vekillikten azil edilmesi nedeniyle itiraz edilememesinden kaynaklanan haksız ve mesnetsiz alacak iddiasını kesinleştirmiş ve buna dayanarak başlatmış bulunduğu takibe 89/1 Haciz İhbarnamesi gönderilmeye devam edilmektedir.

İcra Müdürlüğü’nün iş bu kararının kaldırılması haczedilmezlik iddiamız ile birlikte Birliğimizce itirazda bulunulmuştur. Aynı zamanda Birliğimize üye seyahat acentalarının kendilerine ulaşan 89/1 haciz ihbarnamesine itiraz etmeleri de ayrıca önem arz etmektedir.

Keza Birliğimiz üyesi seyahat Acentalarının, Birliğimize olan aidat ödeme yükümlülüğü 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’ndan kaynaklanmaktadır.

Anılı Kanun’un 25. Maddesi “Birliğin Gelirleri” başlığında olup

“Seyahat Acentaları Birliğinin gelirleri aşağıda yazılı kaynaklardan meydana gelir.

a)  Üyelerin Birliğe kayıt ücreti ve aidat,

b) Seyahat acentaları personelinin yetiştirilmesi için düzenlenecek kurs ve seminerlerden temin edilecek gelirler,

c) Bağış ve yardımlar,

ç) Birlikçe onaylanacak belgeler ve verilecek hizmetlerin gelirleri,

d) Yayınlardan, sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerinden elde edilecek gelirler,

e) Fuar, sergi ve benzeri organizasyonlardan elde edilecek gelirler,

f) Birliğin menkul ve gayrimenkul sermaye iratları, iştirak ve şirket karlarından elde edilecek gelirler,

g) Diğer gelirler.

Birliğe kayıt ücreti 45.148,83 Türk Lirası olup, nakden ve bir defada tahsil edilir. Yıllık aidat, üye kayıt ücretinin yüzde beşidir. Üye kayıt ücreti ve yıllık aidat her takvim yılı başından geçerli olmak üzere o yıl için 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesi uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanır. Yıl içinde tahsil edilmeyen yıllık aidatlara genel kurul kararı ile yönetim kuruluna verilecek yetkilendirme ile gecikme zammı uygulanır.” hükmüne amir olup, Müvekkil Birliğe üye seyahat acentalarının Birliğe kayıt ve aidat ödeme yükümlülüğü yukarıdaki şekilde düzenlenmiştir.

Bu kapsamda söz konusu aidat ödeme yükümlülüğü Kanundan kaynaklı olup, söz konusu aidat alacaklarının da haczedilmesinin mümkün olmadığını da siz değerli üyelerimizin bilgisine sunarız.

Üyelerimize gönderilen 89/1 Haciz İhbarnamelerinin cevaplanması hususunda Hukuk birimimizin her zaman yardımcı olacağını, yardım almak isteyen üyelerimizin gelen ihbarname örneklerini hukuk@tursab.org.tr adresine göndermeleri ve irtibat numaralarını da bildirmelerini önemle rica ederiz.

Saygılarımızla

 

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ

(TÜRSAB) 

Bu haber 20621 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ömer hacı palamut
    9 ay önce
    Türsabın üyelerinden aidatlarını toplamak için üyelerinin iki ayağını bir pabuca sokup ama peşin ama yapı***dırma ile aidatlarını toplamak için düzenledikleri bir oyun!!!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alman acentacılar Bodrum'da
Alman acentacılar Bodrum'da
THY 86 yaşında
THY 86 yaşında