Almanya’da önlemler gevşetiliyor

Almanya'da önlemler gevşetiliyor

Almanya’da Covid-19 aşısı olanlar için bugünden başlamak üzere bazı sağlık kuralları gevşetildi. Yeni hafifletilmiş önlemler, koronavirusa yakalandıktan sonra iyileşen kişiler için de geçerli olacak.

10 Mayıs 2021 - 12:50 - Güncelleme: 11 Mayıs 2021 - 14:29

Almanya’da Covid-19 aşısı olanlar için bugünden başlamak üzere bazı sağlık kuralları gevşetildi. Yeni hafifletilmiş önlemler, koronavirusa yakalandıktan sonra iyileşen kişiler için de geçerli olacak.

İki doz aşısı yapılarak bağışıklandırılması tamamlanan toplam yedi milyon kişi, önlemlerin yumuşatılmasından yararlanacak.

Hafifletilmiş önlemler uyarınca, aşısı tamamlanmış ya da iyileşmiş kişiler, mağazalara kısıtlama olmaksızın girebilecek. Aşıları tamamlanmayan kişiler için, eskiden olduğu gibi, eczane ve süpermarket gibi “gerekli” kabul edilen yerler dışında yine negatif test sonucunu ibraz etme etmek zorunluluğu devam edecek. 

Başığıklandırılmış kişiler, salgının üçüncü dalgasına karşı önlem olarak ilan edilen ve saat 22.00’de yürürlüğe giren sokağa çıkma yasağından ve birkaç kişilik özel toplanma kısıtlamasından da muaf tutulacak.

Ulusal çaptaki bu yeni önlemler, bazı eyaletlerde bu eşiğin aşılmasından ve sonra yürürlüğe giriyor ve bireysel özgürlüklere ve temel haklara çok bağlı olan Almanya’da genel hoşnutsuzluğa yanıt veriyor. 

RTL televizyonu tarafından yaptırılan bir kamuoyu yoklamasına göre, Almanların yüzde 64’ü, bağışıklanmış ya da iyileşmiş insanlar için önlemlerin hafifletilmesinden yana, örneğin otel, lokanta ve sinemaların açılmasından yana görüş belirtti.

Yavaş bir başlangıç yapan Almanya’da daha sonra aşılama kampanyası hızlandırılmış ve bazı günlerde bir milyon kişiye aşı yapılabilmişti.

Ülkede 26 milyonu aşkın kişi, ilk doz koronavirus aşısını oldu. Sağlık otoriteleri, ağustos sonuna kadar 12 yaşından büyükleri aşılamayı planlıyor.

Sağlık Bakanı Jens Spahn, Cuma günü, ilk defa dalgının üçüncü dalgasının atlatılmış gibi göründüğünü açıklamıştı. Spahn, “Son haftalardaki eğilim doğrulandı. Üçüncü dalga kırılmış gibi görünüyor” demişti. 

Almanya, diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak, bar ve lokantalar için, dışarıda dahi olsa, açılma planı öngörmüyor. Ülkede kültür sektörü de kasım ayından bu yana durmuş durumda. 

Robert Koch Enstitüsüne göre, Almanya’da koronavirus salgının başlamasından bu yana yaklaşık 85 bin kişi öldü. (Ajansbizim)

Bu haber 423 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 yeni otel projesine teşvik
6 yeni otel projesine teşvik
AOSB'ye otel yaptırılacak
AOSB'ye otel yaptırılacak