Antalya akıllı turizm aşamasına geçmeli

Antalya akıllı turizm aşamasına geçmeli

ATSO Başkanı Davut Çetin, ''Dijital dönüşümde bir hedefimiz Dijital destinasyon yönetim sistemini kurmaktı. Antalya gibi bir turizm başkenti, akıllı turizm aşamasına geçmeli, turizmi büyük veri ve yapay zeka sistemiyle yönetmelidir'' dedi.

19 Mart 2021 - 09:45 - Güncelleme: 20 Mart 2021 - 10:01

ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO 2021 – 2023 yılı Stratejik Planı’nı basın ve kamuoyuyla paylaştı. ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya ATSO Başkanı Davut Çetin’in yanı sıra, Meclis Başkanı Süleyman Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M.Cihangir Deniz ile gazeteciler katıldı.

ATSO’nun stratejik planının, Antalya ekonomisinin vizyonunu ifade ettiğini vurgulayan Davut Çetin, “Artık, pandemi sonrasını konuşma zamanı gelmiştir. Pandemi Antalya ekonomisine büyük hasar verdi, bu hasarı en kısa zamanda telafi etmek için azami çaba göstermeliyiz. Bütün ülkeler pandemiden çıkış stratejilerini belirlemeye başladılar. Daha bir süre pandemiyle birlikte yaşayacağız, ama ekonomide pandemi psikolojisinden çıkmalı, turizm, ticaret, yatırım ve istihdam gündemine dönmeliyiz.  İnsanların, üyelerimizin, gençlerin ümitli olmaya, geleceğe güven duymaya ihtiyacı var. Biz bir taraftan sorunları çözmeye çalışırken, diğer taraftan Antalya ekonomisini geleceğe hazırlamak sorumluluğunu taşıyoruz. Stratejik Planımız bu nedenle önemlidir” dedi.

''Antalya ekonomisi 2020 yılında yakın tarihin en zor dönemini yaşadı, sorunlar, sıkıntılar halen devam etmektedir'' diyen Çetin, '' Pandemi 2020 yılında Antalya ekonomisini %13 oranında küçülttü, yani Türkiye ekonomisi %1.8 büyürken, Antalya ekonomisi ciddi bir kan kaybetti. 2016'da dış turizmde %45 düşüş, 2020'de %78 düşüş turizmle birlikte turizme bağlı bütün sektörleri sarstı. Pandemiden güçlü bir çıkış yapmalıyız ve her sektörde bu yönde stratejiler geliştirmeliyiz. Pandeminin etkileri bu yıl ve 2022 yılında da devam edecektir. Pandemi dijitalleşmeyi hızlandırmış, tüketici tercihlerini değiştirmiştir. Dünyada tüketiciler çevrenin korunmasına, sağlıklı yaşam-sağlıklı gıdaya çok daha fazla dikkat etmeye başlamıştır.'' diye konuştu.

Çetin, dijital dönüşüm hedeflerinin  Antalya 4.0 vizyonunun devamı veya yaşama geçirilmesi niteliğinde projeleri kapsadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

Akıllı turizm aşamasına geçilmeli

''Dijital dönüşümle oda olarak önce e-oda ve mobil-oda sürecini tamamlayacağız. ATSO veri platformunu kuracağız, daha sonra bunun Antalya veri portalı olması için çalışacağız. Veri sistemiyle birlikte odamızda algoritma yazılımı, yapay zekayla veri analizi aşamasına geçeceğiz. Bu kapasite bize üyelerimize daha iyi hizmet verme, üye iletişimini güçlendirme, turizm gibi alanlarda yönlendirici çalışmalar yapma imkanı sağlayacaktır. Bu konuda Bilim Üniversitesi ve ANTGİAD ile birlikte yapay zeka çalışmalarına başladık.

Dijital dönüşümde bir hedefimiz Dijital destinasyon yönetim sistemini kurmaktı. Antalya gibi bir turizm başkenti, akıllı turizm aşamasına geçmeli, turizmi büyük veri ve yapay zeka sistemiyle yönetmelidir.''

Rota Antalya ile şehrimizin dijital hafıza haritasını çıkardık, görmeden gitme uygulamalarıyla, Kaleiçi’nden İbradı’ya birçok kültürel, tarihi değerlerimizi tanıtıyor, kendimiz de öğreniyoruz. Rota Antalya’yı kent turizmini, alternatif turizmi destekleyecek yeni uygulamalarla geliştireceğiz.

Dijital Turizm kiosklarıyla amacımız özellikle kent merkezinde turistlere görülmesi gereken yerler, alışveriş ve yeme-içme yerleri hakkında bilgi vermektir.

 

 

Bu haber 742 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
THY iç hat devre ödemesine erteleme
THY iç hat devre ödemesine erteleme