Vergide mücbir sebep kolaylığı

Vergide mücbir sebep kolaylığı

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan ekonomik önlemler kapsamında mücbir sebep halinden yararlanacak sektörler ve meslek grupları açıklandı. Ayrıca, gelir vergisinin yanı sıra; muhtasar ve KDV beyannamelerinin teslim ve ödeme süresi de ertelendi.

31 Mart 2020 - 10:30 - Güncelleme: 01 Nisan 2020 - 12:16

Yeni tip koronavirüs salgınının sebep olduğu ekonomik tahribata karşı ilan edilen Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında vergiyle ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. Vergi beyannamelerinin teslimi ve ödemeler ertelenirken, mücbir sebep açıklaması da yapıldı.

BAKAN AÇIKLADI

İtohaber'den Adem Orhun'un haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için bir genel tebliğ hazırlandığını açıkladı. Tebliğle mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kolları belirlendi.

MESLEKLER SIRALANDI

Ayrıca sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan tüm gelir vergisi mükellefi 1.9 milyon vatandaş da mücbir sebep hali kapsamına alındı.

Bakan Albayrak’ın infografiğini de yayımladığı açıklamada, serbest meslek erbabı çiftçi, terzi, manav, avukat, mali müşavir, mimar, mühendis, doktor, dişçilerin de söz konusu mücbir sebep halinden faydalanacağı kaydedildi.

BEYANNAMEDE YENİ TARİHLER

Vergide ilk erteleme Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 17 Mart’ta yayımlanan sirküler ile duyuruldu. Buna göre tarihler şöyle oldu: 
*Sirkülere göre, 31 Mart 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2019 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 30 Nisan 2020 Perşembe günü sonuna kadar uzatıldı.

  • Nisan, mayıs ve haziranda muhtasar ve KDV beyannameleri ödemesinin de 6 ay ötelendiği açıklandı.
  • Muhtasar ve KDV beyannameleri 27 Temmuz’a ertelendi.
  • 65 yaş üzerindekiler ile kronik rahatsızlığı olan mükelleflerin beyanname ve ödemeleri yasağın sonuna ertelendi.

Bu süreçte serbest muhasebeci ve mali müşavirler ve ilgili meslek dernekleri, muhtasar ve KDV beyannamelerinin teslim süresinde de ertelemeye ihtiyaç olduğu yönündeki taleplerini dile getirdiler. Talepleri inceleyen Bakanlık bu yönde düzenleme yaptı.

ESNAFA HALKBANK’TAN DESTEK PAKETİ

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında reel ekonominin aktörlerine destek olan Halkbank, koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde esnaf ve sanatkarlara yönelik ‘Esnaf Destek Paketi’ni duyurdu. Paket kapsamında İşletme Kredisi ve Paraf Esnaf Kart ürünleri sunulacak.

İŞLETME KREDİSİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli işletme kredisinden esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı olanlar yararlanabilecek. Kredinin ayrıntıları ise şöyle: 

  • Faiz yüzde 4.5 
  • Limit 25 bin TL
  • Vade 36 ay
  • Ödemesiz dönem 6 ay (seçenekli)

LİMİTLİ KART

Paket kapsamında esnaf ve sanatkârlara 25 bin liraya kadar limitli kart tanımlanabilecek. 

Kart limiti 25 bin liraya kadar tanımlanabilecek. Kartın 3 ay ödemesiz dönemli, 12 aya kadar vadesi olabilecek.

Bu haber 907 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 yeni otel projesine teşvik
6 yeni otel projesine teşvik
AOSB'ye otel yaptırılacak
AOSB'ye otel yaptırılacak