Yunanistan turizm sezonuna hazırlanıyor

Yunanistan turizm sezonuna hazırlanıyor

Yunanistan turizm sezonuna hazırlanırken, normalleşme yolunda yeni adımlar atıyor, şehirlerarası dolaşım ve adalara geçişleri serbest hale getiriyor.

13 Mayıs 2021 - 11:16 - Güncelleme: 15 Mayıs 2021 - 09:24

Yunanistan, Cuma gününden itibaren normalleşme yolunda yeni adımlar atarak bir çok kısıtlamayı kaldırıyor, turizm sezonunu açıyor.

Dışarı çıkarken SMS gönderme zorunluluğu cuma gününden itibaren ortadan kalkarken şehirlerarası ulaşım da serbest hale geliyor. Yeni dönemde gece sokağa çıkma yasağı da 23.00 yerine 00.30'da başlıyor.

Alışveriş için randevu zorunluluğu bitiyor. Sadece mağazaların yüzölçümlerine göre içeri girebilecek maksimum müşteri sayısının sınırlandığı uygulama ile alışveriş dönemine geçiliyor.

17 Mayıs'ta kreşler, 21 Mayıs'ta yazlık sinemalar açılıyor, 28 Mayıs'ta ise dış mekanlarda gerçekleştirilecek kültürel aktiviteler başlıyor.

6 ay aranın ardından 3 Mayıs'ta açılan kafe, bar ve lokantalarda müzik yasağı Mayıs ayı sonuna kadar devam ediyor. Yüksek sesli müziğin sosyal mesafeyi azalttığı gerekçesiyle alınan yasak kararının Haziran ayında kaldırılması bekleniyor.

Adalara gidiş gelişler kontrollü yapılacak

Karayolu geçişi bulunan Eğriboz ve Lefkada adaları ile Pire Limanı'na çok yakın olan Salamina dışındaki tüm adalara giriş ve çıkışlar aşı kartı veya Covid-19 test sonucu ile mümkün olacak. Aşı kartı olmayan yolcuların yolculuktan önceki son 72 saatte yapılmış PCR testi ya da son 24 saatte yapılmış hızlı test sonuçlarını ibraz etmeleri istenecek.

Hastalığı geçiren kişiler ise hastalık bitiminden sonraki 2-9 ay arasında adalara aşı olmuş gibi gidebilecek. Söz konusu kurallar 5 yaş üzeri tüm yolcular için geçerli olacak ve adalara ulaşım sağlayan firmalar tarafından kontrol edilecek. (ajansbizim)

Bu haber 299 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 yeni otel projesine teşvik
6 yeni otel projesine teşvik
AOSB'ye otel yaptırılacak
AOSB'ye otel yaptırılacak