Reklam
  • Reklam
TÜRSAB, ’’Haklarında yasal işlem başlatılacak’’

TÜRSAB, ''Haklarında yasal işlem başlatılacak''

TÜRSAB, villa, oda ve daire gibi konut nitelikli taşınmazların turizm amaçlı konaklama ihtiyacı için kullandırılması faaliyetleri, hakkında açıklama yaptı.

03 Temmuz 2020 - 18:02 - Güncelleme: 04 Temmuz 2020 - 13:26

TÜRSAB,  villa, oda ve daire gibi konut nitelikli taşınmazların turizm amaçlı konaklama ihtiyacı için kullandırılması faaliyetleri, hakkında açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

''Birliğimize ulaşan şikâyetler neticesinde münhasıran seyahat acentaları tarafından gerçekleştirilebilecek olan villa, oda, daire vb. konut nitelikli taşınmazların turizm amaçlı konaklama ihtiyacı için kullandırılması faaliyetleri, hakkında iş bu bilgilendirmeyi yapma zorunluluğumuz doğmuştur.

 Villa, oda, daire vb. konut nitelikli taşınmazların turizm amaçlı konaklama ihtiyacı için kullandırılması faaliyetleri ancak seyahat acentaları tarafından verilebilecek hizmetler arasında bulunmakta olup, bu faaliyetlerin seyahat acentası olmayan kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmesinin tespiti halinde, aşağıda belirteceğimiz cezai yaptırımların söz konusu kişi, kurum veya kuruluşa uygulanarak bu faaliyetleri hukuka aykırı olarak gerçekleştirmelerinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Bilindiği üzere; 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun 4’üncü ve 32’nci maddeleri gereğince Türkiye’de seyahat acentalığı faaliyetinde bulunulabilmesi için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi alınması ve Birliğimize üye olunması zorunludur.

Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 5’inci maddesinin 1’inci fıkrası ile Seyahat Acentalığı faaliyetlerinin kanuna göre kurulmuş seyahat acentalarınca yerine getirileceği, tüketiciye yönelik olarak bir bedel karşılığında seyahat acentacılığına münhasır faaliyet olarak tanımlanan hizmetlerin seyahat acentası olmayan kişi ve kuruluşlar tarafından yapılmasının yasak olduğu düzenlenmiştir.

3 Haziran 2018 tarihli 30440 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliği’nin Birliğin Görevleri konulu 5’inci maddesinin (d) bendi “Belgesiz faaliyetleri önlemek amacıyla gerekli tespitleri yapmak, tespit ettiği belgesiz faaliyetler hakkında suç duyurusunda bulunmak ve ilgililere karşı diğer hukuki yollara başvurmak,” hükmünü içermektedir.

Yasal işlem başlatılacak

Yukarıda belirtilen hükümler kapsamında otel, pansiyon, villaların “kiralama” adı altında günlük, haftalık, aylık veya sezonluk yani kısa süreli olarak maliki dışındaki kişilere turizm amaçlı tanıtım, pazarlama ve tahsisi faaliyetlerinin seyahat acentalarının münhasır hizmetleri arasında olduğu ve aksi durumun tespiti halinde, kısa süreli turizm amaçlı tanıtım, pazarlama ve tahsis yapan kuruluşlar ile ilgili 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun 30. Maddesi kapsamında işlem Birliğimizce, haksız rekabet hali oluşturan villa, daire vb. konut nitelikli taşınmazların turizm amaçlı konaklama ihtiyacı için kullanımına yönelik faaliyetleri gerçekleştiren söz konusu kişi, kurum ve kuruluşlar hakkında yasal mercilere başvurular yapılmakta ve bu faaliyetleri yapmaları engellenmektedir.

Yukarıda açıklanan ve uygulamaya dair her türlü veri esas alınmak kaydıyla COVİD-19 pandemisi sürecinde daha açık şekilde istismara açık hale gelen her türlü “Konutların Turizm Amaçlı Kullanımı” faaliyetinin tespit edilerek, bu faaliyette bulunan kişi ve kurumlar hakkında belgesiz seyahat acentalığı faaliyetine ilişkin yasal işlemlerin yapılacağı hususunu bilgilerinize sunarız.

Bu haber 1302 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hindistan'da yolcu uçağı düştü 15 ölü, 123 yaralı
Hindistan'da yolcu uçağı düştü 15 ölü, 123 yaralı
Almanya'ya seyahat edecek yolcularını uyardı
Almanya'ya seyahat edecek yolcularını uyardı