Reklam
  • Reklam
Acentelerin 9 aylık kaybı yüzde 82.5 oldu

Acentelerin 9 aylık kaybı yüzde 82.5 oldu

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz, acentelerin ilk 9 aylık kayıplarının yüzde 82.5 olduğunu söyledi.

04 Ekim 2020 - 11:09 - Güncelleme: 05 Ekim 2020 - 15:52

Recep Yavuz, kendi bloğunda yaptığı değerlendirmede, Antalya'daki turist hareketliliğini günü gününe takip ederek ülke bazında gelişmeleri hızlı ve objektif olarak sektör temsilcileri ile paylaşmaya çalıştığını, Ağustos ve eylül aylarındaki kıpırdanmanın bir nebze olsun soluklanma sağladıysa da, bu misafirleri getiren ve sezona ancak ağustos ayında başlayabilen seyahat acentelerinin aldığı darbenin çok ağır olduğunu belirtti. 

Özellikle iki konu da kayıpların uzun yıllar telafi edilecek gibi olmadığına vurgu yapan Recep Yavuz,  ''Bunlardan birincisi mücbir sebep dolayısı ile aylar öncesinden gerçekleşmiş rezervasyonların iptal edilerek turistlerin paralarının geri iade edilmesi ve ortaya çıkan tazminat davalarının uzun yıllar sürecek olan hukuki bir sürece girmesi. Diğeri ise Korona sürecindeki kısıtlamalardan dolayı sezonun 6 ay geç ve kısıtlı başlaması ve sezonun da  ancak 2-3 ay sürecek olmas'' dedi.

2020 yılının ilk 9 ayında Antalya’ya  Acenteler ile paket tur alarak gelen turist sayısının 2.045.076 olduğunu ifade eden Yavuz, şunları kaydetti:

Seyahat acenteleri çok zorlu süreçten geçiyor

''Geçtiğimiz yıl aynı dönemde (ocak-eylül) acenteler  ile  11.770.294 misafir Antalya’ya gelmişti. 2020 yılının ilk dokuz ayında Acentelerin geçen yıla göre ortalama kaybı % 82,5 olarak gerçekleşti. Her iki yılın aynı döneminde irili ufaklı yaklaşık 50 seyahat acentesi ile 60 ülkeden misafirler paket turlarla Antalya’yı ziyaret etti.

Geçen senenin aynı döneminde 4 acente 1 milyon üzerinde turist getirirken, bu yıl aynı dönemde yüksek sayı 352.000 olarak gerçekleşti. Sayılardan da anlaşılacağı gibi seyahat acentaları çok zorlu bir süreçten geçiyorlar. Hatta olmak ya da olmamak savaşı veriyorlar. Korona sürecinin uzaması ve seyahat kısıtlılığının sürmesi zorlukla ayakta kalmaya çalışan bir çok acentenin sonu anlamına gelebilir. Bu bahsettiğimiz sadece sayısal yani sektör tabiri ile pax kaybı. Bunun üzerine bir de bir çok alandaki mali kayıplar gelince bu süreçte hayatta kalmak çok zor olacak. Korkarım böyle giderse seneye aşağıdaki tablodaki bir çok acenteyi listede göremeyebiliriz. 

Bu da çok yazık ve hazin... 

Bir an önce seyahat acentelerini toplayarak tedbir ve çözüm önerilerine çalışmak turizmimiz için çok yararlı olacaktır. Hele hele bütün turistler korona sürecini yaşayarak neredeyse tek muhataplarının acente olduğunu anlayıp, paket tur güvencesi ön plana çıkınca bu alanda yol alan ülkelerin payları önemli ölçüde artacaktır. Korona sürecinden sonra turist, kendisi için her türlü rizikoyu ve sorumluluğu alan acente güvencesi olmadan tatile çıkmayacaktır.''  

Son üç yılın ocak- eylül dönemi acente gelişleri şöyle:

Bu haber 3550 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
Nikolova, Türkiye ile  vize işlemlerini kolaylaştıracağız
Nikolova, Türkiye ile vize işlemlerini kolaylaştıracağız