’TÜRSAB karar mekanizmalarının dışına itilmemeliydi’

'TÜRSAB karar mekanizmalarının dışına itilmemeliydi'

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya TBMM'de komisyondan geçen Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulmasına yönelik kanun teklifiyle ilgili Bloomberg HT kanalında, 'TÜRSAB karar mekanizmalarının dışına itilmemeliydi' dedi.

05 Temmuz 2019 - 14:08 - Güncelleme: 07 Temmuz 2019 - 20:48

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya TBMM'de komisyondan geçen Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulmasına yönelik kanun teklifiyle ilgili  Bloomberg HT kanalında açıklamalar yaptı.

"Turizm Tanıtma Fonu kurulması düşünülüyordu böyle bir çalışma vardı fakat bu çalışmanın sonucunda yasa teklifi bu şekilde Meclis'e intikal etti'' diyen Bağlıkaya, ''Bbiz Fon'a tüm turizm sektörü olarak son derece sıcak baktık. Çünkü pazarlama ve tanıtımın tek elden diğer paydaşlarla koordineli olarak yapılacak olmasının çok ciddi faydaları olacağını düşünüyorduk'' dedi.

Ajansın, turizmi geliştirme, tanıtım ve pazarlama amaçlı kurulduğunu anlatan Bağlıkaya, ''Ancak, içinde pazarlamacılar, reklamcılar, iletişimciler, akademisyenler, halkla ilişkilerciler, kültür sanatı temsil edenler ve çevre kurumlarının temsilcileri hiç biri yok. Dünyada teknoloji devrimi yaşanıyor. Dijital pazarlamayla ilgili hiç kimse yok. Sektörün pazarlama ayağı olan yasayla kurulmuş 12 bine yakın üyesi olan birliğimiz TÜRSAB yok. Binlerce üyesi olan Rehberler Birliği yok, TOBB yok'' diye konuştu.

100-200 üyesi olan bir takım konaklama derneklerinin olmasına karşın kendi birliklerinin bulunmadığını anlatan Bağlıkaya, şunları kaydett:

''Karar mekanizmalarında pazarlamacıların, reklamcıların, iletişimcilerin olmadığı bir yapının çalışması mümkün değil. Faydalı işler yapması da mümkün değil. Yönetim Kurulu 13 kişiden oluşuyor. 7 üyesi konaklama sektöründen, 1'i THY'den, gerisi kamudan.

Ajans'ta esas kararları alacak İcra Kurulu var. 5 kişiden oluşuyor. Bu kurulda 2 bakanlık görevlisi 3 konaklama sektörü temsilcisi var.

Bu üyelerin nasıl seçileceği ve kimin seçeceği belli değil. Seçimler yapılana kadar bu atamaları Bakanımız yapacakmış.

Hiç bir yetkisi olmayan Danışma Kurulu oluşturulmuş. Birlik temsilcileri de oraya konulmuş. İtiraz edenler olursa onlar için oluşturulmuş olsa gerek bu kurul.

Teklifin amacının turizmi 12 aya ve yurdun iç kesimlerine yaymak olduğu belirtiliyor. Ama Kurul'da olan konaklamacıların ikisi Ege'den ikisi Marmara'dan ikisi Akdeniz'den olacak deniyor. Ülkemizin diğer bölgelerinden zaten hiçbir temsilci yok.

Ben bu teklifte turizmi ülkemizin diğer bölgelerine yayma amacına yönelik hiç bir unsur görmedim.

Turizmin stratejik sektör haline gelmesini sağlayan, bu kadar dövizi ülkemize getiren, krizden sonra 2 yıl gibi kısa sürede rekor üzerine rekor kırılmasında ve Türkiye'nin dünya sıralamasında 6. sıraya yükselmesinde en önemli rolü oynayan, cari açığın neredeyse yarısının kapanmasını sağlayan ve buna en çok katkıyı veren, ülkemize turist getirme konusunda yıllardır her türlü riski alan tur operatörleri ve seyahat acentalarıdır.

'Bu sektör yok sayılmayı hak edecek ne yaptı' ben bilmiyorum.

'TÜRSAB kendi uzmanlık konusuyla ilgili karar mekanizmalarının dışına itilecek bir paydaş olmamalıydı' diye düşünüyorum.

Bizden Ajans'la ilgili herhangi bir görüş alınsaydı memnuniyetle katkıda bulunmak isterdik.

Bağlıkaya, sektör olarak bu taslağın tekrar gözden geçirilmesini istediklerini de sözlerine ekledi. (www.turizmajansi.com)

 

 

Bu haber 2102 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dehşet saçan taksicinin araç kullanım belgesi iptal edildi
Dehşet saçan taksicinin araç kullanım belgesi iptal edildi
İmara aykırı 1200 kaçak yapıdan 646'sı yıkıldı
İmara aykırı 1200 kaçak yapıdan 646'sı yıkıldı