Reklam
  • Reklam
TÜRSAB’dan Churning cezaları hakkında açıklama

TÜRSAB'dan Churning cezaları hakkında açıklama

TÜRSAB Havayolu, Biletleme ve IATA İhtisas Başkanlığı, Tekrarlayan Rezervasyon (Churning) cezaları hakkında duyuru yaptı.

03 Ekim 2020 - 09:25 - Güncelleme: 04 Ekim 2020 - 10:01

TÜRSAB Havayolu, Biletleme ve IATA İhtisas Başkanlığı, Tekrarlayan Rezervasyon (Churning) cezaları hakkında duyuru yaptı. Duyuru şöyle:

1- "Tekrarlayan Rezervasyon (Churning)" işlemi bilindiği üzere, THY nin 2008 den buyana 115 no’lu tebliğinde yer alan Rezervasyon kurallarına bağlı cezalı işlemlerden biridir. 2015 yılında THY ve TURSAB olarak THY ‘nin 115 no’lu tebliğ’nin yeniden gözden geçirilmesi kapsamında oluşturulan “çalışma grubu” olarak bu konuda üyelerimizin tekrar ikaz edilmesi, ve churning uygulamalarının düşürülmesi tahhütümüz çercevesinde, THY bu cezaları çok aşırıya kaçan bazı istisnalar dışında 2019 yılına kadar uygulamamış ancak bu süre kapsamında da THY yanısıra bu uyarılar, İhtisas Başkanlığımızca da üyelerimize mütemadiyen duyrulmuştur.

2- Ancak tüm ikaz ve uyarılara rağmen maalesef “Churning” (aynı PNR da 4’ten fazla tekrarlayan Rezervasyon) olaylarının sürmesi ve THY nezdinde bunların maaliyetlerinin artması sebebiyle THY yönetimi bu nevi işlemlerin denetlenmesini yabancı bir firmaya (https://w3.accelya.com/ ) devretmiş ve bu firmada kullanılan digital kontrol sistemleri daha hassas ve toleranssız tespitlere başlamıştır.

3- Bunun sonucu olarak, özellikle 2020 nin ilk çeyreğinde gönderilen cezalar üyelerin mağduriyetine yol açmış, Mart başında İhtisas Başkanlığımızın girişimleri ile PANDEMİ süreci de öne sürülerek THY ‘nin "Tekrarlayan Rezervasyon (Churning)" işlemleri ile ilgili olarak, Ocak ve Şubat aylarında yapılan işlemler için çıkan/çıkacak ADM lerin rücüları 30 Haziran sonrasına ertelenmesi ve ayrıca, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında churning işlemleri kapsamında acentalara ADM çıkartılmayacağı husunda mutabakat sağlanmıştı.

4- Mart 2020 de bu konudaki öteleme yapılırken, Pandemi’nin akibeti de henüz kestirilemediğinden Haziran, Temmuz ayında THY ile tekrar bir görüşme yapılarak geçmiş cezaların afedilmesi yönünde bir sonuç alınabileceği de öngörülmüştü. Ancak, Pandemi sürecinin uzaması, THY yetkililerinin yıl sonuna kadar evden çalışmaya devam edecek olması, karşıda muhatap bulunamaması derken süreç Otomatik olarak Ağustos ayında tekrar işlemeye başlamış ve cezalar ne yazık ki tekrar üyelerimize rucu edilmiştir.

5- Üyelerimizden gelen yoğun şikayetler üzerine THY yetkilileri ile yaptığımız mesajlaşma ve telefon trafiği ardından, konu tekrar en başından itibaren izah edilmiş, sonuçları hakkında örnekler ortaya konmuş ve gelinen noktada THY nezdinde muhatap olduğumuz Başkanlıklar konuya hassasiyet göstererek bir çözüm planı belirlemiş olup konuyu yazılı olarak THY Yönetim Kuruluna sunmuşlardır. Bugun ise geldiğimiz noktada THY Yönetim Kurulu Başkanının önünde olduğu ifade edilen ONAY’ın imzalanması beklenmektedir.

 BU SÜRE ZARFINDA ÜYELERİN YAPMASI GEREKEN;

Yukarıda özet olarak ifade edilen süreç TURSAB olarak hassasiyetle takip edilmekte ve sonuç alınması beklenmektedir. Ancak bu süreç zarfında konudan etkilenen üyelerimizin özverili destek vermesi ve bir araya gelerek hukuk departmanımızında destek ve yönlendirmesiyle bazı destekleyici çalışmalarda yapılmaktadır. Bu konudaki şikayet ve itirazların IATA ya Post Biling Dispute olarak da itiraz yapılması önemlidir. Aşağıda bu konuda size ışık tutacak bilgiler paylaşılmaktadır. Şöyleki;

1- Debitleri devre raporlarına yansıyan acenteler her bir debit için bsplink üzerinden post billing dispute düzenlemelidir. Nasıl düzenleneceğini ayrıntılı olarak aşağıda görebilirsiniz.

2- Dispute için 2 defa itiraz hakkınız var ve son cevap hakkı da acentenindir.

3- İtiraz süreci tamamlanınca IATA debit tutarları kadar credit çıkartıp havayoluna ‘ acenteniz bu tutarlarda mutabık olmadığı için itiraz etmiştir konuyu acentenizle kendiniz çözmeniz gerekecektir’ bilgisi ile havayoluna iletmektedir.

4- Havayolu Post Billing dispute’ lara cevap yazar yazmaz üyenin; ‘disagree with airline’ bölümünü işaretleyerek itiraz etmesi gerekiyor.

5- Havayolu tekrar itirazını ilettiğinde cevapları tekrar edip özellikle bunun mücbir bir sebep olduğunu “Reservation cancellations are based on force majeure, as Covid 19 is an epidemic with global effects. Since it’s uncertainty whether the flights will be operated or not due to the pandemic, the travels were also remain uncertain and couldn’t be clarified during this period.” Şeklinde belirtilmesi tavsiye edilir.

6- Post Billing Dispute ile ilgili olarak gerekli açıklamalar ve tarifi aşağıdaki 10 Slayt’ta bilginize sunulmuştur.

7- IATA, ACM düzenleyip devre raporlarınıza yansıttığında havayolu bu tutarları bu sefer fatura keserek doğrudan acentelerinden tahsilat yoluna gidebilir. Konu bu noktaya geldiğinde Fatura bazında hukuksal mücadelemiz dava süreci ile başlayacaktır.

Son olarak da; Üyelerimizin ve fiilen kontuarlarda bulunan personellerimizin, aldıkları rezervasyon veya düzenledikleri biletlerde, Havayollarının rezervasyon kurallarına dikkat etmesini, tarafları müşgül durumda bırakacak sonuçlardan kaçınmalarının, birbirlerinin iş ortağı olan acentalar ve havayolları arasında bundan sonraki cezai işlemlere gerek bırakacak olumsuzlukları bertaraf edeceği hsusunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla

Havayolu, Biletleme ve IATA İhtisas Başkanlığı

 

Bu haber 5009 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Böcek, 106 gün sonra Antalyalılara seslendi
Böcek, 106 gün sonra Antalyalılara seslendi
Dünyanın En Güzel Koyları Birliği'ne Bodrum'dan merhaba
Dünyanın En Güzel Koyları Birliği'ne Bodrum'dan merhaba